آیا دندان شیری ریشه دارد؟

آیا دندان شیری ریشه دارد؟

ساختاردندان شیری چگونه است؟ چرا وقتی دندان شیری کودکم می‌افتد در آن ریشه ای نمیبینم؟

از آن جهت که دندان های شیری دندان های ناپایداری هستند بسیاری از والدین متوجه اهمیت بالای آن نیستند و فکرمیکنند که این دندان ها ریشه ندارند و نیاز به توجه و رسیدگی نیز ندارند. اما دقیقا عکس این موضوع صحت دارد.

بعد از اینکه یک دندان شیری لق شده و می‌افتد، چون والدین ریشه ای در آن مشاهده نمیکنند خیال میکنند که این دندان ها ریشه ندارند، اما ریشه آن در اثر فشاری که دندان دائمی زیرش به آن وارد کرده است تحلیل میرود تا خودش رویش پیدا کند، به گونه ای که بعد از افتادن اینگونه به نظر میرسد که این دندان اصلا ریشه نداشته است. در ادامه بیشتر درباره سوال آیا دندان شیری ریشه دارد توضیح خواهیم داد.

 

آیا دندان شیری عصب دارد؟

بارها پیش آمده که والدین برای معاینه دندان های کودک خود به دندانپزشکی اطفال مراجعه میکنند و بعد از معاینه پزشک به آنها میگوید که دندان کودکشان دچار پوسیدگی شده و یا به عصب کشی نیاز دارد. در این شرایط والدین ممکن است برایشان این سوال پیش بیاید که آیا دندان های شیری کودک هم به عصب کشی نیاز دارد؟ با توجه به اطلاعاتی که تا این لحظه به شما دادیم باید بگویم بله، از آنجایی که دندان هایی شیری کودکان ریشه دارند پس عصب نیز دارند. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان شیری و یا عصب کشی آن مراجعه به دندانپزشک کودکان به صورت منظم لازم است.

 

آیا دندان شیری ریشه دارد؟ | بهترین دندانپزشک اصفهانصفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

 

اهمیت مراقبت از دندان های شیری کودک و نحوه مراقبت از آن

طبق تحقیقات آکادمی اطفال آمریکا مراقبت از دندان های شیری کودکان نیز بسیار حائز اهمیت است. از آن جهت که اگر از آنها مراقبت نشود لایه خارجی دندان در اثر پوسیدگی از بین میرود و اگر این پوسیدگی عمیق تر شود آن دندان به عصب میرسد. مصرف زیاد و طولانی خوراکی های شیرین مانند انواع آبمیوه ها و شیر و …باعث پوسیدگی دندان شیری و یا عفونت آن میشود.

 

راهکار های مراقبت از دندان های شیری کودک

  1. کودک خود را عادت دهید که بعد از هر وعده غذایی مسواک بزند
  2. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید
  3. مصرف خوراکی ها و غذا های شیرین را تا حد امکان کاهش دهید.
  4. قبل از خواب از نوشیدن شیر یا آبمیوه های شیرین پرهیز شود
  5. مراجعه به دندانپزشک اطفال را به طور منظم حتما جزو برنامه های کار های خود قرار دهید.

مطالب پیشنهادی :

علل تحلیل ریشه دندان شیری

آیا پوسیدگی دندان شیری به دندان دائمی هم آسیب میزند؟

اهمیت حفظ دندانهای شیری در چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *