آیا درمان کانال دندان درد دارد؟

آیا درمان کانال دندان درد دارد؟

باور عمومی افراد بر این است که درمان ریشه با درد همراه است.

دندانپزشک برای درمان کانال دندان از بی حسی موضعی استفاده می‌کند. بنابراین در حین درمان بیمار دردی را احساس نمی‌کند. در بسیاری از موارد بعد پایان درمان ریشه و از بین رفتن اثر بی حسی ناحیه مورد درمان به مدت چند روز دردناک بوده و باعث آزردگی بیمار می‌شود.

علت این درد به علت حجم کار انجام شده، خروج ذرات ریز بافت دندانی به داخل بافت استخوانی، التهاب در بافت نگهدارنده اطراف دندان و مشکلاتی از این قبیل است. این دردها با مسکن‌های معمولی که توسط پزشک تجویز می‌شوند تسکین می‌یابند.

اما اگر درد ناحیه مورد درمان بسیار زیاد باشد و بعد از چند روز از بین نرود، حتما باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. تا معاینه مجدد و بررسی‌های لازم برای یافتن علت درد و تسکین آن صورت بگیرد.

آیا درمان کانال دندان درد دارد؟| بهترین دندانپزشک اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

چه افرادی به درمان کانال دندان نیاز خواهند داشت؟

اگر پالپ دندان آسیب دیده یا بیمار باشد، نمی‌تواند خود را به طور طبیعی ترمیم کند و در نتیجه بافت می‌میرد. در صورت وجود حفره‌های عمیق، دندان ترک خورده یا دندان‌های پرشده سست، باکتری‌ها می‌توانند وارد پالپ دندان شوند. در نهایت باکتری‌ها باعث از بین رفتن پالپ می‌شوند. اگر باکتری از طریق دهانه ریشه به استخوان نفوذ کند، ممکن است باعث ایجاد عفونت در آن شود. عفونت باعث ضعف استخوان و تجزیه آن می‌شود. رباط‌های اطراف دندان متورم شده و دندان شل می‌شود.

آسیب به پالپ باعث حساسیت دندان نسبت به گرمی و سردی می‌شود. علاوه بر این، ممکن است در هنگام جویدن احساس درد وجود داشته و همچنین برخی از افراد درد مداوم و شدید را تجربه کنند.

بدون درمان، عفونت گسترش می‌یابد. در این صورت، دندان در نهایت شل شده و نیاز به کشیدن دارد. برخی از بیماران، کشیدن دندان را انتخاب می‌کند. به ویژه اگر دندان به شدت صدمه دیده باشد یا دندان قابل ترمیم نباشد. این شامل پوسیدگی شدید، تروما یا از بین رفتن استخوان به دلیل بیماری پریودنتال یا لثه است.

 


مطالعه بیشتر:

تعداد کانال‌ دندان‌ ها

علت بسته بودن کانال دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *