خط خنده را چگونه از بین ببریم؟

خطوط نازولبیال با افزایش سن به سمت عمیق‌تر شدن می‌روند. برخی افراد در نزدیکی این خطوط چین و چروک دارند که با خندیدن بیشتر نمایان می‌شوند که اغلب به نام خطوط لبخند یا خنده مشهور هستند.
به شکستگی‌هایی در پوست که در دو طرف دهان قرار دارند گفته می‌شود. با خنده افراد بیشتر نمایان می‌شوند. به جز نوزادان و افرادی که به دلایل پزشکی صورتشان فلج شده است؛ همه افراد این خطوط و شکستگی‌ها را در صورت خود دارند.
این شکستگی‌ها که از توده‌های بافت فیبری و عضله‌ها تشکیل شده‌اند با افزایش سن برجسته‌تر می‌شوند. هنگامی که پوست شل و دچار افتادگی می‌شود بسیاری از افراد شاهد برجسته‌تر شدن خطوط شکستگی در صورت خود می‌شوند.

علل ایجاد خطوط نازولبیال

خطوط نازولبیال نه یک حالت پزشکی و نه نشانه افزایش سن است بلکه بخش طبیعی ساختار بدن انسان است. با افزایش سن این خطوط عمیق‌تر می‌شوند و ممکن است شل شوند.
با افزایش سن، در نزدیکی شکستگی‌های نازولبیال برخی افراد خطوطی به وجود می‌آید. در برخی دیگر از افراد خطوط تا چانه می‌آیند که گاهی اوقات به عنوان خطوط ماریونت شناخته می‌شوند.

شکستگی‌ها و خطوط نازولبیال به دلیل عوامل مختلفی برجسته‌تر می‌شوند؛ این عوامل به شرح زیر است:
* اشعه خورشید که باعث تخریب پوست و ایجاد چروک و تغییر در بافت پوست می‌شود
* از دست دادن کلاژن با افزایش سن که باعث می‌شود ظاهر پوست ضعیف و ظریف به نظر برسد
* از دادن چربی که باعث می‌شود گونه‌ها و نواحی اطراف آن شل به نظر برسد.
با افزایش سن پوست، حالات پوست می‌تواند دارای چروک‌های عمیق‌تر بشود. اخم کردن‌های مکرر می‌تواند بر خطوط نزدیک خط ابرو تأثیر بگذارد و خنده شکستگی‌های نازولبیال را عمیق‌تر کند.

عوامل دیگری که نقشی در افزایش سن دارند به شرح زیر است:
* سیگار
* قرار گرفتن در معرض آلودگی‌های محیطی
* کاهش وزن سریع یا نوسانات مکرر وزن

درمان خط خنده و خطوط نازولبیال

شکستگی‌های نازولوبیال یک مشکل ظاهری است و خطری برای سلامتی ندارد و لزوماً به درمان نیاز ندارد.
برخی از افراد که متوجه می‌شوند شکستگی‌های نازولوبیال آن‌ها بسیار مشخص بوده، ممکن است تصمیم به از بین بردن خطوط نازولبیال بگیرند. برخی روش‌های آرایشی می‌تواند ظاهر شکستگی‌های نازولوبیال را بهبود بخشیده یا آن را حذف کند.

پرکننده‌های (فیلرهای) پوستی
فیلر به ایمپلنت‌هایی که زیر پوست قرار می‌گیرند گفته می‌شود. آن‌ها می‌توانند در زیر پوست بلند شده و چین و چروک ناشی از شکستگی‌های نازولوبیال را کاهش دهند.
پزشک می‌تواند آن‌ها در زیر ناحیه نازولوبیال یا بالای گونه قرار دهد تا بتواند به واسطه آن گونه را بالا ببرد (لیفت گونه) و باعث شود تا به واسطه آن شکستگی‌های نازولوبیال کمتر قابل توجه باشند. این روش را می‌توان در مطب پزشک انجام داد.
این پرکننده‌های پوستی نمی‌توانند باعث ناپدید شدن شکستگی‌های نازولوبیال شوند اما می‌توان آن‌ها را کمتر قابل توجه کنند. همچنین می‌توانند باعث شوند که پوست اطراف آن پرتر و جوان‌تر به نظر برسد.
پزشکان همچنین می‌توانند چربی را در ناحیه شکستگی نازولوبیال تزریق نمایند تا به کمک آن ظاهر آن بهبود یابد. چربی از دیگر ناحیه بدن گرفته می‌شود و به منظور پر کردن ناحیه مانند پرکننده‌های پوستی تزریق می‌شود.

حذف به روش جراحی
پزشک می‌تواند تا اندازه بسیار زیادی ظاهر این شکستگی‌ها را با استفاده از فرایند جراحی به نام  کاهش دهد. این روش معمولاً برای درمان جای زخم و آکنه استفاده می‌شود اما ممکن است برای درمان شکستگی‌های نازولوبیال کمک کننده باشد.
پزشک حین عمل سابسیژن از یک سوزن برای شکستن بافت‌ها استفاده می‌کند. این امر می‌تواند به تغییر در ساختار ناحیه اطراف شکستگی‌های نازولوبیال و کاهش عمق آن کمک کند و باعث شود که پوست اطراف آن جوان‌تر به نظر برسد.
دیگر گزینه excision نامیده می‌شود که شامل حذف پوست تحت تأثیر و تلاش برای تغییر شکل ناحیه اطراف است. این روش نیازمند استفاده از چاقوی جراحی است اما نتایج بهتری برای بیمار ارائه می‌دهد.

لایه‌برداری پوست
برخی درمان‌های لایه‌برداری پوست می‌تواند به پوست اطراف ناحیه نازولوبیال کمک کند تا جوان‌تر به نظر برسند. برای مثال، لایه‌برداری پوست با لیزر می‌تواند ظاهر زخم و لک‌های پیری را کاهش دهد.
روش میکرودرم لایه برداری عمیقی در پوست ایجاد می‌کند که باعث می‌شود پوست جوان‌تر و ضخیم‌تر به نظر برسد. این درمان‌ها می‌توانند به کاهش ظاهر شکستگی‌های نازولوبیال کمک کنند اما باعث حذف دائمی آن نمی‌شوند.

درمان‌های آزمایشی
پزشکان مداوم در حال خلق ایده‌های جدید به منظور کاهش شکستگی‌های نازولوبیال بدون جراحی هستند. یک گزینه استفاده از فاکتور رشد است؛ یک ماده شیمیایی که رشد سلول‌ها را تحریک می‌کند.
یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ میلادی تأثیر تزریق فاکتور رشد به ۸۰ نفر که از شکستگی‌های نازولوبیال رنج می‌بردند را مورد بررسی قرار داد. محققان نتیجه گرفتند که این درمان ایمن است و تأثیر بالقوه‌ای در درمان آن دارد.

ورزش برای خط خنده یا شکستگی‌های نازولوبیال
عضلات صورت می‌توانند مانند دیگر گروه عضلات صاف شوند. عضلات قوی صورت ما را در کنترل حالات صورت یاری می‌کنند. همان‌طور که یک شکم صاف کمتر افتاده به نظر می‌رسد یک صورت صاف محکم‌تر و سفت‌تر به نظر می‌رسد.
از آنجا که خنده‌های مکرر می‌تواند بر شکستگی‌های نازولوبیال تأثیر بگذارد شخص نباید از خندیدن خودداری نماید. خنده و لبخند تأثیرات مثبتی روی سلامتی روحی دارد و از نشانه‌های مهم اجتماعی است.
برخی افراد ادعا می‌کنند که تمرین صورت می‌تواند عضلات اطراف شکستگی‌های نازولوبیال را قوی‌تر کند و آن‌ها به مقدار قابل توجهی پنهان‌تر نماید.
مقداری کم یا هیچ تحقیق روی تأثیر این تمارین روی صورت وجود دارد اما آن‌ها خطرناک نیستند. هر کس که می‌خواهد این تمارین را انجام دهد؛ سعی در انجام آن‌ها به صورت ایمن بکند و ممکن است انجام آن را سودمند بیابد.
تمرینات به شرح زیر است:
* لب‌ها را به سمت بالا جمع کنید؛ درست همان‌طور که می‌خواهید سقف را ببوسید. برای ۱۵ ثانیه در همین حالت مانده و آن را ۴ الی ۵ بار تکرار کنید.
* لب‌ها را جمع کنید (درست مانند حالتی که لب هنگام اخم کردن دارد) سپس گوشه‌های دهان را به سمت بیرون بکشید. برای ۱۵ ثانیه در همین حالت بمانید و آن را ۴ الی ۵ بار تکرار نمایید.
* دهان را اندکی باز نمایید؛ انگشت سبابه دست خود را بر روی گوشه‌های لب خود قرار دهید و گوشه‌های دهان را از هم جدا کنید. برای ۲ الی ۳ ثانیه در این حالت بمانید و آن را ۲۰ الی ۲۵ بار تکرار نمایید.
* فرد می‌تواند این تمرین را روزانه انجام دهد.

جلوگیری

هیچ راهی برای جلوگیری از شکستگی‌های نازولوبیال وجود ندارد، حتی اگر کودکان به هنگام لبخند نشانه‌هایی از آن را داشته باشند.
آن دسته از افرادی که درصدد جلوگیری از عمیق‌تر شدن یا نمایان‌تر شدن آن هستند بهتر است از کرم ضد آفتاب استفاده نموده و صورت خود را از خورشید محافظت نمایند. این امر می‌تواند تخریب ناشی از اشعه فرابنفش خورشید را کم کند.
هیچ‌گونه روش دیگری برای جلوگیری از شکستگی‌های نازولبیال وجود ندارد.
شکستگی‌های نازولوبیال بخش طبیعی صورت هستند و هیچ‌گونه کاستی به حساب نمی‌آیند. اگر چه می‌توانند با گذشت زمان رشد نمایند و عمیق‌تر شوند و هیچ‌گونه راه درمانی برای آن وجود ندارد. آن دسته از افرادی که از شکستگی‌های نازولوبیال رنج می‌برند بهتر است با پزشک متخصص جراحی پلاستیک یا پزشکی که متخصص زیبایی است مشورت کنند.
درمان صحیح به عوامل شخصی بسیاری وابسته است که از یک شخص به شخص دیگر متفاوت است و ممکن است کارساز نباشد. هر کس که قصد استفاده از روش‌های آرایشی را دارد باید از پزشک مراقبت سلامت خود سؤالات زیادی بپرسد و از انتظارات آن‌ها آگاه باشد.


دکتر سید حمید رضویان

دندانپزشک و متخصص درمان ریشه اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *