ارتودنسی تا چند سالگی جواب میده ؟!

ارتودنسی تا چند سالگی جواب میده ؟!

یکی از سوالات متداول مراجعه کنندگان برای ارتودنسی این است که: ارتودنسی تا چند سالگی جواب میده؟

اصل درمان ارتودنسی بر پایه مرتب شدن دندان‌ها و قرار گرفتن دندان‌ها در جای مناسب خودشان است. ارتودنسی دندان برای افرادی که دارای بهم ریختگی دندانی هستند یک درمان اصولی و مناسب است. انجام ارتودنسی دندان محدودیت سنی خاصی ندارد. اما اگر در سن مناسب، یعنی در زمانی که بافت استخوان فک در حال رشد و شکل‌گیری است انجام شود، نتیجه بخش‌تر خواهد بود و دندان ها در کوتاهترین زمان و هزینه‌ کمتر مرتب خواهند شد.

ارتودنسی یکی از درمان‌های بلند مدت دندانپزشکی است که حدود ۶ تا ۲۴ ماه زمان می‌برد. حرکت دندان‌ها در زمانی که براکت‌های ارتودنسی روی دندان قرار می‌گیرد شروع شده و در این مدت برخی از ناهنجاری‌های فکی مثل جلو یا عقب بودن فک و یا انحراف فک درمان می‌شود.

ارتودنسی به سن خاصی محدود نمی‌شود و در هر شرایطی که لثه و استخوان فک سالمی دارید می‌توانید آن را انجام دهید.

 

ارتودنسی برای چه سنینی قابل انجام است؟

به طور کلی تا زمانی که دندان دارید و لثه و استخوان‌های شما از سلامت کافی برخوردار هستند می‌توانید از ارتودنسی دندان برای مرتب شدن دندان‌ها استفاده کنید.

سوال برخی از افراد این است که حداکثر سن برای ارتودنسی چه سنی است؟ و یا اینکه ارتودنسی تا چند سالگی جواب میده؟

باید گفت مرتب شدن دندان‌ها با ارتودنسی در هر سنی حتی در سنین بالا نیز امکان‌پذیر است. ولی ممکن است سرعت و روند مرتب شدن دندان‌ها به کندی صورت گیرد. زیرا در سنین بالا استخوان فک شکل خود را گرفته و حرکت آن ها با سرعت کمتر و مدت زمان طولانی‌تری مواجه خواهد بود.

در شرایط سخت تر و پیچیده تر شاید اصلاح موقعیت فک‌ها علاوه بر درمان ارتودنسی، به جراحی نیز نیاز داشته باشد. تمام این علت‌ها موجب می‌شود تا مدت زمان درمان ارتودنسی برای افراد با سنین بالاتر طولانی‌ مدت شود. طول درمان ارتودنسی دندان کاملاً به سن و شرایط فرد مرتبط است، بنابراین در سنین بالاتر انتظار نتیجه‌گیری زودتر را نداشته باشید.

 

ارتودنسی تا چند سالگی جواب میده ؟! | بهترین دندانپزشک اصفهانصفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

 

بهترین سن مناسب ارتودنسی چند سالگی است؟

همانطور که گفتیم بهترین سن و بهترین شرایط برای ارتودنسی دندان در زمانی است که بافت استخوان فک در حال شکل‌گیری است.

بهترین زمان برای شروع و انجام ارتودنسی کودکان، مشاوره از سن ۷ سالگی و شروع درمان در سن ۸ یا ۹ سالگی است.

هنگامی که بهم ریختگی دندانی وجود داشته باشد علاوه بر عدم وجود اعتماد به نفس، دندان‌ها زودهنگام پوسیده می‌شوند.

از آنجایی که مهم‌ترین هدف در ارتودنسی دندان مرتب شدن دندان‌ها و اصلاح ناهنجاری ها، بهبود در صحبت کردن، جلوگیری از پوسیدگی دندان، بیماری لثه و عفونت دندان است، بهتر است در هر رده سنی هستید هرچه زودتر نسبت به انجام درمان ارتودنسی اقدام کنید تا بخش زیادی از مشکلات دندان و دهان و همچنین عدم اعتماد به نفس خود را برطرف کنید.


مطالب پیشنهادی :

انواع ارتودنسی نامرئی
روش های مختلف ارتودنسی متحرک
مزایا و معایب انواع براکت ارتودنسی ثابت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *