چگونگی خروج براکت از دهان

ماهها یا حتی سالها درمان ارتودنسی به شکل براکت را تحمل کرده اید و حالا زمان آن رسیده که سیستم براکت از دندانها باز شده و خارج شود.مسلما اگر بدانید دقیقا چه کاری قرار است انجام شود، بهتر با دندانپزشک همکاری میکنید و آمادگی پیدا میکنید. در آوردن براکت کاری نسبتا سریع و بدون درد است. در واقع این کار از بسیاری از جنبه ها از گذاشتن براکت آسانتر است.
– در آوردن الاستیک ها
ترتیب مراحل در آوردن براکت برعکس گذاشتن آنهاست. بنابراین ابتدا کش یا الاستیکهای کوچک را که در اطراف هر براکت نصب شده تا سیم (آرچ وایر) را در جای خود نگه دارد، باید خارج شود. ارتودنتیست با استفاده از ابزار کوچک دندانپزشکی که قلابی در سر آن قرار دارد، با دقت هر بند را خارج میکند.

– در آوردن سیم
پس از این که کش یا بند الاستیک خارج شد، ارتودنتیست میتواند سیمها را خارج کند. سیم که بالای براکتها قرار دارد و مکانیسم اصلی صاف و مرتب کردن دندانها را به عهده دارد، با استفاده از سیم چین کوچکی با ملایمت از شیار بالای هر براکت و بندی که ممکن است به عنوان لنگرگاه به دندانهای آسیاب در عقب دهان متصل شده باشد، جدا میشود.
– در آوردن براکت و بند دندان آسیا
براکتها به سطح دندان با چسب، متصل شده اند و طوری طراحی شده اند که در صورت وارد آمدن مقدار مشخصی فشار شل شوند. ارتودنتیست با استفاده از سیم چین مخصوصی هر براكت را فشار داده و خارج میکند. چون پس از جدا کردن براکت از دندان، بقایای چسب روی سطح دندان می ماند، باید با پولیش و تمیز کاری حرفه ای باقی مانده چسب پاک شود.
از سیم چین دندانپزشکی برای خارج کردن بندهایی که به دندانهای آسیا متصل شده و آنها را احاطه کرده است نیز استفاده میشود. چون فشار زیادی برای این بخش از کار لازم است، ممکن است کمی احساس ناراحتی در این مرحله داشته باشید.
– پولیش و تمیز کردن دندان
ارتودنتیست با استفاده از ابزار مخصوص دستی با سرعت بالا چسب باقی مانده روی سطح هر دندان را پاک کرده و سطح دندان را پولیش میکند. این کار مشابه تمیز کاری و پولیش دندان در یک معاینه دندانپزشکی استاندارد است. اگر چه به مینای دندان آسیبی وارد نشده اما ممکن است تا زمانی که دندانتان به شرایط جدید نبودن براکت عادت کند، موقتا دچار حساسیت مختصری شود.
– قدم بعدی چیست
ارتودنتیست پس از خارج کردن براکتها، درباره نیاز به تداوم مراقبت ارتودنسی به شکل ریتینر (نگهدارنده) موقتی و یا دائمی با شما صحبت میکند تا وضعیت جدید دندانها و زحمت این چند ماهتان حفظ شود. همچنین عكسهاي راديوگرافي و فتوگرافي و یا قالبی از دهان شما گرفته شود تا موفقیت براکت برای رسیدن به هدف، ارزیابی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *