چطور میتوانیم از دندان هایمان محافظت کنیم؟(قسمت اول)

چطور میتوانیم از دندان هایمان محافظت کنیم و مینای دندان هایمان را تقویت کنیم؟

۱٫ محدود کردن غداها و نوشیدنی های شیرین و قندی

غداهای شیرین و حاوی مواد قندی و همچنین نوشیدنی های حاوی مواد قندی و یا شیرین کننده های صناعی باعث تغذیه ی باکتری های دهان و ایجاد اسید توسط آنها می شود. این اسید تولیدی میتواند مینای دندان را از بین ببرد و پوسیدگی دندان را آغاز کند. بهتر است مصرف این نوع غذاها محدود شود و تعداد دفعات مصرف را به حداقل رساند. هم چنین بهترین نوشیدنی در هنگام تشنگی “آب” میباشد.

۲٫خوردن غذاهایی که از مینای دندان محافظت می کنند

کلسیم میتواند تولید اسید کند و باعث تخریب دندان شود. اما این ماده همچنین تقویت کننده ی دندان و استخوان است و باعث استحکام آنها می شود. شیر،پنیر و محصولات لبنی باعث حفاظت مینای دندان میشوند. (به گفته ی Pamela L. Quinones رئیس سابق(ADA)American Dental hygienists Association)
غذاهای کم چربی یا بدون چربی انتخاب کنید تا کالری را در حد پایین نگه دارید. اگر محصولات لبنی استفاده نمی کنید،غذاهایی را انتخاب کنید که کلسیم به آنها اضافه شده است.

۳٫پرهیز از بیش از حد مسواک زدن

با مسواک زدن بسیار محکم وبا نیروی زیاد مینای دندان از بین میرود. هنگام مسواک زدن باید مسواک نرم را بازاویه ی ۴۵ درجه به سمت لثه بگیرید و به سمت جلو و عقب با حرکات کوتاه و ضربه ی بسیار ملایم و به اندازه عرض یک دندان مسواک را حرکت دهید.
همچنین توصیه میشود بعداز خوردن غذاهای شیرین و مرکبات یک ساعت فاصله بیندازید و سپس مسواک بزنید تا این غذاهای اسیدی با مسواک زدن فوری به مینای دندان آسیب نزنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *