پاسخ به سوالات متداول پیرامون جراحی ریشه دندان

اپیکواِکتومی چیست؟

در اپیکواِکتومی برش کوچکی در بافت لثه مجاور ریشه دندان ایجاد می‌شود تا اندودنتیست به استخوان زیرین دست پیدا کند و بتواند بافت‌های آلوده را بردارد.

در این عمل پس از برداشتن بافت‌های آلوده، از مواد پرکننده مخصوصی برای مهر و موم کردن نوک ریشه دندان استفاده می‌شود. سپس با چند بخیه زخم لثه بسته می‌شود. پس از چند ماه استخوان اطراف نوک ریشه بازسازی می‌شود.

انواع دیگر جراحی ریشه چیست؟

جراحی‌های  دیگری که ممکن است انجام شود عبارت است از تقسیم دندان به دو نیم، ترمیم آسیب‌ دیدگی ریشه و گاهی برداشتن یک یا چند ریشه دندان. در برخی موارد عملی به نام بازکاشت تعمدی (intentional replantation) ممکن است انجام شود. در این درمان، دندان کشیده شده و در خارج از دهان با روش اندودنسی درمان می‌شود و سپس دوباره به حفره خود بازگردانده و پیوند می‌شود. این عمل برای نجات دندان طراحی شده است.

آیا جراحی ریشه درد دارد؟

به علت استفاده از بی ‌حسی موضعی، دردی احساس نمی‌کنید. با این حال ممکن است پس از عمل اندکی ناراحتی یا تورم در ناحیه برش احساس کنید. ممکن است اندودنتیست جهت برطرف شدن درد مسکن برایتان تجویز نماید.

معمولاً پس از اتمام عمل می‌توانید خودتان تا منزل رانندگی کنید. با این حال بهتر است از دندانپزشک در این زمینه سؤال کنید.

چه زمانی می‌توانم فعالیت‌های روزمره را از سر بگیرم؟

بیشتر بیماران روز پس از عمل می‌توانند تمامی فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرند.

از کجا بدانیم جراحی موفقیت ‌آمیز بوده است؟

جراحی ریشه برای نجات دندان انجام شده است اما تضمینی وجود ندارد که همیشه در همه موارد عمل جراحی موفقیت ‌آمیز باشد. دندانپزشک پیش از عمل در مورد میزان موفقیت درمان با شما صحبت می‌کند.

چه روش‌های دیگری به جای جراحی ریشه وجود دارد؟

اغلب تنها روش جایگزین، کشیدن دندان است. پس از آن دندان کشیده شده باید با ایمپلنت، دندان مصنوعی یا بریج دندان جایگزین شود. از آنجایی که این روش‌های جایگزینی دندان از دست رفته نیز به چندین جلسه مراجعه و یا جراحی نیاز دارند، در مجموع جراحی درمان ریشه راحت تر، مقرون به‌ صرفه ‌تر و برای سلامتی مناسب‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *