وقتی که دندانی ضربه می خورد چه اتفاقی می افتد و چه کار باید کرد؟

وادث دندانپزشکی غیر از تصادفات بیشتر در بچه ها به خصوص پسر بچه ها و اغلب در سنین زیر ۱۵ سال اتفاق می افتد، هنگام افتادن بچه ها به زمین دندان های جلو بیشترین آسیب را می بینند و این آسیب ها به اشکال مختلف بروز می کند. در این بین بچه هایی که دندان های جلو آمده دارند آسیب پذیرتر هستند از این رو والدین باید دقت نمایند و قبل از بروز حادثه به فکر درمان بچه هایشان باشند هر چند این وضعیت فقط احتمال بروز آسیب را بیشتر می کند و به تنهایی دلیلی برای بروز آسیب نیست.
در این مقاله می خواهم اشکال مختلفی را که دندانها پس از ضربه برایشان اتفاق می افتد توضیح داده، والدین را نسبت به چگونگی برخورد با آنها حادثه آگاه سازم. همانطوری که گفته شد وقتی ضربه ای به ناحیه سر و صورت برخورد می کند، قسمتهای زیر ممکن است آسیب ببیند:
۱- بافت نرم به خصوص لب و لثه ها
۲- دندان به خصوص دندانهای جلو
۳- استخوان فک

که در این حالت ها ممکن است به تنهایی یا توأم اتفاق بیفتد. در صورت بروز حادثه برای بافت نرم و پارگی آن و استخوان فک و شکستگی آن هر چه سریعتر باید به دندانپزشک مراجعه و تحت درمان دندانپزشکی قرار گیرند و اما در مورد آسیب به دندان ممکن است به صورتهای زیر بروز کند :
۱- آسیب به تاج به تنهایی
۲- آسیب به ریشه به تنهایی
۳- آسیب به تاج و ریشه باهم
۴- جابجائی
۵- بیرون افتادن دندان از حفره دندانی

آنچه مسلم است هرگونه آسیبی که به دندان وارد می شود باید بلافاصله توسط دندانپزشک معاینه شود ولی گاهی به دلایل مختلف مثل تعطیلی مراکز درمانی یا بی تفاوتی والدین یا ترک بچه ها و گاهی تعلل و از دست دادن زمان منجر به این می شود که درمان به دلایلی به تعویق بیفتد و این کار چه بسا باعث وخیم تر شدن شکل دندان می شود

حال به حالت های مختلف آسیب دندانی می پردازم :
۱- شکستگی تاج بدون آسیب رسیدن به عصب دندان :
در این حالت ممکن است در ابتدا دندان درد شدیدی داشته باشد ولی چنانچه التهابی که به دندان در اثر ضربه وارد شده زیاد نباشد و التهاب ایجاد شده قابل برگشت باشد پس از چند روز درد بیمار با رفع التهاب کم شده یا کم کم برطرف شده، بنابراین پس از مدتی با یک ترمیم تاج مشکل بیمار حل خواهد شد. اما اگر ضربه آنقدر محکم باشد که التهاب ایجاد شده از بین نرود پس از مدتی ممکن است درد از بین برود ولی دندان نکروز شده ( می میرد ). پس از مدتی رنگ دندان تیره شده، که این حالت حتی در مواردی که تاج دندان هیچ گونه شکستگی در آن ایجاد نشده هم اتفاق می افتد و متأسفانه چون دندان از نظر ظاهر هیچ مشکلی ندارد و حتی درد دندان پس از مدتی نیز خوب می شود هیچ درمان خاصی صورت نمی پذیرد و اینگونه افراد ممکن است اظهار دارند سالها دارند به همین منوال زندگی می کنند در صورتیکه در این مواقع باید درمان ریشه انجام شود تا خطر عفونت ثانویه و تحلیل ریشه در آینده از بین برود.

۲- شکستگی تاج دندان با آسیب عصب دندان :
در این حالت علاوه بر تاج، عصب دندان نیز کاملاً در معرض آلودگی قرار دارد و بلافاصله باید درمان ریشه در آن انجام شود و پس از آن تاج ترمیم شود.

۳- جابجائی دندان :
جابجائی دندان حالتهای مختلفی دارد که ممکن است وارد حفره دندان، به سمت جانب یا کمی خارج شده در این حالت ها باید دندان را در موقعیت صحیح قرار داده ، در صورت لزوم به دندانهای مجاور اسپلینت ( متصل ) نمود تا هنگام جویدن دندان حرکت نکند و چنانچه نیاز به درمانی داشته باشد باید به بعد موکول کرد، سپس باید تست شود تا از زنده بودن آن مطمئن شد چنانچه دندان زنده بود و اگر شکستگی تاج نداشت هیچ درمانی نیاز نیست ولی اگر دندان زنده نبود باید درمان ریشه انجام شود و سپس اگر نیاز به درمان تاج باشد پس از درمان ریشه ترمیم انجام شود.

۴- بیرون افتادن کامل دندان از حفره دندانی :
بیرون افتادن دندان از محل خودش یکی از موارد شایع آسیب های دندانی پس از ضربه می باشد. اغلب افراد با مشاهده این حالت بسیار ترسیده، بدون توجه به دندان بیرون افتاده، قصد جلوگیری از خونریزی آنرا دارند در صورتیکه در این حالت ابتدا باید دندان خارج شده را پیدا کرد و چنانچه توان جاگذاری دندان در حفره دندانی را ندارند باید آن را در یک محیط مرطوب قرار داد. که این محیط مرطوب میتواند شیر، سرم فیزیولوژی، دستمال مرطوب، بزاق یا حتی آب معمولی باشد، و حتی المقدور از دست زدن به ریشه دندان باید پرهیز کرد و هرچه سریعتر فرد آسیب دیده را به دندانپزشک برسانند.

باید متذکر شوم زمان در این موارد بسیار مهم است و چنانچه در کمتر از ۶۰ دقیقه به یک مرکز دندانپزشکی مراجعه کنند حفظ دندان امکانپذیر می باشد و هرچه زمان رساندن فرد به مراکز دندانپزشکی طولانی تر شود امکان جاگذاری دندان وجود ولی احتمال اینکه ریشه دندان تحلیل برود و در نهایت دندان کشیده شود زیاد است، پس باید توجه داشت که زمان و مرطوب نگه داشتن دندان بسیار مهم است.

امید است این اتفاق برای هیچکس رخ ندهد ولی در صورت بروز باید :
۱- خونسرد بودن
۲- دادن اعتماد بنفس و آرامش به فرد صدمه دیده و والدین او
۳- تصمیم گیری سریع
۴- رساندن سریع به دندانپزشک و با این کارها احتمال حفظ دندان زیاد خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *