ورود ابر تکنولوژی ایمپلنت به ایران

دبیر اجرایی کنگره بین المللی انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران از ورود ابر تکنولوژی ایمپلنت به کشورمان با عنوان “دیجیتال ایمپلنتولوژی” روشی برای کاشت دندان خبرداد.
به گزارش فرهنگ نیوز، محمدتقی کیانی – دبیر اجرایی چهاردهمین کنگره بین المللی انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران اظهار داشت: “دیجیتال ایمپلنتولوژی” از تکنیک‌های نوینی است که روش کاشت دندان را به لحاظ دقت و افزایش سرعت جراحی متحول می‌کند که خوشبختانه امکان به کار گیری این روش در کشور ما نیز فراهم شده و جدیدترین دستاوردهای آن در “چهاردهمین کنگره بین المللی انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران” و “ششمین همایش بین المللی ایمپلنت خلیج فارس” به متخصصان کشور ارایه می‌شود.
کیانی در آستانه برپایی این دو کنگره که همزمان از روز چهارشنبه ۲۸ بهمن ماه در هتل المپیک تهران آغاز به کار می‌کنند، افزود: ابر تکنولوژی در حوزه ایمپلنتولوژی این امکان را فراهم کرده تا با همراهی استفاده از تصاویر رادیوگرافیک سه بعدی بتوان ابتدا ناحیه مطلوب را به منظور کارگذاری ایمپلنت در نرم افزار انتخاب کرد، سپس به صورت مجازی، ایمپلنت را در استخوان فک بازسازی شده قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه در مرحله بعد، قطعات مربوط به جایگزینی دندان توسط رایانه طراحی و با دقت بسیار بالایی توسط این سیستم ساخته می‌شود، تصریح کرد: بدین صورت حتی قبل از قرار دادن ایمپلنت در فک بیمار، روکش نهایی و جایگزین کننده دندان آماده شده، بلافاصله پس از جراحی، روکش مورد نظر در ناحیه بی دندانی روی ایمپلنت قرار می‌گیرد.
دبیر اجرایی چهاردهمین کنگره بین المللی انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران ادامه داد: حتی این امکان برای بیماران با مشکل بی دندانی کامل وجود دارد که در همان جلسه ای که جراحی ایمپلنت صورت می‌پذیرد، بتوانند دندان های کامل را نیز تحویل بگیرند.
وی گفت: همچنین با استفاده از تکنولوژی CAD،CAM می‌توان به جای استفاده از مواد قالب گیری پر حجم، چسبناک و بد مزه از اسکنرهای سه بعدی استفاده کرد که به کمک آنها تصاویر متعدد در کسری از ثانیه گرفته شده، سپس یک مدل سه بعدی بسیار دقیق از ناحیه مورد نظر به رایانه منتقل می‌شود.
کیانی یادآور شد: در این مرحله، طراحی با دقت و ظرافت بسیار بالا توسط نرم افزار صورت گرفته و نگهدارنده ایمپلنت که در فک بیمار قرار می‌گیرد (رستوریشن) از سوی دستگاه ساخته می‌شود.
وی اظهار داشت: هرچند از ‌ورود دندانپزشکی دیجیتال به عرصه دندانپزشکی در دنیا چند سالی می‌گذرد، اما امروز این رشته به مرحله ای از بلوغ و تکامل علمی و تکنولوژیک رسیده است که با ورود دیجیتال ایمپلنتولوژی با اطمینان می‌توان از این روش برای درمان بیماران به عنوان یک جایگزین مناسب درمان‌های سنتی استفاده کرد که شاهد این مدعا تدریس و آموزش الزامی این شاخه از علم دندانپزشکی در دانشگاه‌های درجه اول در آمریکا و اروپاست.
دبیر اجرایی چهاردهمین کنگره بین المللی انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران عنوان کرد: به همین منظور در “ششمین همایش بین المللی ایمپلنت خلیج فارس” و “چهاردهمین کنگره بین المللی انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران” کارگاهی با حضور دکتر “فرانسیسکو باربوسا” از اسپانیا که از متخصصان برجسته رشته دیجیتال ایمپلنتولوژی است، برگزار می‌شود تا دندانپزشکان کشور، بتوانند، علاوه بر آشنایی با مباحث تئوری این رشته جدید به طور عملی نیز آموزش ببینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *