نگین دندان چیست؟

در حال حاضر بسیاری از روندهای دهه ۹۰ میلادی در حال بازگشت هستند . سبک ؛لباس ،موسیقی و هنر هایی که مدت زیادی فراموش شده اند امروزه در حال احیا هستند . کاشت انواع نگین روی دندان هم از آن دسته موارد است.

12

نگین دندان چیست؟

نگین دندان یک جواهرمصنوعی بیرنگ و کوچک از سنگ است که با استفاده از یک چسب برای زیبایی طرح لبخند به سطح دندان متصل میشود.برخی از سنگ های کوچک در مرکز دندان قرار میگیرند.ویژگی های نگین دندان عبارتند از

به طور موقت اند

بدون درد

سرگرم کننده

نیاز به حفاری و سوراخ ندارند.

به دندان صدمه نمی زنند.

نگین دندان از جنس طلا و جواهر کریستال شیشه ای، (۱۸K طلای سفید و ۲۴K یا ۲۲K جواهرات طلای زرد) به طور خاص برای استفاده های دندانپزشکی طراحی شده اند. نگین ها از کریستال شیشه ای در آلمان ساخته میشوند که دارای یک پوشش مخصوص در پشت خود هستند که نور را انعکاس می دهند و باعث میشوند مثل یک الماس درخشان به نظر بیایند.

برخلاف روش های قبلی که برای اتصال نگین به دندان نیاز به حفاری دندان بود اکنون با یک چسب کامپوزیتی نگین بر روی دندان متصل میشود و تا یک سال یا بیشتر دوام میاورد.

 روش اتصال و دستورالعمل:

 • دندان را با یک خمیر بدون فلوراید تمیز کرده
 • دندان را کاملا خشک کرده
 • دندان را با اسید پلی فسفریک ۳۷٪ برای حدود ۲۰-۳۰ ثانیه برای افزایش مساحت ناحیه اتصال  با قلمو تمیز کرده
 • سطح دندان را به طور کامل با آب شسته و خشک کرده
 • یک عامل اتصال نوری روی دندان پخش کرده و آن را حداکثر تا مدت ۲۰ ثانیه نگه داشته.
 • سپس برای ۲۰ ثانیه نور درمانی شده
 • مقداری کمی از کامپوزیت روی سطح دندان  گذاشته
 • از ابزاری برای برداشتن نگین و چسباندن آن روی مرکز کامپوزیت استفاده میشود(باید مطمئن شد که نگین توسط کامپوزیت کاملا احاطه شده و به مینای دندان کاملا متصل شده است)
 • حالا ممکن است به بیمار اجازه داده شود تا نگین را در موقیعت خود در آینه ببیند و آن را تنظیم کند
 • سپس با نور درمانی به کامپوزیت اجازه سخت شدن داده میشود برای حدود ۶۰ ثانیه. از دو طرف برای چند ثانیه و همچنین درمان ترکیبی از پشت دندان برای  ۶۰ ثانیه انجام میشود تا به طور کامل اطمینان حاصل شود که نور مساوی دریافت کرده و سخت شده.کل زمان درمان حدود ۱۸۰ ثانیه است
 • زمان کامل برای چسباندن نگین بر روی کامپوزیت ۲۰ ثانیه است. در این مدت دندان خود را با انگشتان لمس نکنید زیرا ممکن است آن را از جای خود تغییر دهید. برای تضمین حداکثر چسبندگی، ضروری است .برای جلوگیری از تماس با پوست با پوشش خاص در پشت از جواهر محافظت شود.
 • در حدود ۴ دقیقه طول می کشد تا مطمئن شوید که نگین در جای خود چسبیده.
 • مینای دندان با درمان موضعی فلوراید ترمیم میشود

نگین دندان مثل روش برداشتن براکت های ارتودنسی به سادگی از روی دندان برداشته میشوند.بعد از حذف جواهر،  دندان باید جلا داده شود تا از حذف هر گونه ماده چسبنده بر روی دندان مطمئن شد.میتوان از یک روکش پلاستیکی بعد از برداشتن نگین استفاده کنید تا پس مانده های غذا به ماده های چسبنده متصل نشوند . توصیه میشود برای بازسازی مینای دندان از فلوراید استفاده کنید

 

3

انواع 

نگین های دندان بلورهای شیشه ای نصب شده بر روی یک فویل المینیومی اند تا درخشندگی (جرقه)جذابی را در رنگ های مختلف ایجاد کنند.این نگین ها شفاف هستند و در رنگ های آبی، سفید و یاقوتی کبود وجود دارند

4

نگین های برلیان دندان در سه رنگ متفاوت کریستالی روشن ، یاقوت کبود آبی، یاقوت قرمز  وجود دارند  و در دو سایز متفاوت ۱٫۸mm، ۲٫۶mm  . برای استفاده های کوتاه مدت است و کسانی که بودجه کمتری برای این کار دارند ،بلورهای رنگین کمان از بلورهای برلیان ارزانتر و ایده ال ت هستند و در ۱۰ رنگ متفاوت و در دو سایز (۱٫۸mm و ۲/۵mm) وجود دارند.

5

نگین های براق با طلای خالص و سنگ های قیمتی مانند الماس، یاقوت کبود و یاقوت قرمز با درخشندگی بالا، در شکل های مختلف مانند الماس، ستاره، مثلث، شکل قلب ساخته میشود

6

سوالات رایج

 

نگین دندان چه مدت باقی میمانند؟

نگین های دندان با توجه به دستورالعمل به کار رفته در سطح دندان های طبیعی باقی میمانند تا زمانی که شما خواستار حذف آنها باشید.براساس تجربه ما آنها قطعا به مدت ۶ماه و یا حتی چند سال  باقی میمانند

7

آیا نگین دندان را در دهان خود احساس میکنم؟

نگین ها  تنها ۹/. یا ۴/. میلیمتر ضخامت و ۸/۱ قطر دارند. در ابتدا در دهان خود احساس متفاوتی از وجود چیزی در دهان خود دارید ولی بعد از چند روز به این احساس عادت خواهید کرد.

8

آیا نگین دندان به دندان های من اسیب میزند؟

خیر . نگین دندان مثل یک براکت ارتودنسی به مینای دندان متصل میشود و نیاز به هیچ گونه حفاری و یا هیچ دردی ندارد. روش گذاشتن و برداشتن آن مثل روش استفاده در ارتودنسی است . زمانی که آن را حذف میکنند به سادگی میتوان با پرداخت دندان مواد باقیمانده از مواد چسبنده را برداشت.

آیا نگین دندان مانع از مسواک زدن میشود؟

خیر . وجود نگین دندان هیچ تغییری در بهداشت دهان و دندان ایجاد نمیکند . با این حال توصیه میشود تا ۲۴ ساعت اول بعد از اتصال از مسواک زدن بپرهیزید.

آیا ممکن است نگین دندان بیفتد و من آن را ببلعم؟

نگین های دندان جواهرات کریستال شیشه ای کوچک و یا طلا هستند و لبه های تیز ندارند و در صورت بلعیده شدن به همان راه طبیعی بدن از بدن خارج میشوند.

آیا میتوانم همچنان دندان های خود را توسط دندان پزشک و یا متخصص بهداشت تمیز کنم؟

بله . شما میتوانید دندان های خود را همچنان به صورت حرفه ای تمیز کنید .نگین های دندانی برای بهداشت دهان و دندان مشکلی ایجاد نمیکنند.منطقه نگین دندان کاملا مهرو موم شده و به باکتری ها اجازه نفوذ نمیدهد متخصص بهداشت به راحتی میتواند اطراف نگین دندان را تمیز کند

 عوارض

با وجود نگین دندان ممکن است یک منطقه بی رنگ روی دندان شما ایجاد شود . با گذشت زمان ممکن است وجود سنگها، مینای دندان شما را سائیده کنند.

خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و عفونت افزایش پیدا میکند . بدون مراقبت مناسب دندانپزشکی از قبیل مسواک زدن مرتب و نخ دندان نگین های دندان مخفی گاه مناسب برای باکتری ها هستند . بسیاری از مردم برای نگین گذاری دندان ها از کیت های خانگی استفاده میکنند که  باعث آسیب رسیدن به دندان و ایجاد عوارضی چون پوسیدگی دندان میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *