نکات مراقبتی بعد از جراحی ریشه باقی مانده در لثه

بررسی نکات مراقبتی بعد از جراحی ریشه باقی مانده در لثه

در این مطلب از سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان نکات مراقبتی بعد از جراحی ریشه باقی مانده در لثه را مورد بررسی قرار می دهیم. بعد از انجام هر روش درمانی لازم است مراقبت هایی انجام بگیرد تا دهان و دندان سریعتر بهبود پیدا کند. پس از جراحی ریشه باقی مانده در لثه لازم است که مواردی رعایت شود. مواردی را که پزشک پس از انجام جراحی به شما توصیه می کند را حتما انجام دهید تا هر چه زودتر سلامت خود را به دست بیاورید.

این موارد شامل:

  • پس از جراحی از انجام فعالیت های بیش از اندازه خودداری نمایید.
  • لازم است در چند روز نخست غذاهای سرد و نرم را میل کنید. با بهبود شرایط دهان می توانید به شکل معمول به خوردن غذاهای گرم و جامد نیز بپردازید.
  • دقت داشته باشید تا محل جراحی دچار تحریک نشود.
  • منتظر باشید که دوره نقاهت و بهبودی به شکل طبیعی طی شود.
    توصیه می شود افراد سیگاری در ۴۸ ساعت اولیه پس از جراحی دندان از استعمال آن اجتناب کنند. به این دلیل که استعمال دخانیات موجب لخته شدن و تاخیر در روند بهبودی می شود.

 

  • بعد از گذشت یک شبانه روز موضع جراحی شده در دهان را به وسیله محلول آب نمک ضد عفونی کنید.
  • افرادی که احساس درد و ناراحتی دارند می توانند از داروهای تسکین دهنده درد مانند ایپوبروفن استفاده کنند تا به این ترتیب درد جراحی باقی مانده ریشه در لثه را کاهش دهند.
  • در ساعات اولیه پس از جراحی دقت داشته باشید که گاز استریل را از روی موضع چراحی برندارید با فشار دادن آن می توانید از خونریزی جلوگیری کنید.
  • در صورت تورم برای رفع آن می توانید بر روی صورت خود کیسه های یخ بگذارید. پس از اینکه تورم از بین رفت توصیه می شود از کمپرس گرم استفاده کنید.

طول دوره بهبودی پس از کشیدن دندان

بیشتر افراد این پرسش را دارند که چقدر طول می کشد پس از کشیدن دندان سلامتی خود را بازیابند؟ شما می توانید پس از کشیدن دندان فعالیت های روزانه خود را بدون هیچ مشکلی انجام دهید و نیازی نیست چند روز استراحت کرده و دست از کار بکشید. اما در برخی موارد ممکن است دندان دچار شکستگی شود و ریشه در لثه باقی بماند که در این موارد همانطور که قبلا اشاره کردیم نیاز به جراحی است. در این شرایط امکان دارد مدت زمان بهبودی بیشتر به طول بیانجامد.

هر اندازه کشیدن یا جراحی دندان دشوارتر باشد میزان جراحتی که ایجاد می شود بیشتر است. افراد در این مواقع پس از رفع بی حسی درد زیادی را تجربه می کنند. افرادی که تا به حال کشیدن دندان ساده را تجربه کرده اند می دانند که دوران بهبودی در این شرایط نهایتا دو روز است. پس از گذشت دو روز احساس ناراحتی از بین خواهد رفت و افراد می توانند با خیال آسوده به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند.

موارد نیاز به درمان ریشه دندان در کودکان | بهترین دندانپزشک اصفهان

اما استخراج ریشه باقی مانده در لثه نیازمند جراحی است. به دلیل برشی که بر روی لثه ایجاد می شود دوران بهبودی کمی طولانی تر می شود و در مدت ۷۲ ساعت اولیه توصیه می شود که از فعالیت های بیش از اندازه جلوگیری شود. البته فراموش نکنید که این مسئله به سیستم دفاعی بدن افراد نیز بستگی دارد. افرادی که قادر به انجام فعالیت های روزانه پس از جراحی هستند می توانند با اطلاع پزشک در محیط کاری حضور پیدا کنند. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که در هر شرایطی مصرف داروهای مسکن می تواند در رفع درد حاصل از چراحی دندان تاثیرگذار باشد.

خطرات بیرون آوردن دندان

در برخی موارد اقداماتی مانند عصب کشی نیز برای دندان ها هیچ فایده ای ندارند و تنها راهکار برای درمان بیرون آوردن دندان از لثه است. البته امروزه خالی ماندن جای دندان هیچ گونه نگرانی ندارد زیرا با استفاده از روش هایی مانند ایمپلنت می توانید دندان را جایگزین کنید. استفاده از ایمپلنت بهترین روش جایگزین کردن دندان از دست رفته می باشد. به این دلیل که از لحاظ ظاهری به هیچ عنوان قابل تشخیص با دندان های اصلی نبوده و از نظر عملکردی نیز کاملا جای دندان طبیعی را پر می کند.

خارج کردن دندان یا ریشه باقی مانده در لثه نیز خطرات خاص خود را به دنبال دارد. یکی از متداول ترین مشکلاتی که افراد پس از خارج کردن دندان دچار آن می شوند بروز سوکت خشک می باشد. این اتفاق ممکن است برای ۳ الی ۴ درصد از افرادی که دندان خود را خارج می کنند اتفاق بیفتد. زمانی که سوکت خشک اتفاق می افتد استخوان زیرین در فک بیمار در معرض هوا قرار می گیرد که این امر بسیار دردناک می باشد.

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

ایجاد این عارضه موجب می شود که فرد در دهان خود بوی بد و طعم بد را احساس کند. اغلب عارضه سوکت خشک در ۲ تا ۳ روز پس از جراحی دندان اتفاق می افتد. این موضوع معمولا در مواقعی بروز پیدا می کند که کشیدن دندان یا ریشه باقی مانده در لثه به سختی انجام گرفته باشد. دلیل ایجاد این مشکل این است که خون در سوراخ لخته نمی شود. بنابراین خون باقی مانده در حفره دندان سریع تجزیه می شود.

استعمال سیگار در روز جراحی می تواند خطر ایجاد سوکت خشک را به میزان زیادی افزایش دهد. همچنین موجب بروز عفونت پس از بیرون آوردن دندان می شود. یکی دیگر از مواردی که پس از کشیدن دندان یا ریشه باقی مانده در لثه وجود دارد این است که فرد باید این اشکال را برطرف کنند تا درد و ناراحتی در هنگام استفاده از پروتز یا دندان مصنوعی بروز نکند. ریشه های باقی ماند در لثه برای انجام ایمپلنت خطرناک هستند و باید قبل از انجام این کار ریشه باقی مانده در لثه بیرون آورده شود.


مطالب پیشنهادی :

علل و مشکلات تنفس دهانی

مزیت های تمیز کردن زبان

نکاتی برای قبل از جراحی لیفت لثه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *