نکاتی در مورد لمینت دندان پوسیده

بررسی نکاتی در مورد لمینت دندان پوسیده

لمینت دندان به عنوان درمانی برای پوسیدگی محسوب نمی شود و فقط جنبه زیبایی دارد. لمینت دندان علاوه بر اصلاح دندان با ایجاد طرح لبخند، حاوی یک پوشش برای پوشاندن نقایص دندان ها می باشد. در این مطلب از سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان نکاتی در مورد لمینت دندان پوسیده را مورد بررسی قرار می دهیم.

افرادی که دندان های آنها پوسیده شده است باید قبل از هرگونه اقدامی برای لمینت کردن، ابتدا پوسیدگی دندان ها را برطرف نمایند. اگر قبل از رفع مشکلات دهان و دندان لمینت صورت بگیرد. زمانی که نیاز به درمان پوسیدگی ها باشد، باید لمینت برداشته شود و پس از درمان دوباره روکش ها کار گذاشته شوند که این امر هزینه زیادی در پی دارد.

لمینت ها پوسته هایی با ضخامت نازک هستند که متناسب با شکل و ویژگی دندانی هر شخص به صورت منحصر به فرد ساخته می شوند. در ساخت این پوسته های نازک از موادی با رنگ های طبیعی و نزدیک به رنگ دندان استفاده می شود. دندانپزشک قبل از لمینت، دندان های شما را بررسی نموده و در صورت اطمینان حاصل کردن از عدم وجود پوسیدگی یا بیماری های مختلف دهان و دندان مانند بیماری های لثه، لمینت کردن دندان ها را انجام می دهد.

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

اگر دندان ها دارای پوسیدگی خفیف، لک های فراوان، بد فرمی و بدشکلی، شکاف بین دندان و شکستگی جزیی باشند و دندانپزشک شما تشخیص دهد که نیازی به رفع آن نیست، می توان از لمینت برای پنهان سازی این مشکلات استفاده نمود. در صورتی که دندان های شما پوسیدگی حاد داشته باشند و نیاز به درمان باشد. دندانپزشک از روش های مختلف مانند عصب کشی و ترمیم پوسیدگی و مشکلات را برطرف نموده و سپس میزان تاج باقی مانده از دندان را بررسی می کند. اگر تاج دندان تکیه گاه مناسبی برای لمینت داشته باشد، پروسه روکش گذاری انجام می شود.

علاوه بر جنبه های ظاهری، نصب صحیح لمینت و کاربرد آن هم اهمیت زیادی دارد. لمینت باید درست و محکم به دندان طبیعی بچسبد تا خوب عمل کند. برای این کار، دندانپزشک از صمغ هایی استفاده می کند که به نور حساس هستند. این مواد بعد از نصب با کمک اشعه هایی قوی و مخصوص، خشک و محکم می شوند. به طور کلی لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر روش درمانی برای دندان های پوسیده محسوب نمی شوند و فقط برای پوشاندن مشکلات ظاهری دندان ها و ایجاد فرم زیبای آنها و لبخند کاربرد دارند.

مراحل لمینت دندان پوسیده

در صورتی که دندانپزشک بعد از معاینات لازم به این نتیجه برسد که دندان پوسیده نیاز به درمان خاصی ندارد. در اولین مرحله برای لمینت محل مورد نظر را بی حس می کند و تراشیدگی هایی که لازم است را انجام می دهد. یکی از دلایل انجام تراش ها هم سطح شدن دندان ها با یکدیگر می باشد. سپس قالب مورد نظر از دندان ها با ظرافت و دقت خاص گرفته شده و برای ساخت روکش به لابراتوار فرستاده می شود. برای محافظت از دندان ها تا زمانی که روکش نهایی آماده گردد روکشی موقت روی آنها قرار می‌ گیرد.

دندان هایی که حتی پوسیدگی کمی نیز دارند، باز هم در معرض خطر می باشند. از این رو قالب گیری و انجام لمینت باید با دقت زیادی انجام شود تا روکش تهیه شده بتواند حمایت بیشتری از دندان پوسیده انجام دهد و نقش نگهدارنده و محافظ را ایفا کند.

مزیت و عوارض لیفت لثه | بهترین دندانپزشک اصفهان

لمینت دندان های پر شده

به طور کلی انجام لمینت بر روی دندان های بدون مشکل و سالم نتیجه بهتری را در پی خواهد داشت اما اگر دندان ها پر شده باشند نیز می توان از لمینت برای زیبا سازی آنها استفاده نمود. برای لمینت دندان های پر شده باید به دندانپزشک مراجعه نمود و او پس از معاینات لازم می تواند تشخیص دهد که لمینت قابل انجام می باشد یا خیر. در صورتی که دندان ها دارای پرکردگی زیاد باشند. شاید لمینت کردن گزینه مناسبی به شمار نرود و بجای آن بهتر باشد از تاج دندان استفاده نمود.

لمینت دندان خرگوشی

دندان های جلویی فک بالا در بعضی از افراد با دندان های پایینی مطابقت ندارند و به اصطلاح حالت خرگوشی دارند. تغییر چهره افراد و دیده شدن بخشی از لثه های آنها هنگام لبخند زدن از اصلی ترین مشکلات داشتن دندان خرگوشی به شمار می روند. یکی از روش های درمانی برای برطرف نمودن حالت ناخوشایند دندان های خرگوشی و ایجاد طرح لبخند زیبا، لمینت می باشد. انتخاب نوع لمینت بستگی به جنس و میزان انحراف دندان ها دارد و در صورتی که کجی دندان های خرگوشی زیاد باشد. باید قبل از لمینت از روش‌ های دیگری مانند ارتودنسی برای اصلاح و صاف نمودن آنها استفاده کرد.

نکات مراقبتی بعد از لمینت دندان پوسیده

مهمترین و اصلی ترین نکته در خصوص مراقبت های بعد از لمینت دندان پوسیده، رعایت بهداشت دهان و دندان است. دندان پوسیده ای که با لمینت اصلاح شده است به نسبت سایر دندان ها نیاز به مراقبت بیشتری دارد. از این رو استفاده مرتب و منظم از مسواک مناسب، نخ دندان، دهانشویه، خمیر دندان خوب و رعایت نکات مختلف در بهداشت دهان و دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند.

همچنین از مصرف دخانیات و مواد خوراکی رنگ دار مانند قهوه، چای، نوشابه و مواد خوراکی دیگری که حاوی رنگدانه های زیادی هستند. پرهیز کنید. زیرا خوردن این مواد غذایی در طولانی مدت باعث تغییر رنگ روکش های سرامیکی و احتمال پیشرفت پوسیدگی دندان هایتان خواهد شد. برای بیشتر شدن طول عمر لمینت دندان پوسیده و نیز برای جلوگیری از شکستگی دندان و روکش آن، از خوردن غذاهای سخت و میو و آجیل های سفت به مقدار زیاد و باز کردن اشیا سخت با دندان باید خودداری کنید. به طور کلی اگر بیماری های مختلف دهان و دندان قبل از لمینت برطرف شوند و مراقبت های لازم بعد از لمینت به درستی صورت بگیرند، احتمال پوسیدگی دندان ها بعد از لمینت کردن کاهش می یابد.


مطالب پیشنهادی :

معرفی انواع مختلف ونیر دندانی

درمان ریشه دندان یا عصب کشی

عوامل موثر بر طول عمر دندان عصب کشی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *