نحوه مبارزه با پوسیدگی دندان

چگونگی نحوه مبارزه با پوسیدگی دندان

در نوشته امروز سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان قصد بررسی روش های مبارزه با پوسیدگی دندان را داریم. روش های مبارزه با پوسیدگی دندان شامل طیف وسیعی از اقدامات درمانی است که می توان به وسیله آنها سلامت دندان ها را تضمین نمود. حفره ها نواحی آسیب دیده ای در سطح سخت دندان های شما هستند که به صورت روزنه ها یا سوراخ های ریزی پدیدار می شوند.

این حفره و یا پوسیدگی دندان به دلیل ترکیبی از عوامل مختلف از جمله باکتری در دهان، میان وعده های مکرر، مصرف نوشیدنی های شیرین و بهداشت نامناسب دندان ها به وجود می آید. پوسیدگی دندان جزء شایع ترین مشکلات بهداشتی در جهان است که عمدتا در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان دیده می شود. اما در هر صورت هر کسی که دندان داشته باشد می تواند دچار پوسیدگی دندان شود از جمله نوزادان.

این مطلب را نیز مطالعه کنید : روش های درمان و اصلاح لبخند لثه ای

علائم پوسیدگی دندان

علائم و نشانه های پوسیدگی دندان بسته به وسعت و موقعیت آنها متفاوت است. زمانی که حفره ای تازه ایجاد شده است، ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد. اما با بزرگ تر شدن پوسیدگی شما شاهد علائم و نشانه های زیر خواهید بود:

  • دندان درد، درد خود به خودی یا دردی که بدون هیچ علامت مشخصی رخ دهد؛
  • حساسیت دندان؛
  • درد خفیف تا شدید هنگام غذا خوردن و یا نوشیدن مواد غذایی شیرین، گرم یا سرد؛
  • حفره های قابل مشاهده در دندان های شما
  • وجود لکه یا رنگ قهوه ای ، سیاه یا لکه سفید روی سطح دندان
  • درد هنگام گاز گرفتن

نحوه مبارزه با پوسیدگی دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

دهان ما انسان ها پر از باکتری بوده و صدها نوع مختلف از آن بر روی دندان ها، لثه ها، زبان و سایر بخش های دهان زندگی می کنند. برخی از این باکتری ها مفید هستند، اما برخی دیگر می توانند مضر باشند از جمله مواردی که در روند پوسیدگی نقش دارند. پس به طور کلی، پوسیدگی دندان نتیجه عفونت با انواع خاصی از باکتری ها است که از قندهای موجود در غذا برای تولید اسیر استفاده می کنند. با گذشت زمان، این اسیدها می توانند سبب ایجاد حفره و پوسیدگی دندان ها شوند و اگر به موقع از آنها جلوگیری نشود شاهد آسیب های جدی تری خواهید بود.

چگونگی ایجاد پوسیدگی دندان ها

مجموعه ای از پلاک های دندانی و نیز باکتری های بی رنگی هستند که از غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی قند و نشاسته هستند برای تولید اسیدها تغذیه می کنند، همان گونه که در بالا به آن اشاره نمودیم. این اسیدها به مرور زمان شروع به خوردن سطح بیرونی یا مینای دندان می کنند. از طرف دیگر، مواد معدنی موجود در بزاق ما مانند کلسیم و فسفات به علاوه فلوراید در خمیر دندان که یکی از روش های مهم مبارزه با پوسیدگی دندان است با جایگزینی مواد معدنی از دست رفته و مبارزه با اسیدها به ترمیم مینای دندان کمک می کنند.

به طور کلی، دندان های ما این روند طبیعی از دست دادن مواد معدنی و بازیابی آنها را در طول روز طی می کند. زمانی که یک دندان به طور مکرر در معرض اسید قرار گیرد، به عنوان مثال هنگام خوردن غذاهایی که برای دندان ها مضر هستند، این چرخه مکرر حملات اسیدی می تواند باعث از بین رفتن مواد معدنی مینای دندان شوند. ممکن است در جایی که مواد معدنی از بین رفته باشند، لکه سفیدی ظاهر شود که این نشانه پوسیدگی زودرس می باشد.

در این مرحله می توان پوسیدگی دندان را متوقف یا معکوس نمود. در حقیقت، مینای دندان می تواند با استفاده از مواد معدنی بزاق و فلوراید خود را ترمیم نماید. اما در صورتی که این روند پوسیدگی ادامه یابد، مواد معدنی بیشتری از بین می روند. با گذشت زمان، مینای دندان ضعیف شده و با از بین رفتن آن، حفره ها پدیدار می شوند. حفره آسیب دائمی است که دندانپزشک مجبور می شود با پر کردن آن را ترمیم نماید.

راه های ارتباطی با دکتر سید حمید رضویان 


مطالب پیشنهادی :

مزایای درمان ریشه دندان چیست؟

مزایای بیهوشی در عمل ایمپلنت دندان

بررسی علل ایجاد لبخند لثه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *