مزایا ، معایب و موارد استفاده از ارتودنسی لینگوال

مزایا ، معایب و موارد استفاده از ارتودنسی لینگوال

بریس‌های لینگوال جزء گزینه‌های ارتودنسی هستند که چندان شناخته شده نیستند و در مقایسه با بریس‌های دیگر دارای مزایای کاربردی و از جمله زیبایی می‌باشند. آنها شباهت‌های زیادی با دیگر بریس‌ها دارند، اما به دلیل اینکه در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند، نه در قسمت جلویی که بریس‌های سنتی قرار داده می‌شوند، از لحاظ راحتی، تناسب با دندان و احتیاط و دقت در نصب تفاوت‌هایی دارند. در ادامه مقاله امروز سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی مزایا ، معایب و موارد استفاده از ارتودنسی لینگوال خواهیم پرداخت.

تعریف بریس لینگوال

بریس‌های لینگوال مشابه با بریس‌های سنتی هستند از این جهت که براکت‌ها و سیم‌ها در دهان و بر روی دندان‌ها نصب می‌شوند تا کجی دندان‌ها را برطرف کنند. با این حال، بریس‌های لینگوال فرق دارند چون تقریباً کاملاً نامرئی هستند. آنها به جای جلوی دندان‌ها، در پشت دندان‌ها رو به زبان قرار می‌گیرند. به همین دلیل، بریس‌های لینگوال امکان احتیاط و دقت بیشتری را برای بیماران ارتودنسی که تمایلی به استفاده‌ی طولانی مدت از بریس‌های سنتی ندارند فراهم می‌کنند. به همین دلیل، بریس‌های لینگوال هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند.

 بیشتر مطالعه کنید : مراقبت های قبل و بعد از جراحی سینوس لیفت

نحوه نصب بریس‌های لینگوال

براکت‌هایی که با بریس‌های لینگوال استفاده می‌شوند به طور سفارشی متناسب با دهان هر بیمار و با استفاده از ایمپرشن دندان‌ها ساخته می‌شوند و باید بر روی هر دندان نصب شوند تا بهم ریختگی دندان‌ها را درست کنند. به همین ترتیب، سیم‌های متصل به هر براکت باید به صورت سفارشی ساخته شوند تا بهترین خدمات را برای هر بیمار ارائه دهند.

داشتن تناسب کامل در هنگام نصب بریس‌های زبانی ضروری است زیرا قرارگیری براکت‌ها و سیم‌ها چالش برانگیزتر است. دسترسی به پشت دندان‌ها دشوارتر است و فضای کار برای ارتودنتیست بسیار کمتر است. به منظور قرارگیری صحیح بریس‌های لینگوال، تمام براکت‌ها همزمان با استفاده از یک تری‌های سفارشی بر روی دندان‌ها سیمان کاری می‌شوند تا در جای خود قرار گیرند. در مقابل، بریس‌های سنتی از براکت‌های استاندارد استفاده می‌کنند که به صورت جداگانه و هر کدام روی یک دندان قرار می‌گیرند.

مزیت های بریس‌های لینگوال

مهمترین مزیتی که خیلی از بیماران با بریس‌های لینگوال تجربه می‌کنند. توانایی احتیاط و دقت بیشتر هنگام اصلاح دندان‌ها است. به ویژه استفاده از بریس‌های فلزی بزرگ در بزرگسالان به مدت چندین سال گزینه‌ی ایده آلی برای موقعیت‌های اجتماعی یا شغلی آنها نیست. بریس‌های لینگوال در پشت دندان‌ها پنهان شده و تمامی مزایای بریس‌های فلزی را به بیماران ارائه می‌دهند بدون اینکه دیده شوند.

مزایا ، معایب و موارد استفاده از ارتودنسی لینگوال | بهترین دندانپزشک اصفهان

بریس‌های لینگوال علاوه بر اینکه کاملاً نامرئی هستند. در صورت بهم ریختگی زیاد دندان‌ها، مانند چرخش دندان‌ها، بسته شدن شکاف‌های ناشی از کشیدن دندان‌ها یا تنظیم کردن قد دندان‌ها، همانند سایر گزینه‌ها کارآمد هستند. همچنین، هرگونه تغییر رنگ یا لکه‌ی سفید در اثر استفاده از بریس، در داخل دندان‌ها ایجاد می‌شود نه مانند بریس‌های فلزی یا سرامیکی در خارج دندان‌ها. بریس‌های لینگوال برای هر بیمار بصورت سفارشی ساخته می‌شوند و می‌توانند سطح راحتی بیشتری داشته باشند.

معایب استفاده از بریس‌های لینگوال

بریس‌های لینگوال ممکن است مشکلاتی را برای بیماران مبتلا به اوربایت شدید یا عمیق ایجاد کنند زیرا اوربایت ممکن است فشار زیادی به براکت‌های پشت دندان وارد کند و باعث جدا شدن سریع آنها شود. متخصص ارتودنسی می‌تواند به شما بگوید که آیا این کار مشکلی برای شما ایجاد می‌کند یا خیر.

بریس‌های لینگوال همچنین ممکن است مشکلاتی در گفتار ایجاد کنند. به ویژه در حالی که بیماران پس از قرار دادن براکت‌ها هنوز مشغول به تنظیم آنها هستند. از آنجاییکه بریس‌ها در پشت دندان‌های شما قرار دارند. ممکن است در ابتدا احساس غیرعادی داشته باشید. ممکن است دچار شلی زبان شوید تا زمانی که به آنها عادت کنید زیرا هنگام صحبت کردن، زبان شما به پشت دندان‌هایتان برخورد می‌کند. البته این اثر معمولاً با گذشت زمان از بین می‌رود. همانند اکثر بریس‌ها، ممکن است ناراحتی‌ها یا زخم‌هایی ایجاد شود. در نمونه‌ی بریس‌های لینگوال، درد بیشتر در زبان احساس می‌شود، به ویژه هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن. با این حال، هرچه به مدت بیشتری از بریس‌ها استفاده کنید، درد و تحریک آنها کمتر می‌شود.

راه های ارتباطی با دکتر سید حمید رضویان 

سایر عواملی که باید در نظر داشت

در هر گزینه‌ی ارتودنسی که به بیماران ارائه می‌شود، بیماران باید اولویت های شخصی خود و آنچه که برای سبک زندگی آنها بهتر خواهد بود را در نظر بگیرند. همانند بریس‌های فلزی، غذاهای خاصی وجود دارد که در هنگام استفاده از بریس‌های لینگوال باید از خوردن آنها پرهیز کنید، از جمله غذاهای سفت، ترد یا بسیار چسبناک. غذایی که در پشت دندان‌های شما گیر می‌کند مستلزم تلاش بیشتری برای تمیز کردن و شستشو است. اگر تمیز کردن و شستشوی بریس‌ها برای شما مشکل ساز است، بهتر است گزینه‌ی دیگری مانند اینویزالاین (ارتودنسی نامرئی) را در نظر بگیرید.

عامل دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این واقعیت است که بریس‌های لینگوال معمولاً از بریس‌های سنتی گران ترند. بریس‌های لینگوال باید بصورت سفارشی ساخته شوند و لازم است هر براکت کاملاً متناسب با هر دندان باشد. سایر گزینه‌های بریس‌ها استانداردتر هستند و در طولانی مدت مقرون به صرفه‌تر می‌شوند. مدت زمان استفاده از بریس‌های لینگوال در بیماران متفاوت است. اکثر افراد پس از یک تا دو سال استفاده از آنها به نتیجه‌ی دلخواه خود می‌رسند. موارد شدید ممکن است بیشتر طول بکشد. در طول مدتی که از آنها استفاده می‌کنید، هر چند ماه یکبار باید به طور منظم مراجعه کنید تا تنظیمات انجام شود. مدت زمان لازم برای استفاده از بریس‌های لینگوال معمولاً مشابه با بریس‌های سنتی است.

افزایش محبوبیت بریس‌های لینگوال

وقتی بیماران بیشتری به سراغ بریس‌های لینگوال می‌روند، متخصصان ارتودنسی و دندانپزشکی این گزینه را به عنوان یک جایگزین موثر برای بریس‌های سنتی یا سرامیکی در نظر می‌گیرند. با این حال، هر متخصص ارتودنسی تجربه‌ی نصب و درمان بهم ریختگی‌های دندان با بریس‌های لینگوال را ندارد. حتماً از دندانپزشک خود در مورد بریس‌های لینگوال و اینکه آیا گزینه‌ی مناسبی برای شما هستند سؤال کنید. در بسیاری از موارد، بریس‌های معمولی یا اینویزالاین گزینه‌های بهتری هستند.

 


مطالب پیشنهادی :

نقش فلورایدتراپی در سلامت دهان و دندان

بررسی موارد استفاده از فیشورسیلانت

نکات مهم جهت انجام موفق بلیچینگ در خانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *