مراقبت های بعد از عمل افزایش طول تاج دندان

مراقبت های بعد از عمل افزایش طول تاج دندان

خطرات احتمالی جراحی افزایش طول تاج دندان

با افزایش طول تاج دندان تا حدودی خطر عفونت دندان و یا لثه وجود دارد، اما نسبت به سایر روش های جراحی کمتر و نادرتر است. برای جلوگیری از عفونت دندان باید تمام دستورالعمل های مراقبت بعد از عمل را دنبال کنید.

بعد از عمل ممکن است در محل جراحی کمی درد و یا خونریزی لثه را تجربه کنید و دندان های شما نیز ممکن است نسبت به نوشیدنی های سرد و گرم حساس شوند. اما این حساسیت با گذشت زمان کاهش می یابد. ممکن است دندان های مورد نظرتان که به تازگی جراحی کرده اید نسبت به دندانهای مجاور به نظر برسد. اگر در آینده دندان خود را از دست دهید، افزایش طول تاج دندان ممکن است کاشت دندان به روش ایمپلنت را برای جراح دشوارتر کند.

مراقبت های بعد از عمل افزایش طول تاج دندان

مدت زمان بهبودی دندان و لثه تقریباً سه ماه است و بعد از بهبود لثه و دندان قادر خواهید بود عملکردهای طبیعی دندان های خود را دوباره بدست بیاورید. فقط لازم است از فعالیت های دهانی شدید طی دو تا سه روز اول خودداری کنید. ورزش های سنگین، خورد غذاهای سفت و چسبنده و … می توانند مانع بهبودی دندان های شما شود و باعث خونریزی بیشتر شود.

به طور کلی، بعد از جراحی افزایش طول تاج دندان، برای بهبود سریع تر؛ دستورالعمل های زیر را دنبال کنید:

 

  • از داروهای تجویز شده استفاده کنید: در دستورالعمل های مراقبت های پزشکی، به احتمال زیاد به شما گفته می شود که در فواصل منظم از ایبوپروفن یا تایلنول استفاده کنید. پزشک ممکن است آنتی بیوتیک و همچنین مسکن های قوی مانند استامینوفن-هیدروکدون (ویکودین) ، تایلنول با کدئین شماره ۳ یا استامینوفن-پروپوکسیفن را تجویز کند.

 

  • از کیسه یخ استفاده کنید: استفاده از کیسه یخ بر روی صورت برای چند ساعت اول پس از عمل می تواند تورم را کاهش دهد.

 

  • از مصرف غذاهای گرم در ۲۴ ساعت اول خودداری کنید: علاوه بر خورد غذاهایی با درجه حرارت معمولی (نه خیلی سرد و نه خیلی گرم) باید دندان های خود را بدون فشار و به آرامی بشویید.

 

  • به مدت ۷ تا ۱۴ روز دندان ها را پانسمان کنید: دندانپزشک ممکن است در طی این مدت یک یا دو بار پانسمان را تعویض کند.

 

  • با دقت مسواک بزنید: فقط در محل هایی که پانسمان اعمال شده است، به آرامی مسواک بزنید. در مناطق دیگر می توانید به طور معمول مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

مراقبت های بعد از عمل افزایش طول تاج دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

 

  • رعایت رژیم غذایی: هنگام غذا خوردن از فشار بر روی ناحیه جراحی خودداری کنید. همچنین، هیچ گونه ماده غذایی سفت، ادویه دار و چسبناک به مدت چند روز مصرف نکنید.

 

  • از مصرف الکل خودداری کنید: سعی کنید حدالامکان به مدت چند هفته بعد از عمل از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید.

 

  • از استعمال سیگار و دخانیات اجتناب کنید: به مدت ۷الی ۱۰ روز اول از استعمال دخانیات خودداری کنید.

 

  • از تحریک ناحیه جراحی شده، پرهیز کنید: از نی و بازی کردن با دندان ها و محل جراحی شده توسط زبان یا انگشت با خودداری کنید.

 


مطالعه بیشتر:

تاج دندان

روش های درمان و اصلاح لبخند لثه ای

لبخند لثه‌ای یا لثه نما

خدمات جراحی، لثه و ایمپلنت تخصصی

اصلاح لبخند لثه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *