مراحل درمان ریشه مجدد دندان

مراحل درمان ریشه مجدد دندان

عصب کشی مجدد دندان چیست؟

  1. خارج کردن پرکردگی
  2. خارج کردن پرکردگی کانال‌ دندان ها (خارج کردن گوتا برکا)
  3. تمیز کردن کانال‌ دندان ها تا انتها توسط فایل دستی یا فایل‌های روتاری
  4. شستشوی کانال‌ها
  5. پاکسازی کانال‌ها به صورت کامل
  6. پر کردن کانال‌ها به طور کامل و دقیق تا انتها
  7. پر کردن تاج و دندان

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

اگر دندان پزشک بخواهد مجدد کانال دندان را درمان کند بایستی ابتدا پرکردگی تاج دندان را به صورت کامل تخلیه کند. تا سطح مقطع ورودی کانال دندان ها به صورت کامل دیده شود. هنگامی که این کار انجام شد بایستی کانالها از مواد پر کردگی یا همان گوتا پرکا که ریشه های دندان با آن پر شده، تخلیه شود.

برای پر کردن کانال ریشه دندان از موادی به اسم گوتا پرکا که آغشته به سیلر می‌شود استفاده می‌شود. سیلر در دندانپزشکی گوتا پرکا را به طور کامل به دیواره‌های کانال ریشه دندان می چسباند و اصطلاحاً کانال دندان را به طور کامل مهر و موم می‌کند.

زمانیکه ریشه و کانال دندان پر شده باشد چون کاملاً خشک و سفت شده است باید از حلال استفاده شود. که این زمان دندانپزشک برای حل کردن و خارج کردن گوتا پرکا از ماده‌ای به اسم کلروفرم استفاده می‌کند. کلروفرم در سرنگ‌های بسیار ریز انسولین داخل کانال تزریق می‌شود و کم‌کم گوتا پرکا را حل می‌کند و در این زمان دندانپزشک قادر خواهد بود با استفاده از فایل های دستی یا فایل‌های روتاری گوتا پرکا را خارج کند.

مراحل درمان ریشه مجدد دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

زمانیکه دندانپزشک از خارج شدن گوتا پرکا از کانال‌های ریشه دندان به طور کامل اطمینان حاصل کرد کانال را با مواد شستشو دهنده به طور کامل شستشو می‌دهد و در این زمان است که عصب‌کشی دندان مجدد ریشه شروع می‌شود.

دندانپزشک عصب‌کشی دندان را کامل کرده یعنی چنانچه کانالی اصلاً عصب‌کشی دندان نشده باشد. و یا کانالی تا انتهای ریشه دندان باز نشده باشد این مراحل توسط فایل دستی مخصوص کانال‌های کلسینه یا فایل‌های روتاری انجام می‌شود. در این مرحله دندانپزشک با قرار دادن فایل یا گوتا پرکا از باز شدن تمامی کانال‌ دندان ها اطمینان پیدا کرده و پاکسازی کانال ریشه دندان پایان می‌یابد.

پس از پاکسازی کامل کانال‌ دندان و اتمام عصب‌کشی دندان مجدد کانال دندان ها با سرم شستشو به طور کامل شستشو داده شده و آماده پر کردن می‌شوند که در این مرحله مجدداً کانال‌های ریشه دندان توسط گوتا پرکا مناسب هر کانال و غیره که آغشته به ماده سیلر شده است به طور کامل پر شده و مهر و موم می‌شود.

زمانیکه دندانپزشک از پر شدن کانال‌های ریشه دندان به طور کامل و صحیح اطمینان پیدا کرد (با گرفتن عکس) اقدام به پر کردن تاج دندان می‌کند که پر کردن تاج دندان بسته به اینکه دندان قدامی یا آسیاب‌های کوچک و بزرگ و بسته به نوع حفره ایجاد شده در تاج دندان با صلاحدید دندانپزشک توسط مواد سربی یا همان آمالگام یا مواد همرنگ دندان یا همان کامپوزیت پر می‌شود و در این زمان عصب‌کشی دندان مجدد و پر کردن تاج دندان پایان می‌یابد.

 


مطالعه بیشتر:

تعداد کانال‌ دندان‌ ها

علت بسته بودن کانال دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *