مراحل اوردنچر دندان چیست؟

مراحل اوردنچر دندان چیست؟

ایمپلنت اوردنچر

اگر بیمار نیاز به پروتزی داشته باشد که به‌وسیله ایمپلنت ساپورت شود (ایمپلنت اوردنچر)، مراحل زیر برای ساخت و نصب اوردنچر لازم است.

۱٫ مشاوره

دندانپزشک یک معاینه جامع انجام می‌دهد و سابقه پزشکی فرد را بررسی می‌کند. او عکس‌های لازم و رادیوگرافی‌ ۳ بعدی(عکس cbct) را برای شما تجویز می‌کند تا با استفاده از آنها تصمیم درستی برای نوع پروتز مناسب بگیرد.

۲٫ کاشت ایمپلنت

برای افرادی که نیاز به کاشت ایمپلنت دارند، دنداپزشک در طی یک جراحی سر پایی استخوان فک را باز کرده و یک میله فلزی(فیکسچر) از جنس تیتانیوم را مثل پیچ در داخل ان قرار می‌دهد.

در مرحله بعد دندانپزشک لثه را باز می‌کند و روی ایمپلنت هیلینگ را می‌گذارد که سر آن از لثه بیرون می‌آید. پس از اینکه تمام ایمپلنت‌های لازم کاشته شدند (۲ تا ۴ عدد بسته به نوع آونچر) می‌توان به سراغ مرحله بعد رفت.

مراحل اوردنچر دندان چیست؟ | بهترین دندانپزشک اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان (بهترین دندانپزشک اصفهان)

 

۳٫ قالب‌گیری برای اوردنچر

دندان‌هایی که قرار است با پروتز جایگزین شوند، نیاز به قالب‌گیری دارند. گاهی لازم است از تمام فک قالب‌گیری شود. این قالب برای ساخت پروتز لازم است و به لابراتوار فرستاده می‌شود.

۴٫ قرار دادن اوردنچر

در این مرحله اوردنچر که بر اساس ساختار دهان شما در لابراتوار ساخته شده است داخل دهان شما قرار می‌گیرد و تست می‌شود. اگر نیاز به تغییر و یا تراش داشته باشد، این تغییرات انجام می‌شود و در غیر این صورت به قسمتی از ایمپلنت‌ها که بیرون لثه قرار گرفته‌اند وصل می‌شود. این اتصال معمولا دائمی است و تنها دندان‌پزشک می‌تواند آن را جدا کند.

در مورد اوردنچرهایی که به ایمپلنت متصل نمی‌شوند، نگه‌داشتن آنها به وسیله گیره‌هایی است که به دندان‌های اطراف متصل می‌شود. گاهی هم پروتز تنها توسط لثه‌ها در جای خود نگه‌داری می‌شود.

 


مطالب پیشنهادی سایت دکتر دکترسید حمید رضویان (بهترین دندانپزشک اصفهان):

اوردنچر ایمپلنت چیست؟

آشنایی با انواع پروتز متحرک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *