مراحل انجام جراحی کشیدن دندان عقل

بررسی مراحل انجام جراحی کشیدن دندان عقل

افراد زیادی در طول زندگی خود هیچ مشکلی با دندان عقل خود پیدا نمی‌کنند و هرگز برای جراحی دندان عقل خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمی‌نمایند. اما اگر رویش این دندان با مشکل همراه باشد کشیدن دندان عقل باید در دستور کار قرار گیرد. در ادامه مطلب امروز سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی مراحل انجام جراحی کشیدن دندان عقل خواهیم پرداخت.

در طول عمل کشیدن دندان عقل

دندانپزشک ‌یا جراح دهان و دندان شما ممکن است ‌یکی از سه نوع روش بیهوشی را استفاده کند، این به پیچیدگی مورد انتظار در کشیدن دندان عقل و سطح آسایش شما بستگی دارد. گزینه‌ها عبارتند از:

بی حسی موضعی:

دندانپزشک‌ یا جراح دهان شما بیهوشی موضعی را با‌ یک‌ یا چند آمپول در نزدیکی محل استخراج انجام می‌دهد. قبل از تزریق، دندانپزشک ‌یا جراح به احتمال زیاد ماده‌ای را روی لثه‌های شما اعمال می‌کند تا آنها را بی‌حس کند. شما هنگام کشیدن دندان بیدار هستید. اگرچه مقداری فشار و حرکت احساس خواهید کرد، اما نباید درد را تجربه کنید.

 بیشتر مطالعه کنید : دلایل و نحوه کشیدن دندان عقل

آرام بخشی:

دندانپزشک ‌یا جراح دهان از طریق ‌یک خط داخل وریدی (IV) در بازو، آرام بخشی به شما می‌دهد. آرام بخشی در طول عمل هوشیاری شما را سرکوب می‌کند. شما هیچ دردی احساس نمی‌کنید و حافظه‌ی محدودی از عمل خواهید داشت. برای بی حس شدن لثه‌ها نیز بی حسی موضعی دریافت خواهید کرد.

بیهوشی عمومی:

در شرایط خاص، ممکن است بیهوشی عمومی ‌به شما پیشنهاد شود. ممکن است دارو را از طریق بینی استنشاق کنید ‌یا‌یک خط IV در بازو داشته باشید یا هر دو. سپس بی هوش می‌شوید. تیم جراحی دارو، تنفس، دما، مایعات و فشار خون شما را با دقت کنترل می‌کند. شما هیچ دردی نخواهید داشت و هیچ خاطره‌ای از جراحی ندارید. بی‌حسی موضعی نیز برای کمک به رفع ناراحتی بعد از عمل انجام می‌شود.

در حین کشیدن دندان عقل، دندانپزشک ‌یا جراح دهان:

 • برشی در بافت لثه ایجاد می‌کند تا به دندان و استخوان برسد
 • استخوانی را که دسترسی به ریشه‌ی دندان را مسدود می‌کند برمی‌دارد
 • دندان را به چند قسمت تقسیم می‌کند اگر با این کار راحت‌تر بتواند قطعات دندان را خارج کند
 • دندان را بر می‌دارد (می‌کند)
 • محل دندان برداشته شده را از وجود هرگونه بقایای دندان‌ یا استخوان پاک می‌کند
 • بخاطر بهبودی بیشتر، زخم را بخیه می‌زند، اگرچه این کار همیشه لازم نیست.
 • برای کنترل خونریزی و کمک به تشکیل لخته خون، گاز را روی محل استخراج قرار می‌دهد.

دلایل و نحوه کشیدن دندان عقل | بهترین دندانپزشک اصفهان

بعد از عمل

اگر آرام بخشی ‌یا بیهوشی عمومی ‌دریافت می‌کنید، پس از انجام این عمل به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید. اگر بیهوشی موضعی داری، زمان بهبودی کوتاه مدت شما احتمالاً روی صندلی دندانپزشکی است. همانطور که از جراحی خود بهبود می‌یابید، دستورالعمل‌های دندانپزشک خود را در مورد موارد زیر رعایت کنید:

خون ریزی:

مقداری تراوش خون ممکن است اولین روز پس از کشیدن دندان عقل رخ دهد. سعی کنید از تف کردن زیاد خودداری کنید تا لخته خون را از جای خود (حفره) خارج نکنید. طبق دستور دندانپزشک‌ یا جراح دهان و دندان، گاز را روی محل کشیدن دندان تعویض کنید.

مدیریت درد:

ممکن است بتوانید با داروهای مسکن بدون نسخه، مانند استامینوفن (تایلنول و غیره)‌ یا داروهای مسکنی که دندانپزشک ‌یا جراح دهان تجویز کرده درد خود را مدیریت کنید. اگر طی عمل استخوان برداشته شده باشد، ممکن است داروی مسکن تجویز شود. نگه داشتن ‌یک کیسه ‌یخ روی فک نیز ممکن است درد را تسکین دهد.

تورم و کبودی:

از بسته ‌یخ به دستور دندانپزشک ‌یا جراح خود استفاده کنید. هر گونه تورم در گونه‌های شما معمولاً طی دو ‌یا سه روز بهبود می‌یابد. رفع کبودی ممکن است چند روز بیشتر طول بکشد.

فعالیت:

پس از جراحی تا پایان روز استراحت کنید. روز بعد فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید، اما حداقل به مدت‌ یک هفته از انجام فعالیت‌های شدید که منجر به کنده شدن لخته خون از حفره می‌شود خودداری کنید.

نوشیدنی‌ها:

بعد از جراحی آب زیادی بنوشید. در ۲۴ ساعت اول نوشیدنی‌های الکلی، کافئین دار، گازدار‌ یا گرم مصرف نکنید. حداقل ‌یک هفته با نی چیزی ننوشید زیرا عمل مکیدن می‌تواند لخته خون را از حفره خارج کند.

غذا:

در ۲۴ ساعت اول فقط غذاهای نرم مانند ماست ‌یا سس سیب بخورید. اگر می‌توانید غذاهای نیمه نرم را تحمل کنید، شروع به مصرف آنها کنید. از غذاهای سفت، جویدنی، گرم‌ یا ادویه‌دار که ممکن است در حفره گیر کرده‌ یا زخم را تحریک کنند خودداری نمایید.

تمیز کردن دهان:

طی ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی مسواک نزنید، دهان خود را بشویید، تف کنید‌ یا از دهان شویه استفاده کنید. به طور معمول به شما می‌گویند که بعد از ۲۴ ساعت اول مسواک بزنید. هنگام مسواک زدن در نزدیکی زخم جراحی با ملایمت رفتار کنید و هر دو ساعت و بعد از صرف غذا به مدت‌ یک هفته به آرامی ‌دهان خود را با آب نمک گرم بشویید.

راه های ارتباطی با دکتر سید حمید رضویان 

مصرف دخانیات:

اگر سیگار می‌کشید، حداقل ۷۲ ساعت پس از جراحی این کار را نکنید – و در صورت امکان بیشتر صبر کنید. اگر تنباکو را می‌جوید، حداقل‌یک هفته از آن استفاده نکنید. مصرف محصولات دخانیات پس از جراحی دهان و دندان می‌تواند بهبودی را به تأخیر بیندازد و خطر عوارض را افزایش دهد.

بخیه‌ها:

ممکن است بخیه‌هایی داشته باشید که در عرض چند هفته حل شده و‌ یا اصلاً بخیه نداشته باشید. اگر بخیه‌های شما باید کشیده شوند، برای این کار قرار ملاقات بگذارید.

علائمی که با دیدنشان باید با دندانپزشک ‌تماس بگیرید

در صورت مشاهده‌ی علائم ‌یا نشانه‌های زیر که می‌توانند عفونت، آسیب عصبی‌ یا عارضه‌ی جدی دیگر را نشان دهند، با دندانپزشک‌ یا جراح دهان خود تماس بگیرید:

 • مشکل در بلع ‌یا تنفس
 • خون‌ریزی بیش از حد
 • تب
 • درد شدیدی که با داروهای مسکنِ تجویز شده برطرف نمی‌شود
 • تورم که پس از دو ‌یا سه روز بدتر می‌شود
 • طعم بد دهان که از طریق شستشو با آب نمک برطرف نمی‌شود
 • چرک درون حفره ‌یا تراوش از آن
 • بی حسی مداوم ‌یا از دست دادن حس
 • خون‌ یا چرک در ترشحات بینی

مطالب پیشنهادی :

روش های حفظ بهداشت دندانها به صورت طبیعی

راه های مراقبت و درمان مینای دندان

آنچه از ایمپلنت فوری باید بدانید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *