مراحل اصلی قالب گیری ایمپلنت

مراحل اصلی قالب گیری ایمپلنت

قالب گیری یکی از مراحل مهم در زمینه کاشت ایمپلنت های دندانی است.

ای مرحله تأثیر بسزایی در کیفیت، کارایی و ماندگاری ایمپلنت دندان دارد. بر همین اساس فرآیند قالبگیری و اندازه گیری آن باید به آرامی و با دقت بسیار زیاد انجام شود. پس اینکه قالب گیری ایمپلنت چقدر طول می کشد دقیق مشخص نیست. البته با توجه به روش و ماده مورد استفاده فرآیند قالب گیری بین ۲ تا ۱۰ دقیقه به طول می انجامد و به ترتیب زیر است:

۱- انتخاب سینی قالب گیری (تری باز و بسته)؛

به طور معمول سینی های قالب گیری فلزی و پلاستیکی هستند و به منظور قرار دادن ماده قالب گیری ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرد.

۲- انتخاب ماده قالب گیری مناسب؛

بعد از انتخاب سینی قالبگیری زمان آن فرا می رسد تا مواد مورد نیاز برای اندازه گیری قالب ایمپلنت های دندانی درون آن قرار گیرد. در این خصوص برای قالب گیری نسخه های مختلف آلژینات استفاده می شود و بازه زمانی اندازه گیری ابعاد و اندازه گیری دندان ها و اجزای سازنده ایمپلنت را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

مراحل اصلی قالب گیری ایمپلنت | بهترین دندانپزشک اصفهانصفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان (بهترین دندانپزشک اصفهان)

 

۳- تهیه خمیر قالبگیری دندان؛

در این مرحله نیز دندانپزشک پودر قالبگیری را با مقداری آب مخلوط کرده و سپس آن را به حالت خمیر شکل پذیر (قوام خامه ای) در می آورد.

۴- قراردادن خمیر در دهان جهت قالب گیری و خارج نمودن آن؛

پس از تهیه خمیر قالب گیری ایمپلنت، دندانپزشک آن را درون سینی ریخته و با آرامی داخل دهان بیمار قرار می دهد. بعد از گذشت چند دقیقه، خمیر خشک شده. حالت دندان ها، لثه و فک را به خود می گیرد. در پایان نیز دندانپزشک سینی نگهدارنده را خیلی آرام از دهان خارج کرده و جهت ساخت ایمپلنت به لابراتوار منتقل می کند.

برای ساخت ایمپلنت های دندانی لازم است تا دندانپزشک یک تصویر دقیق و نمای کلی از نحوه قرارگیری دندان ها، لثه و استخوان فک داشته باشد. تا براساس آن اقدام با ساخت ایمپلنت و کاشت آن درون لثه و استخوان فک بیمار کند. بر همین اساس دندانپزشکان اقدام به قالب گیری ایمپلنت دندان نموده و براساس آن ساخت این نوع از دندان مصنوعی ثابت را آغاز می کنند.

از آنجایی که این قالبگیری تأثیر بسزایی در کیفیت،کارایی و طول عمر ایمپلنت دندان دارد، به عنوان یکی از مهمترین مراحل کاشت ایمپلنت دندان شناخته شده. و دندانپزشکان زیبایی و ایمپلنت به انجام صحیح و اصولی این مرحله توجه ویژه دارند. شما نیز اگر می خواهید از ویژگی های منحصر به فرد ایمپلنت دندان بهره مند شوید، فرآیند قالبگیری ایمپلنت را به دندانپزشکان متخصص و با تجربه در این زمینه بسپارید.

 


مطالب پیشنهادی سایت دکتر دکترسید حمید رضویان (بهترین دندانپزشک اصفهان):

قالب گیری ایمپلنت چیست؟

انواع روش های قالب گیری ایمپلنت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *