لیفت لثه یا کانتورینگ لثه چیست؟

لیفت لثه یا کانتورینگ لثه چیست؟

به محل پیوستن لثه و دندان‌ها خط لثه (gum line) گفته می‌شود.

گاهی اوقات به دلایل مختلفی مثل بیماری‌ها، ژنتیک و …. خط لثه ساختار متقارن و اصولی نداشته و همین موضوع منجر به شگل گیری یک ظاهر نه چندان دوست داشتنی در ساختار دندان‌ها می‌شود و این مشکل با کاهش زیبایی دندان‌ها روی چهره و اعتماد به نفس بیمار نیز تاثیر منفی می‌گذارد.

در عمل جراحی لیفت لثه یا عمل لثه (gingivectomy) دندانپزشک پس از انجام معاینات لازم و بررسی دقیق هدف درمان که می‌تواند کاملا پزشکی و درمانی و یا حتی زیبایی باشد با روش‌های مختلفی مثل جراحی یا لیزر اقدام به برداشتن بافت اضافی لثه روی دندان می‌کند. که در اصطلاح دندانپزشکی به این پروسه درمانی، لیفت لثه یا کانتورینگ لثه گفته می‌شود.

 

در چه مواقعی لیفت لثه نیاز است؟

لیفت لثه یا کانتورینگ لثه را می‌توان جزو روش‌های درمانی فوق العاده خاص در دندانپزشکی به حساب آورد که علاوه بر داشتن فواید درمانی و پزشکی می‌توان از آن برای اهداف بهبود زیبایی و ایجاد لبخندی جذاب‌تر فارغ از مشکلات پزشکی و دندانی استفاده کرد.

  • لبخند لثه‌ای

گاهی اوقات به دلیل مشکلات ژنتیکی یا درگیر شدن با بیماری‌های لثه‌ای و … لثه فرد به هنگام لبخند زدن بیشتر از حد نرمال نمایش داده می‌شود. که این اتفاق می‌تواند تاثیر به شدت منفی روی زیبایی چهره و اعتماد به نفس بیمار بگذارد. در این شرایط می‌توان از لیفت لثه برای تغییر ساختار بافت لثه روی دندان کمک گرفت. تا لبخند بیمار، حالت طبیعی خود را داشته باشد.

لیفت لثه یا کانتورینگ لثه چیست؟ | بهترین دندانپزشک اصفهانصفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان (بهترین دندانپزشک اصفهان)

  • عقب رفتن لثه‌ها

عقب رفتن لثه‌ها نیز یکی از رایج‌ترین مشکلات دندانپزشکی است که ممکن است هر کسی به دلایل ژنیتکی یا سبک زندگی و عادات غلط با آن درگیر شود، به کمک لیفت لثه یا کانتورینگ لثه می‌توان مشکل عقب رفتن لثه‌ها را نیز حل کرد و با تغییر ساختار بافت لثه، حالت بیرونی نرمالی برای پیوند لثه‌ و دندان‌ها برای بیمار ایجاد کرد.

  • زیاد بودن بافت لثه

زیاد بودن بافت لثه یکی از رایج‌ترین مشکلات دندانپزشکی است. که این روزها بیماران متعددی با آن درگیر هستند. در این عارضه میزان تراکم و وسعت بافت لثه بیمار، بیشتر از حالت نرمال است که این شرایط می‌تواند بیمار را در معرض ابتلا به انواع بیماری‌های دندان و لثه و عفونت‌های حاد و …. قرار دهد. به همین دلیل در شرایطی که بافت لثه بیمار بیشتر از حالت نرمال باشد از جراحی لیفت لثه یا کانتورینگ برای برداشتن بافت اضافه کمک گرفته می‌شود. تا ریسک مبتلا شدن بیمار به عفونت‌های لثه و دندان کاهش پیدا کند.

 


مطالب پیشنهادی سایت دکتر دکترسید حمید رضویان (بهترین دندانپزشک اصفهان):

اقدامات پس از جراحی لیفت لثه

مزیت و عوارض لیفت لثه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *