فاصله بین دندان‌ها و علل ایجاد آن

فاصله بین دندانها می‌تواند جذاب و یا یک مشکل واقعی باشد. وجود چنین فاصله‌ای بخصوص درجایی که باعث جلب‌توجه می‌شود، می‌تواند باعث نارضایتی شما شود، بخصوص زمانی که لبخند می‌زنید. اگر فاصله بین دندان‌ ها بیش‌ازحد زیاد باشد، می‌تواند تراز دندان‌های شما را برهم بزند. این موضوع می‌تواند در دندان‌های شما اختلال ایجاد کرده، باعث درد شود و یا جویدن غذا را با مشکل مواجه کند. اگر فکر می‌کنید فاصله موجود در دندان‌های جلویی شما باعث جذابیت بیشتر شما می‌شود، پس نیازی به درمان خاصی نیست. اما گر وجود این فاصله باعث نگرانی و اذیت شما شده است، دانستن علل به وجود آورنده آن و گزینه‌های درمانی مناسب، برای شما مفید خواهد بود.

 

close-up of a woman flossing

فاصله در دندان‌های کودکان

وجود شکاف در بین دندان‌های کودکان می‌تواند کاملا طبیعی باشد، چراکه دهان درحال‌توسعه دندان‌های شیری می‌باشد. به‌طورمعمول، این شکاف‌ها در زمان “بلوغ” از بین خواهند رفت و فضای بین دندان‌ها پر خواهد شد. وجود فاصله در دندان‌های کودکان، نباید موجب نگرانی پد و مادر گردد، چراکه موضوع وجود فاصله‌های دندانی در کودکان و بزرگ‌سالان می‌تواند متفاوت باشد.

فاصله در دندان‌های بزرگ‌سالان

فاصله بین دندان‌ها در بزرگ‌سالان “دیاستم” (diastemas) نامیده می‌شود و ممکن است در اثر وجود فضای اضافی در فک ایجاد شود. معمولاً، این فاصله، زمانی توجه زیادی جلب می‌کند که مابین دو دندان جلویی قرار داشته باشد، اما این فاصله می‌تواند در بین هر دندانی ایجاد شود. به‌طورمعمول، وجود این فاصله باعث نگرانی نمی‌شود، بااین‌حال بهتر است توسط یک دندان‌پزشک معاینه شوند تا اثر آن‌ها بر جویدن غذا مورد ارزیابی قرار بگیرد.

رفتارهای غلط

گهگاه، شکاف بین دندان‌ها در اثر الگوهای رفتاری نامناسب ایجاد می‌شود. برای مثال، وقتی یک فاصله کوچکی در دندان‌های جلو وجود دارد، برخی از افراد زبان خود در برابر دندان‌های جلو فشار می‌دهند که این امر می‌تواند فاصله موجود را زیادتر کند. اگر زبان خود را محکم در برابر دندان‌های جلوی خود فشار بدهید، می‌تواند مشکل شما را بدتر کند و فضای بین دندان‌های شما را گسترش دهد.

عوامل جدی‌تر

در برخی از موارد نادر اما جدی، ممکن است فاصله دندان‌ها در اثر عوامل جدی‌تری پدید آمده باشد، در چنین شرایطی باید سریعاً توسط دندان‌پزشک تشخیص و تحت درمان قرار گیرد.

  • بروز تومور در دهان و یا استخوان‌های فک می‌تواند میان دندان‌ها فاصله ایجاد کند. اگر شما متوجه هرگونه رشد غیرطبیعی در دهان خود شدید، بلافاصله به دندان‌پزشک خود مراجعه نمایید.
  • بسیار شایع‌تر از تومورها، بیماری‌های لثه نیز می‌توانند باعث ایجاد فاصله در بین دندان‌ها شوند. بیماری‌های لثه می‌توانند باعث تحلیل و تضعیف استخوان فک شوند. در اثر ضعیف شدن استخوان فک، ممکن است موقعیت دندان‌ها تغییر کند. این بیماری نیز باید توسط یک دندان‌پزشک درمان شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *