عوامل و علائم عفونت دندان عقل چیست؟

بررسی عوامل و علائم عفونت دندان عقل

در مطلب امروز سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی و مطالعه عوامل و علائم عفونت دندان عقل خواهیم پرداخت. عفونت دندان عقل می تواند بسیار جدی و خطرناک باشد. دندان‌های عقل که به عنوان دندان‌های آسیاب سوم یا دسته سوم دندان‌های آسیاب نیز معروف هستند، معمولاً زمانی که فردی به اواسط دهه بیست سالگی یا اواخر نوجوانی می‌رسد، با خروج از خط لثه در پشت فک ظاهر می‌شوند. به طور دقیق تر، دندان های عقل در سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی رویش دارند. به این دلیل به آنها دندان عقل می گویند چون، زمانی که شما به سن بلوغ می رسید ظاهر می شوند. هنگامی که شما به عفونت باکتریایی دندان عقل مبتلا می شوید، باید به دندانپزشک برای رفع درد شدید مراجعه کنید.

دلایل بروز عفونت دندان عقل

درد عفونت دندان عقل به قدری زیاد است که از نظر شدت بعد از سرطان در رتبه دوم قرار دارد. علاوه بر این، این نوع درد باید فوراً درمان شود تا بتوان از هر گونه عارضه احتمالی بیشتری پیشگیری کرد. مواردی که باعث می شود دندان عقل شما عفونت کند، عبارتند از:

عدم دسترسی درست به دندان عقل

دندان‌های عقل، دور از دسترس و غیرقابل تمیز کردن هستند. این عفونت عمدتاً به این دلیل اتفاق می‌افتد که دندان‌های عقل در نزدیک‌ترین نقطه گلوی شما قرار دارند، به این معنی که دسترسی به آن‌ها از طریق نخ دندان یا مسواک دشوار است. آنها احتمالاً به طور نامناسب تمیز یا نادیده گرفته می شوند. به این ترتیب، مواد زائد مانند پلاک و غذا می توانند بین دندان ها و روی دندان ها جمع شوند و در نتیجه باعث رشد باکتری ها شوند.

دندان های عقل نیمه روییده آسیب پذیرترند. حتی مواقعی وجود دارد که دندان عقل فقط تا حدی رویش می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، دندان ممکن است با یک فلپ بافت لثه پوشانده شود، که می تواند به عنوان یک جیب برای به دام انداختن باکتری هایی باشد که از پلاک و غذا تغذیه می شوند و منجر به پریکورونیت می شود.

از طرفی هم وضعیت پریکرونیت به طور خاص به عفونت باکتریایی بافت نرم اطراف تاج یا بخش غیر ریشه دندان نیمه رویش یافته اشاره دارد. تاج معمولاً بالای خط لثه قرار می گیرد. بیشتر موارد پریکورونیت دندان عقل را درگیر می کند اما ممکن است روی دندان های دیگر نیز رخ دهد. همچنین، عفونت یک علامت رایج است که با نهفتگی دندان عقل مرتبط است.

این مطلب را نیز مطالعه کنید : علل دندان درد صبحگاهی چیست؟

محل رشد باکتری ها

دهانه ایجاد شده توسط دندان عقل نیمه رویش شده می تواند به عنوان محل رشد باکتری ها عمل کند و منجر به پریکورونیت یا عفونت دندان عقل شود. درمان صحیح چنین عفونتی می تواند بسیار چالش برانگیز باشد زیرا یک بیماری جدی است. خلاص شدن از شر آن سخت است و تلاش های اشتباه برای مقابله با آن می تواند مشکل را شدیدتر کند.

هر زمان که دندان عقل شما تا حدی رویش می‌کند یا تا آخر بالای خط لثه ظاهر نمی‌شود، لثه‌ای در نهایت جایی که رویش جزئی شروع شده را می‌پوشاند. این باعث می شود تا زمانی که فلپ لثه برداشته نشده و دندان عقل شما در تمام طول مسیر رویش پیدا کند، بهبود عفونت یا پریکرونیت شما بعید است. در غیر این صورت، کشیدن دندان عقل ضروری است، به خصوص اگر در زاویه ای کج یا مشکل دار رشد کند.

دسته سوم دندان های آسیاب شما هر زمان که به درستی یا به طور کامل رشد نکنند، تحت تاثیر قرار می گیرند. کودک دارای دو دسته دندان است که شامل دندان های شیری و دندان های دائمی می شود. شاید از طریق یک ویژگی تکامل انسان، بیشتر آرواره‌های انسان فضای کافی برای باز کردن این دسته سوم از دندان‌های آسیاب ندارند، بنابراین معمولاً دندان‌های عقل فقط تا حدی رویش می‌کنند.

عوامل و علائم عفونت دندان عقل چیست؟ | بهترین دندانپزشک اصفهان

علائم  عفونت دندان عقل

دندان عقل شما آخرین دندانی است که از دهان شما خارج می شود. متأسفانه، بیشتر فک‌های انسان به اندازه کافی بزرگ نیستند که بتوانند آخرین مجموعه دندان‌های دائمی را در خود جای دهند و این وضعیت منجر به مشکلات و عوارض جدی می‌شود.

علائم و نشانه های عفونت دندان عقل یا پریکورونیت، عبارتند از:

  • سردرد: گاهی اوقات، درد ناشی از دندان عقل عفونی می تواند آنقدر شدید باشد که از قبل باعث سردرد شود.
  • درد در ناحیه دندان: این شایع ترین علامت پریکورونیت است. جایی که قرار است دندان عقل رشد کند، درد دارد.
  • بو و طعم بد: به دلیل وجود چرک از دندان عفونی شما، از بوی بد دهان و طعم ترش ناشی از محل عفونت رنج خواهید برد.
  • درد و تورم: عفونت دندان عقل همچنین می تواند منجر به تورم غدد لنفاوی زیر فک و گلو درد شود. تورم همچنین می تواند به کل صورت شما گسترش یابد.
  • درد فراتر از ناحیه دندان: مواردی نیز وجود دارد که دندان‌های عفونی می‌توانند باعث دردهای ضربانی بیشتری شوند که در گلو، گردن و فک احساس می‌شوند.
  • مشکل در جویدن و غذا خوردن: دندان عقل عفونی شما می تواند دردناک باشد.
  • تخلیه چرک: چرک نیز می تواند از دندان عفونی ایجاد شود. چرک یک ماده سیاه مایل به زرد و سفید است که در عفونت ها رایج است و در واقع از گلبول های سفید مرده تشکیل شده است.

عوارض عفونت دندان عقل

پریکرونیت معمولاً زمانی اتفاق می افتد که دندان عقل دچار عوارض زیر شود:

رشد بیش از حد

دندانی که نصف رشد می کند، دندانی است که قسمت تاج دندان مورد نظر فقط بخشی از آن از طریق خط لثه نفوذ کرده است. این ممکن است یک موقعیت موقتی باشد زیرا دندان در حال رویش است. با این حال، هنگامی که دندان نهفته می شود، موقعیت دندان دائمی می شود.

نهفتگی

نهفتگی دندان زمانی اتفاق می افتد که دندان های شما تا حدی بیرون بیاید یا در طول پنجره رشد مشخص به داخل قوس دندانی بیرون نیاید. ضربه همچنین به این معنی است که هیچ پیشرفت بیشتری از طریق بافت لثه اتفاق نخواهد افتاد. بسیاری از علائم ذکر شده در این مقاله نه تنها به دلیل نهفتگی جزئی دندان ها، بلکه در اثر رویش دندان ها که در آن دندان ها به پهلو رشد می کنند، ایجاد می شود.

قرارگیری دندان عقل بین لثه و استخوان

دندان عقلی که بین استخوان و لثه قرار می گیرد، می‌تواند واقعاً خیلی سریع دردناک شود و عفونت ایجاد کند، زیرا فضای زیادی از جایی که قرار است دندان‌ها رویش دارند باقی مانده است. در طول مرحله رویش که در آن کیسه نفوذ می کند و دندان ابتدا تاج خود را از بافت لثه بیرون می زند، یکپارچگی کیسه از بین می رود. اگر دندان بیشتر بیرون نیاید، باکتری‌های دهان شما می‌توانند به راحتی در آن فضا تجمع و آن را کلونیزه کنند و در نتیجه پریکورونیت ایجاد شود.

گیر کردن باکتری‌ها و غذا

فلپ لثه، جایی است که تکه‌های غذا و باکتری‌ها تمایل به تکثیر دارند که منجر به عفونت می‌شود. این قسمت باید به درستی تمیز شود یا به‌کلی حذف شود.

راه های ارتباطی با دکتر سید حمید رضویان 

انواع پریکورونیت

دو نوع پریکورونیت نیز وجود دارد. که شامل موارد زیر است:

پریکورونیت گذرا

در مواردی که دندان عقل در حال رشد است، عفونت باید گذرا یا موقت باشد. پس از رویش کامل دندان ها، باید بتوانید به درستی از نخ دندان و مسواک استفاده کنید، بنابراین از رشد باکتری و عفونت پیشگیری کرد.

پریکورونیت مداوم

با این حال، در مواردی که دندان به طور جزئی رشد و همچنین به پهلو رشد می‌کند. باید دوره‌های مکرر عفونت رخ دهد. زیرا نمی‌توانید دندانی که به‌درستی روییده است را تمیز کنید. اگر مشکوک به این هستید که یک یا هر دو دندان عقل شما عفونی هستند، باید هرچه سریعتر با دندانپزشک مشورت کنید تا آن را تعمیر کند. متخصص دندانپزشکی عفونت را تشخیص می دهد یا تصمیم می گیرد که آیا مشکل دیگری وجود دارد یا خیر.

از آنجا می توانید بلافاصله درمان را شروع کنید. باتوجه به شدت عفونت و نحوه رویش دندان یا دندان عقل، ممکن است نیاز به جراحی دندان و پیوند استخوان وجود داشته باشد.

 


مطالب پیشنهادی :

عوامل خطرزا در پوسیدگی دندان

آموزش بهترین روش مسواک زدن دندان

بررسی علت بروز درد ضربان دار دندان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *