عوامل ایجاد زردی یا لکه در روکش دندان

بررسی عوامل ایجاد زردی یا لکه در روکش دندان

در این مطلب از سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان عوامل ایجاد زردی یا لکه در روکش دندان را مورد بررسی قرار می دهیم. زرد شدن و بدرنگی روکش دندان به دلایل مختلف تجربه می شود. راه حل این مشکل بستگی به این دارد که عامل آن چه بوده است:

اشتباه بصری

همیشه مشکل لکه در روکش، به این معنی نیست که واقعا چنین اتفاقی افتاده یا روکش صدمه دیده و ذرات موجود در دهان بین روکش و دندان گیر کرده اند بلکه میتواند علت آن صرفا اشتباه بصری باشد. اگر دندانهای اطراف روکش را سفید کنید. هماهنگی رنگ روکش با آنها بهم می خورد در نتیجه روکش که قبلا همرنگ دندانهای دیگر بوده، اکنون زردتر از آنهاست و شما تصور می کنید روکشتان زرد شده است. اگر به تازگی دندانهای خود را سفید کرده اید. احتمالا علت زردی یا تیرگی روکش دندانتان همین تفاوت رنگ است.

صدمه دیدن روکش

اگر روکش صدمه دیده باشد، دندان زیر آن ممکن است دچار عفونت شود چرا که در تماس با محیط دهان قرار می گیرد و ذرات موجود در محیط دهان از لا به لای بخش صدمه دیده روکش، به دندان می رسند. همچنین ممکن است ذرات موجود در دهان از ناحیه صدمه دیده روکش عبور کرده و بین روکش و دندان گیر کنند و باعث لکه یا زرد به نظر رسیدن روکش شوند. اگر می بینید روکش دچار لکه شده یا زرد شده است اما با مسواک زدن بهتر نمی شود ممکن است علت آن، همین امر باشد.

از بین رفتن لعاب سرامیک

پوشش سرامیک یا پورسلین لمینت یا روکش دندان، لعاب خاصی دارد که باعث شفافیت و براق شدن دندان می شود. اگر لعاب از بین برود. روکش به مرور دچار لکه می شود. یکی از دلایل این وضعیت، برخی تجهیزاتی است که برای تمیز کردن دندانها در دندانپزشکی استفاده می شود. مثلا پولیش برقی (Prophy Jet) که برای تمیز کردن دندانها استفاده می شود، ترکیبی از آب و بی کربنات سدیم را به دندانها اسپری می کند. این کار در تمیز کردن دندانها بسیار موثر است اما باعث می شود لعاب روکش دندان خراب شود.

فلوراید درمانی

یکی دیگر از عوامل تغییر رنگ روکش دندان، برخی انواع فلوراید درمانی است. استفاده از فلوراید اسیدی می تواند باعث خراشیده شدن لعاب لمینت یا روکش شود. اگر ترمیم سرامیکی در دهان دارید و می خواهید فلوراید درمانی انجام بدهید، از دندانپزشک بخواهید از فلوراید خنثی برایتان استفاده کند.

انواع پیوند لثه | بهترین دندانپزشک اصفهان

نمایان شدن ترکیبات فلزی داخل ترمیم

یکی از شایعترین مشکلات روکش های سرامیکی – فلزی این است که ممکن است به دلیل پسروی لثه، اسکلت فلزی داخل روکش در مرز لثه نمایان شده و یک حاشیه خاکستری یا تیره ایجاد کند. این باعث می شود به نظر برسد دندان خراب شده یا تغییر رنگ داده است. همچنین اگر دندانی که روکش شده را قبلا عصب کشی کرده اید یا با فلز پر کرده اید، ممکن است رنگ این مواد از پشت لایه سرامیکی روکش منعکس شده و باعث تیره تر به نظر رسیدن روکش شود.

مصرف زیاد نوشیدنیها یا موادی که باعث لکه در دندانها می شوند.

اگر چه ترمیمهای سرامیکی دندان به تغییر رنگ مقاوم هستند. اما اگر دائما چیزهایی بخورید که باعث لکه دار شدن دندانها می شوند (مانند چای، قهوه، توت قرمز، شاتوت، انگور قرمز، نوشابه و غیره) یا سیگار بکشید، احتمال لکه دار شدن روکش یا لمینت بیشتر می شود. مصرف این مواد غذایی را محدود کنید و پس از هر بار خوردن، دهان خود را شستشو دهید.

اقدامات لازم درصورت تغییر رنگ روکش دندان

اولین اقدام این است که عامل آن مشخص شود. پس از این که متوجه شدید چه چیزی باعث شده روکش تیره تر شود، در مورد عملکرد درست با مشورت دندانپزشک تصمیم گیری می کنید. اگر تیرگی یا زردی روکش به دلیل لکه و رنگدانه باشد، ممکن است با مسواک زدن مرتب و یا تمیز کاری حرفه ای نزد دندانپزشک، مشکل برطرف شود. این لکه ها معمولا نمی توانند به سطح سخت روکش نفوذ کنند و احتمالا با همین اقدامات برطرف می شوند.

اگر آسیب دیدگی روکش عامل تغییر رنگ باشد، گاهی درمانهای تهاجمی تری لازم است. مثلا اگر روکش صدمه دیده و دندان زیر آن نیز در خطر قرار گرفته است باید روکش برداشته شود، دندان در صورت خرابی ترمیم شود و سپس روکش جدیدی جایگزین قبلی شود. گاهی اوقات لازم است دندان زیر روکش، جرمگیری شود و لکه های ایجاد شده در آن پاک شوند. در موارد شدیدتر دندان ممکن است دچار پوسیدگی قابل توجهی شده باشد و نیاز به عصب کشی داشته باشد و یا حتی گاهی که دیر به داد آن می رسید ممکن است دندان به کل از بین رفته باشد و مرده باشد.

سفیدتر کردن روکش دندان

روکش دندان و سایر ترمیمهای داخل دهان رنگشان قابل تغییر نیست و هیچ درمان سفید کننده ای نمیتواند آنها را سفیدتر کند.

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

معیارهای انتخاب رنگ روکش دندان

رنگ روکش باید هماهنگ با رنگ دندانهای دیگر انتخاب شود تا مصنوعی و غیر واقعی به نظر نرسد.

سایر عوامل مهم در انتخاب رنگ روکش دندان
  • رنگ پوست
  • رنگ مو
  • رنگ سفیدی چشمها

هنگام انتخاب رنگ روکش دندان، نظر دندانپزشک زیبایی را نیز جویا شوید چرا که او با معیارهای زیبایی دندانها و لبخند و چهره، آشنایی کامل دارد و تناسب بین رنگها و اشکال اجزاء دهان و صورت را می داند. اگر قصد دارید دندانهایتان را با بلیچینگ سفید کنید، ابتدا بلیچینگ را انجام بدهید و سپس برای لمینت یا روکش اقدام کنید تا بر اساس سفیدی نهایی دندانها، رنگ ترمیم را انتخاب کنید.


مطالب پیشنهادی :

معایب انواع عمل لیفت سینوس

مراقبت های پس از عمل لیفت لثه

معایب و مزایا اسنپ آن اسمایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *