عوارض استفاده از آمالگام در پرکردن دندان

بررسی عوارض استفاده از آمالگام در پرکردن دندان

برخی افراد گمان می کنند که استفاده از جیوه و ماندن آن به همراه چند فلز دیگر در دهان باعث بروز مشکلات خطرناکی در انسان می شود. اما این باور کاملا غیر علمی و بی پایه و اساس است. طبق مطالب گذشته سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان تحقیقاتی که بر روی انسان های مختلف انجام شده نشان داده که وجود این فلزات و ترکیب آمالگام در دهان، در کوتاه مدت و دراز مدت، نمی تواند هیچ خطری برای سلامتی انسان باشد. در ادامه قصد مطالعه عوارض استفاده از آمالگام در پرکردن دندان را داریم.

این مطلب را نیز مطالعه کنید : نحوه مبارزه با پوسیدگی دندان

باور خطر ساز بودن آمالگام توسط سازمان های معتبر بهداشتی مانند سازمان غذا و دارو آمریکا و ADA یا همان جامعه پزشکان آمریکا رد شده است. تمامی این سازمان ها و دیگر سازمان های معتبر جهانی آمالگام را به عنوان یک ماده بی خطر می شناسند. این تاییده طبق تحقیقاتی که روی انسان های مختلف مانند کودکان بالای شش سال، مادران شیرده و افراد بالغ گرفته شده است، مطرح شده است. میزان جذب جیوه ای که از طریق آمالگام جذب بدن می شودف در مقایسه با غذاهای دریایی که ما مصرف میکنیم بسیار ناچیز است.

عوارض استفاده از آمالگام در پرکردن دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

ترکیب آمالگام

آمالگام یک ماده پر کننده دندان است که تفاوت های زیادی با ماده کامپوزیت دارد.. همانطور که گفتیم آمالگام یکی از مواد بسیار مستحکم پر کننده دندان است که مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد. کلمه آمالگام در فارسی به معنای ملغمه است. ملغمه یعنی ترکیبی از چند فلز. آمالگام نیز ترکیبی از چند فلز مستحکم است. حدود نیمی از وزن آمالگام را عنصر جیوه تشکیل می دهد. مابقی این ماده از ترکیب فلزاتی همچون: قلع، مس و نقره تشکیل می دهند. مخلوط این فلزان ماده ای مستحکم و غیر قابل نفوذ را ساخته است که امروزه در علم پزشکی از آن به عنوان ماده پر کننده دندان استفاده می کنند.

استفاده از آمالگام برای پر کردن دندان ها ویژگی های منحصر به فردی دارد. طبق تحقیقات به دست آمده دندانی که با آمالگام پر شده باشد حدودا می تواند تا ۱۷۰ سال عمر کند.

راه های ارتباطی با دکتر سید حمید رضویان 


مطالب پیشنهادی :

مزایای درمان ریشه دندان چیست؟

روش های درمان و اصلاح لبخند لثه ای

بررسی علل ایجاد لبخند لثه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *