علل ضرورت اسکن CBCT برای ایمپلنت دندان

بررسی علل ضرورت اسکن CBCT برای ایمپلنت دندان

از آنجایی که اسکن CBCT تمام استخوان‌ها، اعصاب و بافت‌های نرم شما را با جزئیات زیاد نشان می‌دهد، این به ما امکان می‌دهد سلامت شما را تشخیص داده و رویکرد درمانی خود را حتی قبل از شروع یک روش برنامه‌ریزی کنیم. در این مطلب از سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان علل ضرورت اسکن CBCT برای ایمپلنت دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

تصویربرداری CBCT یک تغییر بازی در دنیای ایمپلنت‌های دندانی است که دقت بهبود یافته، برنامه ریزی درمانی بهتر، کاهش زمان جراحی و نتایج بهتر بیمار را ارائه می دهد.

مزیت های استفاده از تصویربرداری CBCT

 • اندازه گیری های دقیق از شکل و ابعاد فک شما دریافت کند.
 • مشکلات لثه را شناسایی نمایید.
 • ضایعاتی را که ممکن است نشان دهنده بیماری جدی باشد را شناسایی کند.
 • منشا هر درد را در داخل دهان یا فک تشخیص دهد.
 • سینوس ها، حفره بینی و کانال عصبی بیمار را به طور دقیق ارزیابی کند.
 • اسکن CBCT به پریودنتیست ها کمک می کند بایت مناسب را با دقت طراحی کرده و خطر ناهماهنگی ایمپلنت ها را کاهش دهد.
 • استخوان فک موجود، محل سینوس ماگزیلاری و اعصاب حسی را اندازه گیری و محلی سازی نماید.
 • اندازه و طول مناسب ایمپلنت را برای ثبات، ایمنی و یکپارچگی مطلوب انتخاب کند.
 • ارزیابی رادیوگرافی از موقعیت ایمپلنت سه بعدی، زاویه‌سازی و فضای ترمیمی در طول تشخیص قبل از عمل و برنامه‌ریزی درمان محل‌های ایمپلنت در استخوان آلوئول باقی‌مانده ضروری است.
 • با توجه به نزدیکی به ریشه های دندان مجاور، ساختارهای حیاتی، صفحه اکلوزال و موقعیت نسبی در داخل قوس، قرارگیری تک ایمپلنت ها در قوس دندانی می تواند چالش برانگیز باشد.
 • برای تعیین جهت برجستگی آلوئولی باقیمانده در بافت دهان
 • برای شناسایی مرزهای آناتومیک یا پاتولوژیک موضعی در برجستگی آلوئولی باقیمانده که کاشت ایمپلنت را محدود می کند.

کاربردهای تصویربرداری CBCT برای ایمپلنت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

مقایسه اسکن CBCT و عکسبرداری کامل از دهان یا پانوراما

CBCT مخفف توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروطی است که توسط متخصصان دندانپزشکی استفاده می‌شوند. این سیستم به دور شما می‌چرخند و با استفاده از اشعه ایکس مخروطی شکل وضعیت دهان و دندان یا سایر داده‌ها را ضبط می‌کنند. با کمک عکس برداری CBCT در کمتر از یک دقیقه، حدود ۱۵۰-۲۰۰ تصویر از زوایای مختلف گرفته می شود. داده های گرفته شده برای بازسازی یک تصویر سه بعدی از قسمت های مختلف بدن شما همچون دندان ها، دهان، فک و گردن، گوش، حلق و بینی (ENT)گرفته می شود.

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

احتمالاً قبلاً در مورد اشعه ایکس کامل دهان (FMX) یا اشعه ایکس پانورامیک (PANO) از دندانپزشک خود شنیده اید. FMXمعمولاً هر ۳-۵ سال توسط دندانپزشک شما توصیه شده و تصاویری از هر دندان و ساختارهای اطراف آن را در بردارد. این فناوری برای تشخیص بیماری لثه، حفره ها، آبسه های دندانی و ضایعات استفاده می شود. همچنین از فناوری PANO می تواند یک تصویر منفرد که اغلب توسط جراحان دهان و ارتودنتیست ها استفاده می شود برای تشخیص سطحی بیماری های دهان و دندان استفاده کرد. این نوع اشعه ایکس جزئیات واضحی را ارائه نمی دهد بنابراین نمی توان برای تشخیص و بررسی های عمق تر و دقیق تر به آن تکیه نمود.

در مقایسه با این اشعه ایکس استاندارد، اسکن CBCT دندان روشی بسیار دقیق تر و موثرتر برای گرفتن اطلاعات در مورد سلامت دندان شما است. فناوری CBCT همچنین از تشعشعات کمتری استفاده می کند که برای دیدن نماها و زوایای مختلف دهان به اسکن کمتری نیاز دارد. به علاوه، برخلاف اشعه ایکس سنتی دندان، سی تی اسکن پرتو مخروطی می تواند هم استخوان ها و هم بافت های نرم را نشان دهد.


مطالب پیشنهادی :

کاربردهای تصویربرداری CBCT برای ایمپلنت دندان

روش های درمان هیپوپلازی مینای دندان

درمان‌های جایگزین انواع بریج‌ دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *