علل انجام درمان ریشه مجدد

بررسی علل انجام درمان ریشه مجدد

قصد داریم تا در مطلب امروز سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی علل انجام درمان ریشه مجدد بپردازیم. مواردی که دندان پزشک بیمار را به متخصص اندودنتیست ارجاع می‌دهد:

 • وقتی ریشه دندان به صورت منحنی (کرو) باشد
 • وقتی که طول ریشه بلند است و دسترسی به انتهای ریشه دشوار است.
 • کانال های اضافی که در بعصی از دندان ها وجود دارد و پیدا کردن آن توسط متخصص اندودانتیکس انجام می‌شود.
 • بیمارانی که دهان کوچک دارند و یا دسترسی به دندان های انتهایی با مشکل مواجه می‌شود .
 • به طور کلی درمان دندان هایی که در انتهای دهان قرار گرفتند ( دندان های خلفی) به تجربه و مهارت بالاتر یک متخصص اندودانتیکس نیاز دارند.
 • درمان ریشه مجدد ( ری اندو)
 • جراحی اپیکو(نوک ریشه)
 • درمان آسیب تروماتیک

درمان ریشه مجدد:

درمان ریشه مجدد دلایل متفاوتی دارد اعم از :

 • عدم بهبودی کامل پس از درمان ریشه اولیه
 • پوسیدگی مجدد دندان عصب کشی شده و گسترش بیماری جدید
 • عدم بهبودی کامل پس از درمان ریشه اولیه
 • گاهی خطا های مختلفی هنگام عصب کشی اولیه رخ میدهد، اعم از :
 • عدم تشخیص یکی از کانال‌های ریشه
 • شکل پیچیده کانال‌های ریشه مانند کانال‌های باریک یا انحنادار
 • عدم پاکسازی کامل پالپ ویا ریشه دندان

مطالعه بیشتر مراحل انجام درمان ریشه دندان

پوسیده شدن مجدد دندان:

گاهی هم علی رغم عصب کشی درست و اصولی دندان مجددا عفونی می‌شود به همین دلیل دندان نیاز به عصب کشی مجدد یا جراحی پری اپیکال (عصب کشی از لثه) دارد. دلایل این عارضه عبارت است از:

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

بعد از درمان ریشه، انجام بیلداپ و یا دیگر انواع ترمیم‌ها و یا قرار دادن روکش بر روی دندان به تعویق افتاده باشد که این امر موجب عفونت دوباره کانال‌های ریشه دندان می‌شود. مارجین‌ها یا حاشیه‌های ترمیم، بیلداپ یا روکش به طور مناسب سیل (مهر و موم) نشده باشد، که این امر موجب آلودگی مجدد کانال‌های ریشه می‌شود.

گسترش بیماری جدید:

گاهی ممکن است سال ها بعد از عصب کشی دندان عصب کشی شده مجددا دچار عارضه شود، دلایل آن عبارتند از :

 • پوسیدگی جدید در ناحیه زیر روکش یا در بخش ترمیم قدیمی دندان
 • شکستگی یا ترک در قسمت تاج دندان و یا شکستگی و لق شدن بخش ترمیم آن
 • شکستگی ریشه دندان

مراحل انجام درمان ریشه دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

جراحی اپیکو (نوک ریشه)

از جمله‌ درمان‌هایی است که مختص اندودنتیست‌ها می‌باشد. جراحی اپیکو در مواردی انجام می‌شود که علی رغم اینکه دندان داری یک درمان ریشه موفق بوده، ولی بیمار همچنان درد دارد یا از خارج نشدن عفونت از ناحیه‌ی لثه‌ی درمان ریشه شده رنج می‌برد. این درمان با برداشتن بافت عفونی و کیست دور ریشه توسط متخصص اندو یا اندودنتیست انجام می‌شود.

درمان آسیب تروماتیک

این آسیب در اثر وارد شدن ضربه یا تصادف با جسم سخت در دندان‌های دائمی بزرگسال یا کودک می‌شود. عدم مراجعه به دندان‌پزشکی، بعد از به وجود آمدن این آسیب موجب از دست دادن یا تیرگی دندان می‌شود. به دلیل آنکه اندودنتیست‌ها موارد متعددی را در آسیب یا بیماری‌های ریشه دندان، درمان و بررسی کرده‌اند؛ آگاهی و تجربه بیشتری نسبت به مسئله ریشه دندان نسبت به سایر دندانپزشکان دارند. موارد پیچیده‌ای مانند پیدا کردن کانال‌های پیچیده و بسته دندان، شکل ناهنجار ریشه، درمان ریشه برای بیماران خاص، درمان اندو دندان عقل و… از موارد اختصاصی است که توانایی انجام درمان فقط از اندودنتیست‌ها بر می‌آید.
استفاده از تکنولوژی به روز و ابزارهای مدرن مانند میکروسکوپ دندانپزشکی، اپکس لوکیتور، دستگاه روتاری و… احتمال موفقیت بلند مدت درمان را چندین برابر کرده و منجر به حفظ دندان می‌شود.

هزینه درمان ریشه (عصب کشی)

هزینه درمان ریشه به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله شرایط دندان ها اعم از موقعیت دندان، تعداد کانال ها، و میزان پوسیدگی و عفونت دندان ها که اگر شرایط دندان ها موجب گردد که دندان پزشک بیمار را به متخصص درمان ریشه ارجاع دهد، طبعا هزینه درمان ریشه افزایش می‌یابد؛ چرا که متخصص دندان های انتهایی و با شرایط سخت تر و تعداد کانال های بیشتری را درمان می‌کند. علاوه بر آن استفاده از لیزر نیز در امر تاثیر گذار است چراکه در پاکسازی کامل پالپ و ریشه بسیار موثر است. و به کاهش درد قبل و بعد از درمان ریشه کمک میکند.

راه های ارتباطی با دکتر سید حمید رضویان 

عوارض اتجام عمل عصب کشی دندان

درمان ریشه برای نجات دندان شما انجام میشود ولی در برخی از مواقع صدمه بیشتر از حد ممکن میباشد یا اینکه مینای دندان به قدری ضعیف است که تحمل جراحی را ندارد در این شرایط ممکن است دندان از دست برود و نیاز به کشیدن دندان (Tooth Extraction) باشد.گاهی هم ممکن است ماده ای هنگام پرکردن دندان باقی بماند یا آنتی بیوتیک ها برای کنترل عفونت عمل نکنند و باعث ایجاد آبسه بشوند. البته با مراجعه به متخصص درمان ریشه ماهر و با تشخیص درست امکان بروز این دست از اتفاق ها به شدت کاهش می‌ یابد.

اما باید توجه داشته باشید احساس درد تا چند روز بعد از درمان ریشه، در ناحیه تحت درمان طبیعی میباشد و با مصرف مسکن و یا آنتی بیوتیک تحت نظر دندان پزشک میتوانید تا حد زیادی درد ایجاد شده آرام نمایید. چنانچه درد شما ادامه دار باشد و در ناحیه تحت درمان دچار عفونت شوید باید در اسرع وقت به متخصص مراجعه نمایید.

یکی دیگر از عوامل مهم بعد از درمان ریشه، درد دندان عصب کشی شده بعد از چند سال میباشد. که در این صورت یا نیاز به درمان ریشه مجدد( ری اندو) یا کشیدن دندان میباشد.


مطالب پیشنهادی :

کاربردهای جراحی دندان میکروسکوپی

مزیت های دندانپزشکی میکروسکوپی

راه های مراقبت و درمان مینای دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *