علل استفاده از بریج دندانی

بررسی علل استفاده از بریج دندانی

بریج یا پل دندانی نوعی ترمیم در دندانپزشکی است که برای پر کردن شکاف بین دندان‌ها ناشی از کشیدن یا از دست دادن دندان بر اثر عواملی مانند بیماری‌های لثه، تصادف و یا وارد شدن ضربه به صورت، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب از سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان علل استفاده از بریج دندانی را مورد بررسی قرار می دهیم. بریج معمولاً از روکش‌هایی برای قرار گرفتن بر رو دو دندان مجاور فضای خالی و پروتز مصنوعی برای قرار گرفتن در محل دندان از دست رفته تشکیل شده است و با سیمان کردن آن بر روی دندان‌های مجاور در جای خود محکم می‌شود.

افراد مناسب برای استفاد هاز بریج دندان

به طور کلی افرادی که یک یا چند دندان خود را بر اثر عوامل مختلفی مانند تصادف، بیماری لثه، پوسیدگی دندان و کشیدن آن از دست داده‌اند و یا بر اثر بیماری مادرزادی یک یا چند دندان آنها رشد نکرده‌اند، می‌توانند از این روش برای جایگزینی دندان از دست رفته خود استفاده کنند. لازم به ذکر است که نصب بریج نیاز به داشتن دندان‌های سالم و محکم در مجاورت فضای خالی دارد تا از آنها به عنوان تکیه گاهی برای قرار دادن و سیمان کرد بریج استفاده کرد.

علل استفاده از بریج دندانی

هریک از دندان‌های انسان از اهمیت خاصی برخوردار هستند و از دست دادن حتی یکی از آنها مشکلات متعددی را برای فرد به وجود می‌آورد، به همین دلیل بهتر است که برای پر کردن فضای خالی ایجاد شده و جایگزین کردن دندان، هرچه زودتر از اقدامات درمانی و ترمیمی دندانپزشکی مانند نصب بریج استفاده کرد. در ادامه علل نیاز به استفاده از بریج را بیان کرده‌ایم:

مشکل در جویدن غذا

یکی از مشکلاتی که فرد در صورت نبود یک یا چند دندان با آن مواجه می‌شود. عدم توانایی در جویدن درست و صحیح غذا است که می‌تواند مشکلات گوارشی را به همراه داشته باشد. بنابراین با قرار دادن بریج دندانی می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

مشکل در صحبت کردن

نبود یک یا چند دندان باعث می‌شود که فرد در تلفظ صحیح حروف دچار مشکل شود که با قرار دادن پل دندانی و پر کردن فضای خالی این مشکل رفع می‌شود.

کاهش اعتماد به نفس فرد

به طور کلی معمولاً وجود ایرادات ظاهری در دندان‌ها تأثیر نامطلوبی بر روی اعتماد به نفس افراد می‌گذارد. از دست دادن دندان و ایجاد یک فضای خالی بزرگ بین دندان‌ها به ویژه اگر در قسمت جلوی فک باشد. به راحتی هنگام صحبت کردن و یا خندیدن نمایان می‌شود و این امر باعث کاهش اعتماد به نفس فرد می‌گردد. پر کردن این فضا به بازگرداندن اعتماد به نفس بیمار بر اثر این عارضه کمک می‌کند.

ایمپلنت دندان آسیاب | بهترین دندانپزشک اصفهان

درد فک بر اثر نحوه جویدن نامناسب غذا

نبود دندان باعث می‌شود که فرد نتواند عمل جویدن غذا را به درستی انجام دهد. و برای کمک به بهبود نحوه جویدن فک‌ها را در موقعیت نامناسبی قرار دهد و فشار زیادی بر آنها وارد کند. این امر موجب می‌شود که به مرور فرد به درد فک دچار شود. پر کردن این شکاف و قرار دادن دندان در آن ناحیه در بهبود عمل جویدن و پیشگیری از این اتفاق کمک مؤثر است.

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

حرکت دندان‌ها به سمت فضای خالی

دندان‌ها همواره تمایل دارند که حرکت کنند و وجود فضای خالی به راحتی این امکان را برای آنها فراهم می‌کند که جابجا شوند. حرکت دندان‌ها به سمت شکاف موجود باعث کج شدن و نامنظم شدن آنها می‌شود. به همین دلیل بهتر است که فرد هرچه زودتر نسبت به پر کردن این فضا با استفاده از روش‌های موجود از جمله بریج دندانی اقدام نماید.

هزینه نصب بریج دندان

موارد مختلفی در تعیین قیمت بریج دندان نقش دارند. که از میان آنها می‌توان به تحت پوشش بیمه قرار گرفتن یا قرار نگرفتن این درمان، دستمزد دندانپزشک، نوع بریج دندانی و همچنین هزینه‌ای که لابراتوار بابت ساخت آن درخواست می‌کند، اشاره کرد.

ماندگاری بریج دندان

میزان ماندگاری و طول عمر این ترمیم‌ها بستگی بسیار زیادی به نحوه مراقبت از آنها و رعایت بهداشت دهان و دندان فرد دارد. در صورتی که این موارد رعیت شوند، بریج می‌تواند ۵ تا ۷ سال و با انجام مراقبت‌های حرفه‌ای و توجه به چکاپ‌های دندانپزشکی تا ۱۰ سال نیز دوام و ماندگاری داشته باشند.


مطالب پیشنهادی :

آشنایی با انواع پروتز متحرک

علل و علائم ایجاد جرم دندان

موارد نیاز به تعویض ایمپلنت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *