علائم انواع جوش لثه چیست؟

بررسی علائم انواع جوش لثه

جوش لثه یک برآمدگی پر از چرک و متورم روی لثه است. این جوش ها زمانی ایجاد می شوند که باکتری ها ایجاد می شوند و باعث عفونت می شوند. این ناحیه ممکن است دردناک یا حساس باشد. جوش لثه یا آبسه نشانه عفونت باکتریایی است. آنها در افراد مبتلا به بیماری لثه یا افرادی که اخیراً جراحی دندان انجام داده اند بیشتر دیده می شود. در این موارد، پلاک و غذا می‌تواند وارد قسمت های لثه شده و منجر به رشد بیش از حد باکتری‌ها شود. در مطلب امروز سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان به آشنایی با علائم انواع جوش لثه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

آیا گاهی اوقات برجستگی حساسی روی لثه خود احساس کرده اید که باعث ناراحتی شما می شود؟ این می تواند جوش لثه باشد. دیدن جوش لثه دردناک و آزاردهنده است. کارهای ساده جویدن و غذا خوردن به دلیل جای جوش می تواند باعث ایجاد عوارض شود. اگر جوش لثه درمان نشود، ممکن است منجر به عوارض سلامتی خاصی مانند سپتی سمی (عفونت خون) و شوک شود. در این مقاله، ما چند درمان جوش لثه و گزینه‌های درمانی موجود را بررسی خواهیم کرد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید : آشنایی با علائم عفونت غدد بزاقی

انواع جوش لثه کدامند؟

دو نوع جوش لثه وجود دارد. یک نوع آن جدی‌تر است و نزدیک‌تر به دندان شکل می‌گیرد. عفونت زمینه ای نیاز به مراقبت فوری پزشکی و اغلب کانال ریشه دارد. عفونت لثه درمان نشده می تواند به سایر نواحی بدن سرایت کند. به طور معمول، آنتی بیوتیک ها و اقدامات دندانپزشکی برای درمان جوش لثه ضروری است. درمان های خانگی می توانند ناراحتی را کاهش داده و از مشکلات بعدی جلوگیری کنند.

عفونت باکتریایی یا پوسیدگی دندان می تواند باعث جوش لثه شود. جوش لثه یا آبسه ممکن است در اثر عفونت باکتریایی در بافت لثه ایجاد شود. نام پزشکی این آبسه پریودنتال است. در موارد دیگر، پوسیدگی دندان یا ضربه می تواند منجر به عفونتی شود که در داخل دندان ایجاد می شود و به لثه گسترش می یابد. یک فرد ممکن است متوجه ایجاد یک جوش در نزدیکی دندان، احتمالاً در نزدیکی ریشه شود. به این حالت آبسه پری آپیکال می گویند. هر کسی که فکر می کند آبسه پری اپیکال دارد باید فورا به دندانپزشک مراجعه کند، زیرا ممکن است برای حفظ دندان نیاز به ریشه دندان باشد.

به طور کلی تر، جوش لثه که به نام‌های پارولیس یا آبسه لثه نیز شناخته می‌شود، برجستگی‌های متورم و چرکی هستند که روی لثه‌ها ایجاد می‌شوند. جوش لثه نشانه عفونت باکتریایی است و زمانی ایجاد می شود که باکتری در ناحیه لثه تجمع پیدا کند. عواملی مانند مواد غذایی گیر کرده در دندان ها، پلاک ها، دندان های پوسیده یا بیماری لثه می توانند منجر به رشد بیش از حد باکتری ها در پاکت های لثه شوند.

علائم انواع جوش لثه چیست؟ | بهترین دندانپزشک اصفهان

انوع جوش لثه :

پریودنتال:

نوعی آبسه که با تجمع چرک در داخل بافت لثه به نام پاکت پریودنتال مشخص می شود. آبسه پریودنتال یکی از رایج ترین شکل های کورک است که هر ساله نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارد. آبسه پریودنتال که توسط باکتری های بی هوازی گرم منفی ایجاد می شود، ممکن است منجر به سرطان دهان شود.

پری آپیکال:

که توسط گونه های استرپتوکوک و باکتریوئید ایجاد می شود، این آبسه ها در ریشه دندان ایجاد می شوند. به دلیل تجمع باکتری در ریشه باعث درد دندان و استخوان می شود.
در حالی که درد در لثه شما ممکن است اولین علامت جوش لثه باشد، ممکن است با چند علامت دیگر نیز همراه باشد.

راه های ارتباطی با دکتر سید حمید رضویان 

علائم بروز جوش در لثه

علائمی که با جوش لثه همراه است، عبارتند از:

  • تب
  • گوش درد
  • بوی بد دهان
  • حالت تهوع
  • درد، تورم و حساسیت در دهان
  • خونریزی یا ترشح از جای جوش یا لثه

جوش لثه نشانه عفونت است و درمان برای جلوگیری از انتشار عفونت به سایر قسمت های دهان و بدن بسیار مهم است. اگر عفونت انتشار یابد، می تواند منجر به از دست دادن دندان شود، یا برای مثال، اگر باکتری وارد جریان خون شود، می تواند جدی و خطرناک باشد. افراد مبتلا به جوش لثه باید برای تشخیص و درمان به دندانپزشک خود مراجعه کنند. معمولاً برای خلاص شدن از شر عفونت داروها ضروری است. با برطرف شدن عفونت، درمان‌های خانگی می‌توانند تسکین دهند و از ایجاد جوش‌های بیشتر جلوگیری کنند.


مطالب پیشنهادی :

دلایل ایجاد طعم تلخ در دهان

روش های درمان عفونت دندان عقل

بررسی علل حساسیت و درد دندان بعد از پرکردن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *