عفونت دندان

درمان های کاملی که برای عفونت دندان وجود دارد شامل درمان های طبیعی است که میتواند برای درمان عفونت و بهبود شرایط مفید باشد.درمان های خانگی مانندسیر،میخک و قراردادن روغن در دهان درکاهش عفونت دندان بسیارموثراست وباعث کاهش التهاب وعفونت دندان میشود.اگردندان درمان نشود آبسه دندان افزایش میابد وباعث ایجاد مشکلاتی میشود.

عفونت دندان براثر عفونت های باکتریایی بوجود می آید.عفونت درهرناحیه دندان میتواند اتفاق بیفتد وعلائمی مانندتپش ،دندان درد،تب کردن، حساس شدن به فشار،تورم درناحیه صورت و گردن ،بوی بد و تورم دهان را درپی دارد.

عفونت ها باعث چرک کردن دندان ها میشود ومیتواندبسیاردردناک باشد.عفونت براثر رعایت نکردن بهداشت دندان ها یا آسیب به دندان ها بوجود می آید و به باکتریها اجازه میدهد که به عمق دندان ها رسوخ کند.

این عارضه میتواندباعث ایجاد شرایط دردناکی شود و اگر درمان نشود میتواند به نواحی دیگر بدن هم منتقل شود و نواحی دیگر دچار عفونت شود.این عفونت ها دربافت های هم جوار و بافت های خونی گسترش پیدا میکند و باعث عفونت های جدی درفک، مغز، قلب و ریه میشود.بنابراین عفونت دندان باید بلافاصله توسط دندانپزشک درمان شود. عفونت ها میتواند با مصرف آنتی بیوتیک درمان شود.براساس میزان عفونت ، ریشه ها و بخش های دیگر هم دچارعفونت میشود.

علائم ونشانه ها

دردو تورم درناحیه ای از دندان که دچار عفونت شده است بوجود می آید.زمانیکه این عفونت درمان نشود میتواندباعث عفونت سایربافت ها شود که شامل عفونت استخوان فک است و عفونت هاباعث بوجودآمدن شرایط دردناکی مانندتب و لرز، حالت تهوع واستفراع میشود.

علائم عفونت دندان ممکن است باگذشت زمان شدیدترشود و یا  خود به خود برطرف شود اما باگذشت زمان نشانه های عفونت دندان شدیدترمیشود این علائم در دهان و یا درسایر نواحی بدن تاثیر میگذارد علائم این عفونت ها شامل موارد زیر است.

۱-      اختلال درتنفس

۲-      بوجودن آمدن مزه تلخ دردهان

۳-      چرک های خیس در دندان

۴-      دردهایی که هنگام گازگفتن ،جویدن وبه هم فشردن دندان ها بوجود می آید

۵-      سردوگرم شدن دندانها هنگام خوردن وآشامیدن

۶-      تورم بافت ها اطراف دهان مخصوصا فک

۷-      دندان درد

۸-      تریسماس Trismus(ناتوانی دربازکردن دهان به صورت کامل)

۹-      گوش درد

۱۰-   تب

۱۱-   احساس کسالت

۱۲-   احساس تهوع

۱۳-   تورم درلنفاوگردن

۱۴-   استفراغ

۱۵-   علائمی که شرایط زندگی را تهدید آمیزتر میکند

۱۶-   اختلال درتنفس

۱۷-   سرگیجه

۱۸-   تب ولرز

۱۹-   تهوع ، همراه با احساس منگی ، دل به هم خوردن ،عق زدن ،دریازدگی، ماشین زدگی همراه است

۲۰-   تورم های شدیددرفک

علت و دلایل

عفونت دندان بر اثر ورود باکتری به داخل دندان ها ایجاد میشود یکی از علت های رایج عفونت دندان ها رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان که باعث ایجاد حفره هایی برروی دندان و یا بیماری لثه میشود، میباشد.عفونت دندان ممکن است بر اثر ورود باکتریها به بافت های دهان بعد از مشکلات و آسیب های  که برای دندان مانند خردشدن و شکستن دندان بوجود می آید رخ دهد.

مواردخطرناک

مواردخطرناکی مواردی است که باعث افزایش عفونت دردندان ها میشود و همه افراد بوسیله این موارد دچار  عفونت دندان میشوند. فاکتورهای خطرناک برای عفونت دندان شامل موارد زیر است.

۱-      خشکی دهان

۲-      تورم لثه

۳-      دسترسی ناکافی به مراکزدندانپزشکی

۴-      ناکافی بودن فلوراید

۵-      وضعیت اقتصادی ضعیف

۶-      رعایت نکردن بهداشت دهان ودندان

۷-      رژیم غذایی نامناسب که شامل غذاهایی با میزان قند بالااست

۸-      آسیب هایی که ازقبل به دندان واردشده است مانند خردشدن دندان ها

۹-      هرگونه جراحی قبلی دردهان

۱۰-   سیگارکشیدن

عوارض 

درمان نشدن عفونت دندان میتواندباعث انتقال عفونت به بافت های دیگر بدن مانند استخوان فک ،مغز،قلب ،ریه و باعث ایجاد اشکالات جدی در زندگی فرد میشود.شما میتوانید با انجام درمان های مناسب و مراقبت های خاص بروز خطرات جدی را به حداقل برسانید. خطرات عفونت دندان شامل موارد زیر است.

۱-      تاثیر نامطلوب درمان ها برروی دندان

۲-      چربی زیرپوست(عفونت های پوستی)

۳-      ناراحتی ودردهای دردناک دندان

۴-      اختلال درزیبایی

۵-      گسترش عفونت دربافت های دیگربدن مانندمغز

۶-      عفونت درقلب وعروق

۷-      عفونت های لثه

۸-      ناتوانی ازلذت بردن ازیک رژیم غذایی طبیعی

۹-      مدیستینتیز Mediastinitis(عفونت دراطراف ریه وقلب)

۱۰-   عفونت والتهاب درکیسه اطراف مغزونخاع

۱۱-   عفونت های استخوانی

۱۲-   ذات الریه یا سینه پهلو

۱۳-   عفونت خونی که براثر ورودباکتریها به خون ایجادمیشود

۱۴-   ازبین رفتن دندان

اقدامات قبل از درمان

اگرشما فکرمیکنید که دچار عفونت دندان هستیدحتما به پزشک مراجعه کنید قبل ازاینکه به مراکز دندانپزشکی مراجعه کنید وکار بر روی دندان های شما آغازشود باید هرگونه عفونت در دندانهای شما از بین برودکه میتوانیدبا انجام اقدامات زیر باعث کاهش عفونت شوید

۱- شست وشوی دهان با آب گرم ومحلول نمک

۲- استفاده ازمسکن بدون نیاز به تجویزپزشک

 درمان 

باید برای درمان عفونت دندان حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. عفونت دندان معمولا بایک معاینه ساده برروی دندان ها توسط دندانپزشک مشخص میشود.هم چنین تست اشعه ایکس برای مشخص شدن محل دقیق عفونت نیاز است.

داروها

برای درمان عفونت ها ازآنتی بیوتیک برای ازبین بردن باکتریهای موجود در دندان ها استفاده میشود.مصرف مسکن برای کاهش درد بدون تجویز پزشک هم موثراست.

 آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک هایی مانندپنی سیلین ،ارتیومایسین وداروهای مسکن بدون تجویزپ زشک مانندایبوپروفن (ادویل،مورتین) استامینوفن(تایلنول)برای کاهش دردوعفونت موثراست.

علاوه برمصرف داروها ی فوق انجام اقدامات دندانپزشکی برای ترمیم کانالهایی از دندان که دچار آسیب دیدگی شده است ضروری است. در بعضی ازموارد دندان آسیب دیده بایدکشیده شود. آبسه های شدیدو عفونت هایی که به نواحی دیگر بدن منتقل شده اند برای بهبودی احتیاج به جراحی دارند .درمان هایی که برای بهبود عفونت دندان توسط دندانپزشک انجام میشودبسیارمهم است تا ازگسترش این عفونت ها دربافت های دیگربدن جلوگیری شود و باعث محدود شدن مشکلات دندان میشود.

درمان های خانگی

برای درمان عفونت دندان به موادی نیازداریم که مانند داروهای مسکن عمل کند.چندین نوع درمان خانگی به صورت طبیعی وجود داردکه میتواند باعث کاهش عفونت شود این موادشامل سیر،میخک ،روغن است که میتواندعفونت دندان راکاهش دهد.

سیر

سیر به عنوان یک عامل ضدباکتری وضدالتهاب استفاده میشود.سیرشامل اسیدسولفوریک وآلوسین است که باعث کاهش عفونت و التهاب میشود استفاده منظم ازسیرباعث ضدعفونی کردن وکاهش تورم دهان میشود.

قره قره کردن روغن

براساس درمان ها ی آیروودیک Ayurvedic که درگذشته انجام میشده است استفاده از روغن باعث سم زدایی در بدن میشود با ریختن یک قاشق روغن دردهان وقره قره کردن آن میتوان باعث ازبین بردن عوامل باکتریایی دردهان ،دندان ،لثه و گلو شد.تحقیقان نشان میدهدکه استفاده از روغن دردهان باعث از بین رفتن باکتری ها و ورود آن به حفره ها دندان میشود.

میخک

میخک یک ماده ضدعفونی کننده ،ضدباکتری و بی حس کننده است. مواد تشکیل دهنده میخک شامل انواع مختلفی از آنتی اکسیدانها ومواد مغزی دیگری مانند منگنز،امگا ۳، فیبر است. میخک برای کاهش درد و التهابات و عفونت بسیار موثر است.

اگرعفونت ها درمان نشود باعث بروز مشکلات جدی  در زندگی میشود.درمان با مواد طبیعی بسیار سالم است و برای درمان عفونت دندان بسیار موثر است و از بروز هرگونه اشکال جلوگیری میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *