شیردهی و دندانپزشکی

در دوران شیردهی خانم های مراجعه کننده به دندانپزشکی مدام نگران این هستند که نکند اعمال ،مواد و داروهای دندانپزشکی در دوران شیردهی ، خطری را متوجه نوزاد آن ها نماید. قبل از ورود به جرئیات باید تاکید کرد که در دوران شیردهی ، درمان دندانپزشکی با تمام جوانب آن اعم از تزریق بی حسی و تجویز داروهای ضد درد، ضدالتهاب و حتی آنتی بیوتیک ها تداخلی با شیردهی ندارد. مادر نیاز نیست، فرزند خود را در این مدت از شیر خود محروم کند یا به دلیل نگرانی از سلامت نوزاد، خود را از درمان های دندانپزشکی محروم نماید.
اما در مورد جزئیات ملاحظات مادران شیرده در مراجعه به دندانپزشکی :
۱٫ ترمیم های آمالگام قبلی در دوران شیردهی بهتر است که تعویض نشوند.هرچند که در مطالعات به عمل آمده،مقدار جیوه ترشح شده در شیر مادر حین تعویض ترمیم های آمالگام بسیار ناچیز و از میزان جذب جیوه محیطی کمتر است، ولی برای رفع هر گونه خطر احتمالی درمان هایی مانند تعویض آمالگام به ماده همرنگ دندان ، به تعویق می تواند انداخته شود.
۲٫ هیچ منعی برای استفاده از بی حسی موضعی حین شیردادن فرزند وجود ندارد.البته اپی نفرین تا حدودی قابلیت ترشح در شیر مادر را دارد. به همین دلیل بی حسی های فاقد اپی نفرین می تواند این نگرانی در مورد اپی نفرین ( آدرنالین) را برطرف کند.
۳٫ خمیردندان ها و دهانشویه ها در استفاده معمول از آن ها، وارد شیر نمی شوند و مشکلی از این نظر ایجاد نمی کنند. مقدار بلع شده این مواد داخل بدن بسیار ناچیز است اما میزان وارد شده به خون از این دست مواد، قابل ردیابی نیست!
۴٫ هیچ فرآیند تشخیصی دندانپزشکی با شیردهی تداخل ندارد. اشعه ایکس اعم از رادیوگرافی پری آپیکال، پانورامیک و حتی CBCT، بیوپسی ،اولتراسونیک، پالپ تستر و … مشکلی بر روی فرآیند شیردهی ایجاد نمی کند.
۵٫ ضد دردهای عادی تداخلی با شیردهی ندارند.کمتر از یک الی دو درصد داروها امکان دارد بتوانند که وارد شیر مادر بشوند. استامینوفن ساده، انتخاب اول دندانپزشکان در دوران شیردهی است. اما استفاده از ایبوپروفن، کورتونی مثل پردنیزون هم بنا بر نظر بسیاری از مراجع داروسازی خطری در برندارد( هر چند حضور این دارو ها در شیر در مقادیر اندک محرز است).توصیه می شود که داروها بلافاصله بعد از شیردهی مصرف شوند تا احتمال طی شدن حداکثر نیمه عمر دارو، تا شیردادن بعدی بیشتر باشد. تکنیک دوشیدن شیر و استفاده از شیر دوشیده شده در مدت زمان طی شدن نیمه عمر دارو، می تواند بسیار کمک کننده بوده و خیالتان را راحت کند.
۶٫ آنتی بیوتیک ها حتی المکان برای مادران شیرده بهتر است تا حصول یک نیاز واقعی و مبرهن،استفاده نشوند.به طور کلی آنتی بیوتیک ها در دندانپزشکی کاربرد حقیقی چندانی ندارند. در صورت نیاز ضروری ،خانم های باردار می توانند در صورتی که واقعا نیاز باشد،از آموکسی سیلین و مترونیدازول استفاده کنند. از خوردن آسپیرین در حین شیردادن خودداری کنید. داروهای مخدر و شبه مخدر هم نباید در حیت شیردهی استفاده شوند. ایبوپروفن به عنوان یک ضد درد و ضدالتهاب موثر در کوتاه مدت حین شیردهی می تواند استفاده شود.
۷٫ درمان بلیچینگ ( سفید کردن) خطری برای نوزاد شیرخوار ندارد. اما توصیه شده است درمان های انتخابی غیرضروری تا حصول شرایط مناسب برای این درمان به تعویق بیفتد.
۸٫ شیر دادن باعث کم شدن کلسیم دندان یا خراب شدن دندان نمی شود.میزان کلسیم دندان ثابت واحدی بوده و تقریبا کم و زیاد نمی شود. اغلب به دلیل مشکلات دهان و دندان حین بارداری ممکن است، به اشتباه مشکلات دندانی را که متعاقب بارداری پیش آمده است را به شیردادن به نوزاد نسبت دهیم. ولی باید تاکید کنیم که شیردادن به نوزاد،ربطی به نرم تر شدن، پوسیده تر شدن یا خرابی هیچ دندانی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *