سفیدکردن دندان ها

سفید کردن دندان ها و بلیچینگ دندان شامل روشن کردن انها به رنگ روشنتر میباشد . در سفید کردن دندانها نمیتوان انها را به رنگ سفید درخشنده در اورد ولی میتوان انها را از رنگ طبیعی خود چند درجه روشن تر کرد.سفید کردن دندان میتواند یکی از راه های بسیار موثر روشن تر کردن رنگ طبیعی دندان باشد بدون اینکه نیازی به اسیب رساندن به سطوح دندانها باشد . در سفید کردن دندان ها معمولا رنگ طبیعی دندان روشنتر میشو د به جای اینکه کاملا به رنگ سفید در بیاید.

سفید کدن دندانها یک روش پزشکی است که باید توسط یک دندانپزشک یا یکی دیگر از حرفه های دندانپزشکی  مانند متخصص بهداشت دندان یا درمانگر دندان  و با داشتن نسخه از دندانپزشک انجام شود. بعضی از سالن های زیبایی ارائه کننده روش سفید کردن دندان و از بین بردن زردی دندان اند ولی این روش بدون حضور یک فردی در حرفه دندانپزشکی غیر قانونی است و ممکن است بهداشت دهان و دندان خود را در معرض خطر قرار دهید.شما همچنین می توانید از کیت های سفید کردن دندان های خانگی  DIYY استفاده کنید اما این نیز ممکن است خطراتی داشته باشد

روش

اگر شما میخواهید دندانهایتان را سفید کنید نیاز به چندین ویزیت با دندانپزشک خود در طول بیش از دوماه دارید.

نحوه سفید کردن دندان به این گونه است که دندانپزشک یک قالب از دندانهای شما تهیه کرده و به شما اموزش میدهد چگونه با  از این قالب و ژل سفید کننده استفاده کنید.  سپس از این وسایل در خانه خود در یک دوره خاص دو تا چهار هفته ای استفاده میکنید.  بعضی از ژل ها میتوانند در مدت زمان ۸ ساعت عمل کنند و بنابراین دوره درمان به کمتر از یک هفته کاهش پیدا میکند

نوع دیگر سفید کردن دندان استفاده از سفید کردن لیزری است که به عنوان سفید کننده پرقدرت شناخته میشود .با تقبل قیمت بلیچینگ دندان با لیزر یک ماده سفید کنند روی دندانهای شما قرار داده میشود سپس نور یا لیزر دندان به روی انها تابانده میشود تا ژل فعال شود.  این روش تنها یک ساعت زمان میبرد .

مزایای سفید کردن دندان یا بلیچینگ با لیزر به شرح زیر است:

  • استفاده از یک روش پیشرفته سفید کردن که باعث ناراحتی بیمار نمی شود
  • امکان دستیابی به نتایج بلیچینگ دندان سریع و موثر برای بیمار
  • بی خطر و ایمن بودن روش (بی خطر بودن این روش در پژوهش های علمی به اثبات رسیده است)
  • امکان دستیابی بیمار به حداکثر میزان روشنی و سفیدی دندان در یک دوره درمانی سریع (۴۵ تا ۶۰ دقیقه ای)
  • نتایج طولانی مدت و ماندگار بدون احتمال مشاهده حساسیت دندان

برای سفید کردن دندانها باید به یک دندانپزشک حرفه ای مراجعه کنید و از مراجعه به سالن های زیبایی غیر قانونی بپرهیزید و همچنین استفاده از کیت ها در خانه خطراتی به همراه دارد.

بلیچینگ حرفه ای معمولترین روش سفید کردن دندانها است . دندانپزشک شما ابتدا دندانهای شما را ارزیابی میکند و به شما انواع روش های سفید کردن و بهترین روش مناسب برای شما ار به شما میگوید.

رایج ترین روش سفید کردن  سفید کردن درخانه تحت نظر دندانپزشک است که در این حالت به شما یک قالب شبیه شکل لثه ها به شما داده میشود و شما باید ژل روی ان بریزید و طبق یک برنامه در خانه از ان استفاده کنید.

یکی دیگر از روش ها سفید کردن روی صندلی است که اگر برای شما مناسب باشد  به شما پیشنهاد داده میشود .ابتدا دندانپزشک یا متخصص بهداشت یا درمانگر شما یک قالب پلاستیکی یا ژل را روی لثه شما برای اماده سازی انها میگذارد سپس عملیات سفید کردن را روی دندانهای شما انجام خواهند داد

مواد فعالی که در ماده ی سفید کننده قرار دارند معمولا پراکسید هیدروژن یا کاربامید پراکساید هستند که شکسته میشوند و اکسیژن به داخل مینا و عاج دندان نفوذ کرده و رنگ دندان را روشتن تر میکند.

روش سفید کردن روی صندلی اغلب سفید کردن قدرتمندی است که به سفید کردن لیزری هم نامیده میشود ولی در واقع از لیزر استفاده نمیشود .

در این روش ژلی برروی دندانها قرار داده میشود و یک نور برای سرعت بخشیدن به واکنش های سفید کننده  تابانده میشود همچنین در این روش یک ماده نرم برروی لثه ها قرار داده میشود تا از انها محافظت کند .

 

سفید کردن سریع با نور

سفید کردن سریع با نور یا سقید کردن با قدرت در زبان محاوره گاهی به سفید کردن لیزری  اشاره میکند . در این روش از انرژی نور برای سرعت بخشیدن به روش سفید کردن در مطب دندانپزشکی استفاده میشود . در این روش میتوان از موارد مختلف انرژی زا که شایعترین انها هالوژن ،LEDو یا قوس پلاسما است استفاده میشود. آزمایشات بالینی نشان داده اند که در میان این سه گزینه، نور هالوژن بهترین منبع برای تولید نتایج مطلوب درمان است.منبع ایده ال انرزی برای انرژی باید انرژی بالایی برای تحریک ملکول های پراکسید ایجاد کند بدون اینکه به پالپ دندان اسیب برساند.

به طور معمول از چراغی به رنگ ابی در این روش استفاده میشود که دارای طول موج های مناسبی برای شروع واکنش های پراکسید هیدروژن هستند.مراحل سفید کردن دندان با قدرت شامل جداسازی بافت نرم با رزین ،استفاده از ژل حرفه ای سفید کننده با در جه پراکسید هیدروژن ۲۵ تا۳۸ درصد و قرار گرفتن در معرض نور برای ۶ تا ۱۵ دقیقه است.پیشرفت های اخیر در این روش باعث شده تا گرما و اشعه ماوراء بنفش را از این نور حذف کرده و اماده سازی بیمار برای این روش کوتاهتر خواهد بود . برای سفید کردن با بیشترین قدرت میتوان با یک بارمراجعه به دندان پزشک در حدود ۳۰ دقیقه تا یک ساعت  این کار را انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *