روش های صاف کردن دندان کج (قسمت دوم)

روش های صاف کردن دندان کج (قسمت دوم)

ادامه ی قسمت قبل (روش های صاف کردن دندان کج) را در این مطلب مطالعه نمایید.

  • مرتب کردن دندان بدون ارتودنسی

ردیف کردن دندان‌ها با لیزر تنها گزینه وسوسه کننده برای صاف کردن دندان کج نیست. جابجایی دندان بدون ارتودنسی نیز یک روش و راه حل پرطرفدار برای صاف کردن دندان کج است؛ اما باید گفت که جابجایی دندان بدون ارتودنسی نیز مانند ردیف کردن دندان‌ها با لیزر ابهاماتی دارد.

کامپوزیت برای دندان‌های کج و درمان کجی دندان با کامپوزیت را می‌توان به نوعی جابجایی دندان بدون ارتودنسی دانست. باید بدانید که تبلیغاتی که در رسانه‌های متفاوت تحت عنوان جابجایی دندان بدون ارتودنسی مانند ارتودنسی یک روزه، ارتودنسی سریع، و حتی ردیف کردن دندان‌ها با لیزر، به هیچ عنوان محل قرارگیری دندان را اصلاح نمی کنند.

اکثرا در این روش‌ها تنها قسمت‌های بیرون آمده و کج شده با مینای دندان تراشیده شده؛ و قسمت‌های فرو رفته با لمینت و یا کامپوزیت پر می شود.

این روش‌ها اگرچه ارزان‌تر و سریع‌تر از ارتودنسی با بریس هستند، اما هرگز دوام و اثربخشی دائمی ارتودنسی را ندارند. در این روش ممکن است قسمت‌های تراشیده شده دندان دچار پوسیدگی شود. کامپوزیت یک دندان کج نیز بعد از مدتی تغییر رنگ داده و به ترمیم مجدد نیاز دارد.

توجه داشته باشد که درمان‌ها و روش های خانگی نیز برای جابجایی دندان بدون ارتودنسی اثربخش نیستند.

  • درمان کجی دندان با لمینت

در صورتی که نامرتبی شدید نباشد، لمینت دندان می‌تواند محل دندان‌ها را اصلاح، آنها را محکم‌تر و همچنین سفیدتر کند. باید بدانید که لمینت دندان نمی‌تواند به جای ارتودنسی دندان استفاده شود. لمینت دندان روشی در حوزه داندانپزشکی زیبایی بوده، در حالی که ارتودنسی ساختار اسکلتی دندان‌ها، کام و فک را اصلاح می کند.

لمینت دندان یک گزینه زیبایی برای دندان است که می‌تواند دندان هایی را که دارای تراشه، ترک خوردگی، رنگ آمیزی، شکل غیرعادی یا سایر عیب های زیبایی هستند اصلاح کند.

برخلاف لمینت دندان، ارتودنسی فرآیندی طولانی‌تر است که ممکن است ماه‌ها یا حتی سال ها طول بکشد. اما با استفاده از لمینت دندان، لبخند شما فقط در ۲ یا ۳ جلسه می تواند درخشان و جذاب شود.

 

  • صاف کردن دندان ها با پلاک نامرئی

در این روش، بیمار باید حداقل ۱ سال از پلاک‌های ارتودنسی نامرئی برای صاف کردن دندان کج استفاده کند تا محل قرارگیری آن اصلاح شود. از مزایای این روش می‌توان به راحت بودن، موارد اورژانسی کمتر، ساده بودن رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان، و امکان درآوردن پلاک اشاره کرد. اگر بیمار تعهد داشته باشد و طبق دستور پزشک از ارتودنسی نامرئی استفاده کند، این روش برای صاف کردن دندان کج بسیار مناسب است.

اهمیت ردیف کردن دندانها چیست؟

توجه و رسیدگی های لازم برای مرتب شدن دندانهای کج جلو موارد زیر را به دنبال دارد:

  1. بهره مندی از یک لبخند زیبا (اصلاح طرح لبخند) .
  2. سالم ماندن دندانها، به دلیل راحت‌تر شدن حفظ بهداشت دهان و دندان.
  3. خلاص شدن از عفونت ها و بیماری های لثه.
  4. مرتب بودن دندانها، احتمال پوسیدگی سریع دندان ها را کاهش می‌دهد.

 


مطالعه بیشتر:

روش های صاف کردن دندان کج (قسمت اول)

صاف کردن دندان های کج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *