روش های درمان عفونت دندان عقل

آشنایی با روش های درمان عفونت دندان عقل

در مطلب امروز سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی و مطالعه روش های درمان عفونت دندان عقل خواهیم پرداخت. درد عفونت دندان عقل به قدری زیاد است که از نظر شدت بعد از سرطان در رتبه دوم قرار دارد. علاوه بر این، این نوع درد باید فوراً درمان شود تا بتوان از هر گونه عارضه احتمالی بیشتری پیشگیری کرد.دندان‌های عقل، دور از دسترس و غیرقابل تمیز کردن هستند. این عفونت عمدتاً به این دلیل اتفاق می‌افتد که دندان‌های عقل در نزدیک‌ترین نقطه گلوی شما قرار دارند، به این معنی که دسترسی به آن‌ها از طریق نخ دندان یا مسواک دشوار است. آنها احتمالاً به طور نامناسب تمیز یا نادیده گرفته می شوند. به این ترتیب، مواد زائد مانند پلاک و غذا می توانند بین دندان ها و روی دندان ها جمع شوند و در نتیجه باعث رشد باکتری ها شوند.

راه‌های مختلفی برای درمان عفونت دندان عقل یا پریکرونیت وجود دارد، از جمله آنها روش محافظه‌کارانه یا استخراج مستقیم دندان با جراحی است. اگر دندان عقل شما بدون مشکل رشد کند، دندانپزشک ممکن است آنها را به حال خود رها کند و رشد آنها را در طول زمان تماشا کند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید : بررسی علل حساسیت و درد دندان بعد از پرکردن

رویکرد محافظه کارانه

دندانپزشک و یا جراح دهان ممکن است به محض شروع درد ناشی از پریکورونیت، رویکرد محافظه کارانه را برای درمان تجویز کنند. این کار شامل استفاده از مقدار زیادی شستشو دهنده با آب نمک، دهانشویه ها، مسکن های بدون نسخه یا OTC و آنتی بیوتیک ها برای عفونت است.

حتی اگر برای جراحی آماده می‌شوید، می‌توانید از کیسه یخ برای کاهش تورم صورت خود استفاده کنید، دهان خود را با آب نمک بشویید، یا برخی از مسکن‌های OTC مانند آسپرین، ایبوپروفن یا پاراستامول. رویکرد محافظه کارانه برای درمان پریکورونیت دندان عقل معمولاً در بیماران مبتلا به مشکلات سلامتی خاص مانند بیماری قلبی عروقی یا اختلالات خونریزی (مانند هموفیلی) استفاده می شود، بنابراین انجام عمل جراحی برای آنها گزینه ای نیست. با این حال، جراحی فوری ترین راه برای تسکین درد و پیشگیری از عفونت است.

علل دندان درد صبحگاهی چیست؟ | بهترین دندانپزشک اصفهان

رویکرد جراحی

هنگامی که پری کورونیت شدت یافت، بهترین شانس برای تسکین شما به طور طبیعی جراحی خواهد بود. کشیدن دندان عقل جزئی رویش و نهفته که حتی ممکن است از راه های جانبی رشد کند، یک روش رایج برای پیشگیری از عوارض پریکورونیت است.

به اعتقاد متخصصان، زمانی که دندان عفونی می شود، عوارضی ایجاد می کند. حدود ۸۵ درصد از کل دندان های عقل نیاز به کشیدن دارند. بنابراین، معمول است که دندانپزشکان از همان ابتدا استخراج دندان را برای پیشگیری از تشدید بیشتر عفونت مورد نظر تجویز کنند. با این حال، همه بیماران مبتلا به عفونت دندان عقل راضی به عمل جراحی نیستند. برخی نمی توانند جراحی یا حتی روش های ساده دندانپزشکی مانند کشیدن دندان عقل را انجام دهند. بنابراین ممکن است در عوض نیاز به روش محافظه کارانه پیدا کنند.

  • قبل از هر چیز دیگری، این وضعیت باید ابتدا ارزیابی شود و سپس توسط دندانپزشک شما باتوجه به شدت نهفتگی درمان شود. در اکثر موارد، آنها کارهای زیر را انجام می دهند:
  • به جای مصرف آنتی بیوتیک ها برای دفع باکتری ها، دندانپزشک همچنین می تواند باکتریایی را با شست و شو و پاکسازی سموم در ناحیه مورد نظر کاهش دهد.
  • همچنین در طی ۲۴ ساعت یک دوره آنتی بیوتیک خوراکی دریافت خواهید کرد. زیرا یک روز طول می کشد تا آنتی بیوتیک ها تاثیر کنند.

راه های ارتباطی با دکتر سید حمید رضویان 

شستشوی دهان آنتی باکتریال

برای شما کلرهگزیدین یا برخی دیگر از شستشوی دهان ضد باکتری برای کاهش بار باکتریایی و نظافت ناحیه عفونی تجویز می شود. اگر دسترسی به دندان امکان پذیر است، تکنیک هایی را به شما نشان می دهند که می توانید از آن برای شستشوی فضای بین بافت لثه و دندان استفاده کنید. یعنی ناحیه ای است که باکتری ها را با استفاده از یک سرنگ آبیاری با نوک کند شستشو می شود.

کشیدن دندان

در صورتی که پزشک تصمیم به استخراج دندان عقل شما بگیرد، قبل از شروع فرآیند ابتدا منتظر بمانید تا عفونت خود به خود برطرف شود. پس از انجام تمام مراحل آمادگی، معمولاً به یک بازه زمانی هفته ای نیاز است. مواردی وجود دارد که ممکن است این روش مشکل تر از حد معمول باشد. در صورتی که دندان نهفته حتی تا انتها از خط لثه یا حتی استخوان نفوذ نکند، شامل جراحی دندان می‌شود. در نتیجه نیاز به برش لثه‌ها و بخیه بعد از آن وجود دارد.

دندانپزشکان معمولاً با تجویز آنتی بیوتیک، دندان عقل یا دندان عفونی را درمان می کنند. آنها همچنین می‌توانند به شما توصیه کنند که از مسکن‌های OTC و ژل‌های بی‌حس‌کننده برای تسکین ناراحتی‌تان استفاده کنید. می توانید آب نمک گرم را غرغره کنید، زیرا این یک راه موثر برای تسکین درد شما و در عین حال تسریع بهبودی است.

 


مطالب پیشنهادی :

دلایل ایجاد طعم تلخ در دهان

عوامل و علائم عفونت دندان عقل چیست؟

عوامل بروز اختلالات غدد بزاقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *