روش های تشخیص اختلالات عملکرد مفصل فکی گیجگاهی

بررسی روش های تشخیص اختلالات عملکرد مفصل فکی گیجگاهی

در نوشته ای که امروز برای شما همراهان گرامی منتشر شده است. قصد بررسی روش های تشخیص اختلالات عملکرد مفصل فکی گیجگاهی را داریم. اختلالات TMJ شرایطی هستند که به طور خاص بر این مفصل تاثیر می گذارند. طیف وسیعی از علائم احتمالی وجود دارند که می تواند باعث ناراحتی های مختلفی شود. اختلالات TMJ بسیار گسترده بوده و این اصطلاح شامل بسیاری از علل احتمالی است. به این ترتیب، گزینه های درمانی متنوعی نیز وجود دارند.با توجه به اطلاعات سایت دکتر رضویان دندانپزشک اصفهان پزشکان ممکن است بر اساس طیف وسیعی از علائم، از جمله درد مداوم در اطراف فک و محدودیت حرکت فک، اختلالات TMJ را تشخیص دهند. در اغلب موارد، اختلالات TMJ در مدت کوتاهی، معمولاً ظرف چند ماه، برطرف می‌شوند. با این حال، برخی موارد ممکن است ادامه داشته باشند یا دوباره تکرار شوند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید : چگونگی اجرای ایمپلنت با بیهوشی

در بیشتر موارد، اختلال عملکرد TMJ در طی معاینه دندان تشخیص داده می شود. دندانپزشک متخصص در موارد زیر این مشکلات را تشخیص می دهد:

  • زمانی که دهان خود را باز و بسته می کنید، او دامنه حرکت را بررسی می نماید
  • صورت و فک شما را فشار می دهد تا نواحی دردناک مشخص شود

دلایل مشکلات مفصل فکی گیجگاهی | بهترین دندانپزشک اصفهان

علاوه بر این، رادیوگرافی (اشعه ایکس) برای مشاهده مفاصل فک و تعیین میزان آسیب ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اشعه ایکس پانوراما

این نوع اشعه ایکس دندان نمای کلی از دندان ها، استخوان فک و TMJ شما را نشان می دهد.

اسکن CBCT

این اسکن تصاویر بسیار زیادی را از دندان‌ها، فک‌ها، استخوان‌های صورت و سینوس‌های شما را ثبت می‌کند. سپس این تصاویر برای یک تصویر سه بعدی دقیق به هم متصل می شوند. سی تی اسکن دندان دید دقیق تری از آناتومی صورت شما را به پزشک نشان می دهد.

اسکن های ام آر آی

در برخی موارد، MRI ممکن است برای مشاهده بافت های نرم در داخل و اطراف مفاصل فک استفاده شود. این تصاویر موقعیت دیسک، التهاب و قفل شدن احتمالی فک را نشان می دهد. آنها به پزشک شما خواهد خواهد گفت که آیا دیسک TMJ به درستی و در شرایط خوبی کار می کند یا خیر.

ممکن است که شما برای مراقبت و درمان بیشتر به یک متخصص ارجاع داده شوید. یک جراح فک و صورت متخصص در درمان بیماری های اسکلتی مانند اختلال عملکرد TMJ می تواند کمک زیادی به شما بنماید.

راه های ارتباطی با دکتر سید حمید رضویان 


مطالب پیشنهادی :

دلایل مشکلات مفصل فکی گیجگاهی

راه های جلوگیری از عصب کشی دندان

دلایل پر کردن جای خالی دندان چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *