روش های ترمیم دندان های شکسته

روش های ترمیم دندان های شکسته

انتخاب شیوه و روش ترمیم دندان شکسته بر عهده دندانپزشک متخصص زیبایی است.

که براساس نحوه و میزان شکستگی دندان، بهترین و مناسب ترین روش را انتخاب نموده و جهت ترمیم دندان به کار می برد. از بین روش های مؤثر و کاربردی ترمیم دندان های شکسته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از روکش ونیر

در صورتی که شکستگی دندان برای دندان های جلوی فک بالا و پایین اتفاق افتاده باشد، استفاده از روکش ونیر بهترین روش است. روکش های زیبایی و ترمیمی دندان یکی از راهکارهای مؤثر برای ترمیم دندان شکسته می باشد و به صورت یک لایه نازک روی دندان قرار می گیرد.

به همین سبب از پیشرفت میزان آسیب دیدگی دندان شکسته، تجمع مواد غذایی، بروز التهاب، عفونت و در نتیجه از بین رفتن کامل دندان جلوگیری به عمل می آورد. این روش درمان دندان شکسته یک الی دو هفته به طول می انجامد و نیازی به طی مراحل و فرآیندهای آزمایشگاهی نیست. بدین صورت که دندانپزشک ابتدا سطح دندان را خیس می کند. بعد از آن نیز با چسب مخصوص (مایع) روکش به دندان متصل شده و در آخر به وسیله نور، چسب را خشک می کنند. تا روکش به طور کامل به دندان متصل شود و هنگام خوردن و جویدن مواد غذایی از سطح دندان جدا نشود.

 

  • پر کردن دندان شکسته (باندینگ)

در بعضی مواقع شکستگی دندان در یک بخش از مینای دندان رخ می دهد. به نحوی که به صورت یک سوارخ کوچک یا بزرگ نمایان شده و موجب تجمع مواد غذایی، عفونت و خرابی کامل دندان می شود. در این گونه موارد برای ترمیم دندان از مواد مخصوص (رزین) جهت پر کردن مینای دندان استفاده می کنند. این روش کاربردی در دندانپزشکی با نام باندینگ شناخته می شود و تأثیر بسزایی جهت حفظ زیبایی دندان شکسته و جلوگیری از خرابی آن دارد. خاطر نشان می شود که این روش درمان نیازی به جراحی ندارد و دندانپزشک با استفاده از ژل و مایع چسبنده، رزین را به محل شکستگی دندان متصل می نماید. البته در پایان نیز برای سفت شدن رزین از پرتوی فرابنفش استفاده شده و این کار کیفیت و ماندگاری روش باندینگ را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

روش های ترمیم دندان های شکسته | بهترین دندانپزشک اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

 

  • ترمیم دندان شکسته از طریق کانال ریشه

ترمیم دندان با ایجاد کانال ریشه یکی دیگر از روش های ترمیم دندان های شکسته است. این روش درمان اغلب جهت شکستگی های عمیق به کار برده می شود و تأثیر بسزایی در ترمیم و بهبود وضعیت دندان های شکسته دارد. از آنجایی که شکستگی های عمیق به سمت مغز (پالپ) دندان پیشروی می کند، موجب آسیب دیدگی ریشه دندان می شود.

 

  • کشیدن دندان شکسته و کاشت ایمپلنت

شدت آسیب و شکستگی دندان در بعضی بیماران به حدی است که از طریق باندینگ، روکش ونیر و ایجاد کانال ریشه نمی توان دندان شکسته را ترمیم کرد. در واقع این دسته از آسیب دیدگی، شکستگی عمیق دندان نام دارد و برای درمان آن دندانپزشک تنها می تواند از طریق کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت، مشکل به وجود آمده را برطرف سازد.

 

  • استفاده از تاج دندان

در صورتی که یک قسمت بزرگ از دندان دچار شکستگی یا پوسیدگی شده باشد، استفاده از تاج دندان بهترین گزینه برای ترمیم دندان شکسته است. بدین شکل که قسمت شکسته (ساییده) برش داده شده و پس از بهبود ساختار و وضعیت آن، تاج دندان روی آن قرار می گیرد. تاج های دندان نیز در دو نوع سرامیک و رزین برای این کار در نظر گرفته شده اند و متناسب با نوع دندان، شرایط بیمار و تشخیص دندانپزشک جهت ترمیم دندان های شکسته به کار برده می شوند. البته باید توجه داشته باشید که تاج دندان سرامیکی از استحکام و مقاومت بیشتری برخوردار است.

 


مطالب پیشنهادی:

روش‌های درمان دندان شکسته

ترمیم دندان شکسته با کامپوزیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *