روش های اصلاح دندان های کوچک

بررسی روش های اصلاح دندان های کوچک

دندان هایی که به صورت غیرعادی کوچک هستند ممکن است به درستی روی یکدیگر قرار نگیرند و ممکن است شکاف های زیادی بین آنها به جا بماند. دندان های کوچک فقط روی زیبایی تاثیر نمی گذارند. در این مطلب از سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان روش های اصلاح دندان های کوچک را مورد بررسی قرار می دهیم.

اگر دندان های کوچکی دارید، بیشتر در معرض خطر ساییدگی و فرسایش ناشی از برخورد دندان های دیگر خواهید بود. همچنین غذا به راحتی بین دندان ها گیر خواهد کرد. در بیشتر موارد، میکرودنشیای موضعی ممکن است به درمان نیاز نداشته باشد. با این حال، اگر متوجه هر گونه آسیب به دندان های خود یا درد در فک خود شدید، باید با دندانپزشک خود ملاقاتی داشته باشید. دندانپزشک دندان های شما را معاینه خواهد کرد و مشخص خواهد کرد که آیا درمان لازم است یا خیر.

چه نگرانی شما زیبایی باشد، چه می خواهید لبخند خود را بهبود دهید، چه مشکل پزشکی داشت باشید، که به موجب آن کوچک بودن دندان ها روی سلامت دهان شما تأثیر بگذارد، چندین گزینه درمانی برای دندان های کوچک وجود دارند. گزینه ها عبارتند از ونیرهای دندانی، روکش ها، کامپوزیت یا باندینگ دندان. طی چند دهه گذشته، پیشرفت چشمگیری در زمینه ارتودنسی صورت گرفته است. این درمان اگر به درستی انجام نشود، می تواند نتایج ضعیفی به همراه داشته باشد که از داشتن لبخندی با دندان های کوچک ناخوشایندتر خواهد بود.

باندینگ کامپوزیت

بسیاری از افراد باندینگ را راهی ارزان تر برای اصلاح دندان های نازیبا می دانند. بسیاری از دندانپزشکان زیبایی باعث شده اند این گونه به نظر برسد که باندینگ نسبت به روکش های پرسلن در سطح پایین تری قرار دارد و این تصویر بدی به کامپوزیت ها داده است. اگر کامپوزیت باندینگ نتایج مورد انتظار را ارائه ندهد، معمولاً به دلیل عدم آموزش، سیستم های معیوب و اصول نامناسب مهندسی کامپوزیت است. امروزه برندها و ترفندهای بسیار مدرنی در دسترس دندانپزشکان قرار دارند که با در اختیار داشتن آنها می توانند طبیعی ترین نتایج را خلق کنند.

روش باندینگ کامپوزیت اگر به درستی انجام شود، می تواند با ونیرهای پرسلن برابری کند. این راهکار بویژه بعد از ارتودنسی، برای بیماران جوانان دارای سندرم دندان های کوچک مناسب است.

کاربرد انواع روکش دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

روکش های دندانی

روکش دندان کلاهکی است که تمام سطوح دندان، چه جلو و چه پشت، را پوشش می دهد. برای نصب روکش روی دندان، باید مقدار زیادی از ساختار دندان برداشته شود. این امر باعث می شود تا نصب روکش های دندانی یک روش غیرقابل بازگشت باشد. با این حال، اینکه آیا نیاز است دندانپزشک تراش دندان را انجام دهد یا نه، به اندازه دندان بستگی خواهد داشت.

روکش نمی تواند دچار پوسیدگی و حفره های دندانی شود، اما ساختار زیرین دندان همچنان می تواند این مشکلات را تجربه کند. پوسیدگی دندان می تواند از لبه روکش دندان شروع شود و به زیر آن پیشرفت کند. روکش های دندانی اغلب مانع عکس برداری با اشعه ایکس می شوند و می توانند مانع دیدن آنچه در زیر آنها در حال رخ است شوند.

با روکش های دندانی، شما در معرض خطر شکستگی ناگهانی قرار دارید، که به موجب آن روکش دندان و ساختار زیرین دندان در خط لثه می شکنند. اگر این اتفاق رخ دهد و شما ساختار کافی دندانی نداشته باشید، تنها گزینه شما کشیدن دندان و جایگزینی آن با بریج یا ایمپلنت دندان خواهد بود. برخی روکش ها وجود دارند که دندان های کوچک را بزرگ تر می کنند، اما ساختار دندان های شما را نیز تقویت می کنند.

ونیرهای دندان

ونیرهای دندانی از مواد رزین کامپوزیت یا پرسلن ساخته می شوند. دندانپزشکان ونیرها را روی سطح جلوی دندان های بیماران می چسبانند تا ظاهری بدون لک به آنها بدهند. آنها چیزی کمتر از روکش های دندانی ندارند. در عوض، در مقایسه با روکش های دندانی، محافظه کارانه تر هستند. در حین نصب روکش های دندانی، بخشی از دندان شما باید برداشته شود، فرآیندی که برگشت ناپذیر است. برخی روکش ها در عین محکم بودن آنقدر نازک هستند که برای نصب آنها، ساختار سالم دندان دست نخورده باقی می ماند و این امکان را برای شما فراهم می کند که به نتایج مطلوب بزرگتر شدن دندان ها دست یابید و در عین حال ساختار دندان خود را نیز حفظ کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

علل ژنتیکی زمینه ای دندان های کوچک

بسیاری از موارد میکرودنشی تعمیم یافته با عناصر ژنتیکی مرتبط هستند. میکرودنشی تعمیم یافته در افراد بدون سندرم زمینه ای بسیار نادر است. اگر فردی در خانواده شما سابقه هر یک از اختلالات ژنتیکی را دارد که اغلب با دندان های کوچک ارتباط دارد، ممکن است بخواهید به پزشک کودک خود اطلاع دهید. با این حال، اگر فقط یک یا دو دندان کوچک به نظر می رسند، احتمالاً آنها به این شکل رشد کرده اند و هیچ سندرم زمینه ای وجود ندارد.

اگر برخی از ویژگی های صورت فرزندتان بدشکل یا غیر معمول به نظر می رسد، می توانید از پزشک کودک خود بخواهید که آنها را ارزیابی کند. حتی اگر سابقه خانوادگی اختلالات ژنتیکی نداشته باشید، دندانپزشک آزمایشات ژنتیکی را توصیه خواهد کرد تا مشخص نماید آیا کودک به بیماری مبتلا است که به تشخیص و درمان نیاز دارد یا خیر.

در بیشتر موارد، یک دندان کوچک هیچ درد یا مشکلی ایجاد نخواهد کرد. با این حال، اگر در مورد زیبایی دندان های خود یا نحوه قرار گرفتن دندان های خود روی یکدیگر نگران هستید، باید با دندانپزشک تماس بگیرید. دندانپزشک گزینه های مختلفی مانند روکش ها یا ونیرها را برای برطرف کردن مشکل مورد بحث قرار خواهد داد. در برخی موارد، کوچک بودن دندان ها می تواند نشانه یک مشکل اساسی سلامتی باشد که به توجه نیاز دارد. شما باید در مورد تمام علائم یا نشانه های غیرعادی با پزشک صحبت کنید.


مطالب پیشنهادی :

تاثیر اختلالات خوردن روی دندان ها

روش های درمان ریشه دندان‌ کودکان

آشنایی با آسیب یا تروما دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *