راه های مراقبت و درمان مینای دندان

بررسی راه های مراقبت و درمان مینای دندان

در مطلب امروز سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی راه های مراقبت و درمان مینای دندان خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

فراگیری دلایل فرسایش مینای دندان

دلایل مختلفی برای فرسایش مینای دندان وجود دارد، از جمله انتخاب رژیم غذایی نامناسب و برخی شرایط پزشکی. یادگیری دلایل‌ می‌تواند به شما در جلوگیری از پوسیدگی بیشتر کمک کند.

 • نوشیدنی‌های اسیدی، از جمله آب مرکبات و نوشابه‌ می‌توانند در فرسایش مینای دندان نقش داشته باشند.
 • رژیم‌های غذایی حاوی نشاسته و قندها همچنین‌ می‌توانند منجر به فرسایش مینای دندان شوند.
 • شرایط پزشکی مانند بیماری ریفلاکس اسید (GERD)، خشکی دهان، شرایط ژنتیکی ارثی، جریان بزاقی کم و مشکلات دستگاه گوارش ممکن است باعث فرسایش دندان‌های شما شود.
 • داروها، از جمله آسپرین و آنتی هیستامین‌ها‌ می‌توانند در فرسایش مینای دندان نقش داشته باشند.
 • عوامل مکانیکی مانند ساییدگی، پارگی، اصطکاک، مسواک زدن بیش از حد سخت، مسواک زدن هنگامی که مینای دندان نرم است‌ می‌توانند تأثیرگذار باشند.
 • بهداشت ضعیف دهان و دندان‌ می‌تواند باعث فرسایش مینای دندان شود.

این مطلب را نیز مطالعه کنید : روش های حفظ بهداشت دندانها به صورت طبیعی

شناسایی علائم فرسایش مینای دندان

 • دندان‌های شما زرد‌ می‌شوند که ناشی از نمایان شدن عاج از پشت مینای دندانِ فرسوده است.
 • حساسیت بیش از حد به دما و غذاهای شیرین و نوشیدنی‌ها.
 • تراشه‌ها و ترک دندان‌های شما.
 • چاله‌ها یا فرورفتگی‌های سطح دندان‌های شما.
 • لک شدن قابل مشاهده روی سطح دندان‌های شما.

مسواک زدن با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید

فلوراید‌ می‌تواند دندان‌ها را در برابر اسید مقاوم کند و حتی ممکن است پوسیدگی زودرس را از بین ببرد. مسواک زدن دندان‌های خود دو بار در روز با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید ممکن است به ترمیم مینای دندان و سفید کردن دندان کمک کند و یا مانع از بین رفتن بیشتر آن شود.

‌می‌توانید خمیر دندان‌های حاوی فلوراید را در بیشتر داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های مواد غذایی تهیه کنید. در مورد استفاده از فلوراید از دندانپزشک خود سؤال کنید. مقدار زیاد فلوراید گاهی اوقات منجر به مشکلات بیشتری مانند فلوروز مینای دندان به ویژه برای کودکان‌ می‌شود. دندانپزشک شما نیز‌ می‌تواند خمیردندان‌های حاوی فلوراید را قوی‌تر از آنچه که از فروشگاه دریافت‌ می‌کنید تجویز کند.

غرغره کردن دهان با دهان‌شویه حاوی فلوراید

اگر خمیردندان‌های حاوی فلوراید برایتان خیلی تند هستند،‌ می‌توانید با دهانشویه‌ی فلوراید غرغره کنید. این‌ می‌تواند به ترمیم مینای دندان کمک کند یا از فرسایش بیشتر مینای دندان جلوگیری کند. ‌ می‌توانید دهانشویه‌های حاوی فلوراید را در اکثر داروخانه‌ها و برخی از فروشگاه‌های مواد غذایی تهیه کنید. اگر نسخه‌ی فروشگاهیِ خمیر دندان به اندازه‌ی کافی کار نکند، ممکن است دندانپزشک شما بتواند دهانشویه‌ی حاوی فلوراید قوی‌تری را تجویز کند.

آشنایی با روش ترمیم دندان یا فیلینگ filling | بهترین دندانپزشک اصفهان

درمان حاوی فلوراید

موثرترین کاربرد فلوراید توسط دندانپزشک انجام‌ می‌شود، چه به صورت لاکی که روی دندان‌های شما نقاشی شده، چه بصورت یک سینی (تِری) فلوراید. با مراجعه به کلیلنیک و مشاوره دندانپزشکی، دندانپزشک ممکن است یک ژل فلوراید برای شما تجویز کند که‌ می‌توانید در خانه استفاده کنید. این ژل‌ می‌تواند به محافظت از دندان‌های شما در برابر فرسایش بیشتر مینای دندان و جلوگیری از ایجاد حفره کمک کند و همچنین‌ می‌تواند باعث سلامت عمومی دهان شود. درمان با فلوراید‌ می‌تواند به استحکام مینای دندان شما کمک کند و باعث افزایش عمر فیلینگ ها و ترمیم‌ها شود.

تجدید کردن طبیعی مواد معدنی دندان‌ها

درمان‌های معدنی سازی مجدد منظم را به برنامه‌ی بهداشت دهان و دندان خود اضافه کنید. این ممکن است به ترمیم مینای دندان کمک کند و مانع از پوسیدگی شود.

خوردن چربی‌های سالم، از جمله کره‌ی کشت شده و روغن نارگیل ممکن است به تجدید ساختار دندان‌ها و ترمیم مینای دندان کمک کند. آبگوشت استخوان‌ می‌تواند گزینه‌ی خوب دیگری باشد.
مصرف مکمل‌های ویتامین D و کلسیم ممکن است به بازیابی مینای دندان کمک کند.
افزودن یک فنجان روغن نارگیل به رژیم روزانه ممکن است به بازیابی مینای دندان کمک کند.

مشورت بادندانپزشک در مورد گزینه‌های ترمیم

اگر درمان‌های خانگی به بازیابی مینای دندان کمک نمی‌کنند، در مورد گزینه‌های دیگر با دندانپزشک خود مشورت کنید. پیشنهادات درمانی وی به سطح فرسایش و وجود حفره‌ها بستگی دارد و‌ می‌تواند شامل تاج‌های دندان، فیلینگ‌ها یا ونیرها (روکش ها) باشد.

قرار دادن تاج‌ها را روی پوسیدگی و فرسودگی مینای دندان

تاج‌های دندانی‌ می‌توانند روی دندان‌ها را پوشش دهند و آنها را به شکل اولیه برگردانند. تاج‌ها به طور سفارشی برای پوشاندن دندان اصلی شما نصب‌ می‌شوند و ممکن است از پوسیدگی بیشتر و از بین رفتن مینای دندان جلوگیری کنند. دندانپزشک شما دندان پوسیده و مینای دندان را سوراخ کرده و تاج را روی ناحیه قرار‌ می‌دهد.
تاج‌ها از طلا، پرسلن یا رزین تهیه‌ می‌شوند.

چسپاندن ونیرها روی دندان‌

ونیرهای دندانی که به آنها آنله و اینله نیز گفته‌ می‌شود به جلوی دندان شما چسبانده‌ می‌شوند. ونیرهای دندانی در واقع دندان‌های فرسوده، ترک خورده، شکسته یا بریده شده را‌ می‌پوشانند و به جلوگیری از فرسایشِ بیشتر کمک‌ می‌کنند.

راه های ارتباطی با دکتر سید حمید رضویان 

بازیابی نواحی فرسوده با فیلینگ‌ها

فیلینگ‌های دندانی‌ می‌توانند حفره هایی را که باعث فرسایش مینای دندان‌ می‌شوند ترمیم کنند. این کار‌ می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی بیشتر مینای دندان کمک کرده و باعث بهبود سلامت عمومی دندان‌های شما شود. فیلینگ‌ها از آمالگام به رنگ دندان، طلا یا نقره یا مواد کامپوزیتی برای صاف کردن سطوح و کاهش حساسیت دندان ساخته شده‌اند.

در نظر گرفتن سیلانت‌های دندانی

یک سیلانت دندانی شیارهای عمیق روی دندان‌های مولار و پرمولار را‌ می‌پوشاند و‌ می‌تواند از آنها در برابر پوسیدگی محافظت کند. از دندانپزشک یا متخصص بهداشت خود بخواهید سیلانت را تا ۱۰ سال برای جلوگیری از اسید و سایر ساییدگی دندان‌ها اعمال کند.

تکمیل کردن مراحل ترمیم دندان

برای انجام ترمیم مینای دندان ممکن است مجبور شوید چندین بار به دندانپزشک مراجعه کنید. از دستورالعمل‌های دندانپزشک در زمینه‌ی درمان، نگهداری و پیشنهادات بهداشت دندان خود پیروی کنید.


مطالب پیشنهادی :

روش های دارویی و پزشکی درمان جوش لثه

بررسی جراحی لثه پریو ( periodontics )

روش های درمانی و مدیریت اختلالات غدد بزاقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *