رابطه بین از دست دادن دندان و کهولت ذهن و بدن


دکتر سید حمید رضویان

دندانپزشک و متخصص درمان ریشه اصفهان

مطب اصفهان: (شنبه، یکشنبه، دوشنبه، چهار شنبه)
دروازه شیراز، ابتدای چهارباغ بالا سمت چپ خیابان، جنب داروخانه وحید، بن بست شکوفه، مجتمع شکوفه، طبقه چهارم واحد ۴۰۳
تلفن هماهنگی: ۳۶۲۹۰۷۶۶-۰۳۱
همراه: ۰۹۳۷۷۹۰۳۵۰۲
مطب نجف آباد: (دوشنبه، پنجشنبه بعد از ظهر، جمعه صبح بعضی اوقات)
چهارراه شهرداری، ابتدای خیابان حافظ (جنب درب کلینیک فرهنگیان)، طبقه ی زیرزمین فیزیاتوراپی شفا

قدرت حافظه و سرعت حرکت گام های بزرگسالانی که دندان های طبیعی خود را از دست داده اند سریعتر از افرادی که هنوز دندان های طبیعی خود را دارند کاهش پیدا می کند. این تحقیق در مجله انجمن پیراپزشکی آمریکا منتشر شده است، ۳۱۶۶ نفر از بزرگسالان ۶۰ سال و بیشتر از مطالعه سالمندی وسیع انگلستان ( ELSA ) را مورد بررسی قرار داده است و عملکرد آن ها را در آزمایشات حافظه و سرعت راه رفتن سنجیده است.

نتایج نشان می دهد که افرادی که هیچ یک از دندان های طبیعی خود را  ندارند در هر دو آزمایش حافظه و سرعت راه رفتن از افرادی که دندان های طبیعی خود را دارند در حدود ۱۰٪ بدتر عمل می کنند. ارتباط بین از دست دادن دندان ها و قدرت حافظه پس از اعلام کامل نتایج برای طیف گسترده ای از عوامل از جمله ویژگی های اجتماعی جمعیتی، مشکلات بهداشتی موجود، سلامت جسمی، رفتارهای بهداشتی، مانند سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی، افسردگی و دیگر نشانگرهای زیستی مرتبط توضیح داده شد. با این حال، حتی بعد از در نظر گرفتن تمام عوامل و فاکتور ها، افراد بدون دندان باز هم کمی کندتر از کسانی که با دندان داشتند راه می رفتند. این روابط بین از دست دادن دندان های طبیعی و داشتن حافظه ضعیف تر در بین میانسالان انگلستان، ۱۰ سال بعد خیلی مشهود تر احساس می شد.

دکتر جورجیوس تساکوس، نویسنده این تحقیق ( UCL اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی ) می گوید:

“از دست دادن دندان ها می تواند نشانه ای بر پیری زود رس ذهن و جسم باشد، علی الخصوص در بین افراد ۶۰ تا۷۴ سال. ما معمولا در میابیم که علل از دست دادن دندان و کهولت جسم و ذهن عموما با شرایط اقتصادی و فیزیکی در ارتباط است، که اهمیت عوامل اجتماعی گسترده تر از جمله تحصیلات و ثروت را برای بهبود بهداشت دهان و دندان و سلامت کلی فقیرترین اعضای جامعه برجسته می کند. صرف نظر از رابطه بین از دست دادن دندان و کهولت در عملکرد، تشخیص از دست دادن بیش از حد دندان فرصتی است برای شناسایی اولیه بزرگسالانی که در معرض خطر کهولت سریع تر ذهنی و جسمی در مراحل بعدی زندگیشان هستند. عوامل بسیاری بر این کهولت تاثیر گذارند، مانند شیوه زندگی و عوامل روانی اجتماعی ، که تابع تغییراتند. “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *