ده خوراکی مفید برای دندانها چیست؟

۱٫ كرفس، خوردن كرفس اولا باعث افزایش ترشح بزاق می شود كه می دانیم بزاق خاصیت ضد پوسیدگی و محافظت از دندان ها را دارد. دوما جویدن زیاد كرفس باعث ماساژ لثه می شود و به صورت مكانیكی، به تمیز كردن سطوح دندان ها كمك می كند.

۲٫ پنیر، پنیر با كربوهیدرات پایین و كلسیم و فسفات زیاد، PH محیط دهان را متعادل می كند و از خورده شدن مینای دندان به وسیله اسیدهای ناشی از تجزیه خوراکی ها جلوگیری می كند و روی مینای دندان خاصیت بازسازی و محافظت كننده دارد. خوردن یك تكه پنیر، بلافاصله پس از مصرف خوراكی های حاوی مواد قندی، می تواند در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها مفید باشد. البته باید بدانیم هیچ چیز جای مسواك زدن به موقع و استفاده صحیح از نخ دندان را نمی گیرد.

۳٫ چای، سبزچای سبز با داشتن پلی فنول ها و آنتی اكسیدان، باكتری های مضری كه ایجاد پوسیدگی و بوی بد دهان می كنند را از بین می برد. همچنین بسیاری از چای سبز ها حاوی فلوراید هستند و می دانیم كه فلوراید، دندان ها را از پوسیدگی محافظت می كند.

۴٫ كیوی ، سیب ، توت فرنگی و مركبات، این میوه ها حاوی ویتامین C فراوان هستند و برای لثه مفیدند چون كه ویتامین C در ساختمان شبكه كلاژن موجود در لثه ها و پوست، ضروری و لازم می باشد. همچنین گاز زدن سیب عمل تمیز كردن دندان ها را به صورت مكانیكی انجام می دهد.

۵٫ پیاز، پیاز خام با داشتن تركیبات سولفور آنتی باكتریال قوی، باكتری های مضر دهان را از بین می برد و برای سلامت دندان و لثه مفید است. شایان ذكر است كه مصرف پیاز همراه با جعفری یا نعنا می تواند از ایجاد بوی بد آن در دهان جلوگیری كند. همچنین آب پیاز می تواند در كاهش درد دندان موثر باشد.

۶٫ كنجد، بعضی مغز ها به خصوص كنجد با داشتن كلسیم زیاد، می توانند در حفظ استحكام استخوان های اطراف دندان ها مفید واقع شوند.

۷٫ قارچ، طبق تحقیقات انجام شده، قارچ به واسطه ی داشتن گلوكان نوع A می­تواند از تشكیل پلاك میكروبی و ایجاد پوسیدگی در سطوح دندان­ها جلوگیری كند.

۸٫ هویج، بروكلی و كد، تنبلاین سبزیجات به مقدار زیاد حاوی ویتامین A می باشند كه برای مینای دندان مفید و ضروری است.

۹٫ شیر و ماست، این دو حاوی كلسیم فراوان هستند كه می دانیم برای دندان و استخوان مفید است. ماست بدون مواد شیرین كننده می تواند به دلیل داشتن اسید لاكتیك، برای سلامت لثه بسیار مفید باشد و از ایجاد بیماری های لثه جلوگیری كند.

۱۰٫ آب نوشیدن، آب می تواند همچون بزاق عمل شتشوی دندان ها و پاك كردن مواد غذایی بین دندان ها را انجام دهد و لثه را هیدراته می كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *