دهانشویه ها

دهانشویه محلولی است با ترکیب شیمیایی که بسته به نوعش تاثیر خاصی دارد ؛ با توجه به شرایط دهانی ، دندانی و لثه ای فرد دهانشویه خاص وی تجویز میشود و مصرف خودسرانه و یا تحت تاثیر تبلیغات فروشندگان می تواند منجر به مشکلاتی بشود

دهانشویه فلوراید در صورت استفاده صحیح میتواند منجر به کاهش خطر پوسیدگی دندانها شود ولی این به معنای کاهش نیاز به مسواک و نخ دندان نمیباشد . متاسفانه به کرات دیده شده که افراد تصور میکنند سهل انگاری خود در استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان را با مصرف دهانشویه جبران میکنند که کاملا اشتباه میباشد ؛ لازم به ذکر است که اگر قبل از استفاده از دهانشویه ، مسواک و نخ به دقت به کاربرده نشده باشند ، تاثیر دهانشویه شدیدا کاهش می یابد . استفاده از دهانشویه فلوراید در افرادی که استعداد پوسیدگی بالایی دارند توصیه میشود.

استفاده از فلوراید در کمتر از ۱۶ سالگی میتواند باعث مقاومتر شدن دائمی ساختمان مینای دندان نسبت به پوسیدگی شود . 

یک نکته مهم در استفاده از دهانشویه ها این است که آن را در دهان برای حدود ۳۰ ثانیه تا ۲ دقیقه بگردانیم و با غرغره کردن در حلق اشتباه نکنیم . مورد دیگر این است که حتما باید قبل از آن دندانها با مسواک و نخ کاملا تمیز شده باشند . مورد آخ آنکه باید تا ۶۰ – ۳۰ دقیقه بعد از آن مایع ، آب یا خوراکی وارد دهان نشود و دهان را آب نکشیم.

دهانشویه کلرهگزیدین :

پس از برخی جراحیهای دهان ، بیماری شدید لثه ، آفت و تبخال و برخی عفونتهای دهانی تجویز میشود . تاثیر عالی بر کاهش احتمال عفونت دارد . مصرف طولانی مدت آن منجر به زرد رنگ شدن دندانها میشود و توصیه نمی گردد.

دهانشویه های کاهنده حساسیت عمومی دندانها به سرما ، دهانشویه های خوشبوکننده ، دهانشویه های نگهدارنده لثه و … دهانشویه های دیگری هستند که با نامهای تجاری مختلف عرضه میشوند. از مصرف خودسرانه دهانشویه پرهیز بفرمایید و اجازه بدهید که دندانپزشک شما بر اساس نیاز شما آن را تجویز نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *