دندان درد : علت و درمان

مقدمه

download (3)

دندان درد یکی از دلایل اصلی مراجعه افراد به دندان­پزشک است و در هر سنی و شرایطی ممکن است اتفاق بیافتد مانند دندان درد بارداری یا دندان درد کودکان. درد دندان که در سه نوع خفیف،شدید و عصبی است می­تواند تحت تاثیر دندان یا فک ایجاد شود. از دلایل درد دندان پوسیدگی، آبسه دندان،شکستگی دندان و آسیب در لثه و دندان پر شده است، که به خودی خود و بدون مراجعه به بهترین دکتر دندانپزشک امکان بهبود ندارد. البته علت های دیگری نیز موجود می باشد که با خواندن این مقاله با تمامی نشانه های آن آشنا می شویم. سریعترین روش کاهش ناگهانی درد دندان، استفاده از قرص و کپسول است. پزشک متخصص تمام دندانها را معاینه میکند و پس از فهمیدن علت دندان درد کودکان یا بزرگسالان ، یکی از بهترین روش های درمان دندان درد مانند پرکردن، کشیدن، عصب کشی، روکش، تزریق موضعی مسکن و فتوتراپی با لیزر را انتخاب می کند. درد دندان ممکن است باعث ورم صورت شود که بهتر است برای تسکین آن به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

دندان درد چیست؟

درد دندانمی­تواند در حالت عادی بطور مستمر وجود داشته باشد یا می­تواند هنگام خوردن و آشامیدن ایجاد شود.

دندان درد یا درد دندان زمانی ایجاد می­شود که اعصاب دندان تحریک شوند. عفونت دندان، بیماری لثه، پلاک، پوسیدگی دندان، آسیب ­دیدگی، یا از دست دادن یک دندان (همچنین کشیدن دندان) رایج­ترین مثال­های درد دندان هستند. به هر  حال، در این رابطه مثال­هایی وجود دارد که در آنها درد دندان ناشی از عوارضی است که خارج از دهان شما است، بنابراین افراد ممکن است به اشتباه تصور کنند که دارای دندان درد هستند در حالی که علت اصلی درد در خارج از دهان باید جستجو شود. این موضوع زمانی اتفاق می­افتد که مشکلی در ناحیه فک یا گوش­ها (معمولاً فک تحتانی) وجود داشته باشد. علاوه بر این، مشکلات قلبی نیز می­توانند احساس دندان درد به همراه داشته باشند.

امکان جلوگیری از اکثر مشکلات مربوط به دندان از طریق استفاده از نخ دندان، مسواک زدن با خمیردندان­های حاوی فلوراید، و تمیز کردن منظم دندان­ها به صورت حرفه­ای امکان­پذیر است. دندان­پزشکان برای این کار ممکن است از نمک و فلوراید استفاده کنند، که بطور خاص این روش در مورد حفاظت از دندانهای کودکان می­تواند سودمند باشد.

download (4)

علت و دلایل

علاوه بر پوسیدگی دندان، درد دندان می­تواند به خاطر دلایل زیر ایجاد شود:

 • آبسه دندان
 • شکستگی دندان
 • ایجاد آسیب در پرکرد­گی
 • حرکات تکراری دندان همچون جویدن آدامس یا خرد کردن اجسام سخت با دندان
 • ایجاد آسیب در لثه­ ها

علاوه بر دلایل درد دندان که در بالا ذکر شد، گاهی علت دندان درد می تواند ناشی از خود دندان نباشد و مربوط به مشکلاتی دیگری باشد بطور مثال رشد دندان های عقل که ممکن است بخاطر عدم وجود فضای کافی در فک به لثه فشار بیاورند، همچنین اکثرا تمیز کردن این دندان ها به دلیل اینکه در انتهای فک قرار دارند بسیار سخت می باشد و  باعث پوسیدگی و دندان درد می شود یا به دلیل تغییرات هورمونی که در دوران بارداری ایجاد می شود و منجر به دندان درد در بارداری می گردد رخ دهد. گاهی دندان قروچه، بیماری های لثه و همچنین سینوزیت نیز می تواند علت درد باشد. درمان دندان درد با توجه به علت آن صورت می گیرد.

علائم و نشانه ها

درد دندان و فک از مشکلات رایج در زمان حاضر هستند. این موضوع عجیب نیست که فرد تحت تاثیر فشار، گرما یا سرما در دندان­های خود احساس درد کند. به هر حال، اگر درد جدی باشد و برای مدت طولانی­تر از ۱۵ ثانیه پس از فشار یا ایجاد حرارت ادامه پیدا کند، این موضوع می­تواند نشانه وجود مشکلات جدی­تر باشد. اگر التهاب دندان جدی باشد، درد مربوط به آن می­تواند به سمت گونه، گوش یا فک کشیده شود. علائم و نشانه ­هایی که می­توانند باعث شوند فرد به دنبال درمان باشد می­تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد دندان شدید، دل دل کردن یا قلب زدن دندان، یا تداوم درد. در برخی افراد، درد فقط زمانی که دندان­ها تحت فشار قرار می­گیرد احساس میشود.
 • ایجاد آبسه اطراف دندان
 • تب یا سر درد
 • چرک ناشی از دندان­های آسیب ­دیده

اگر درد دندان به علت ایجاد پوسیدگی دندان باشد، دندانپزشک ناحیه دچار پوسیدگی را از روی دندان برداشته و آن را با مواد مخصوص پر کردگی جایگزین می کند. اگر دندان درد شدید به خاطر شل شدن یا شکستن پر کردگی قبلی ایجاد شده باشد، پر کردگی از محل خارج شده و پوسیدگی های ایجاد شده از روی دندان برداشته می شود. در نهایت در این رابطه از یک پر کردگی جدید در محل پر کردگی قدیمی استفاده خواهد شد.

زمان مراجعه به دندانپزشک

دندان پزشک خود را در صورت وجود شرایط زیر در اسرع وقت ملاقات کنید:

 • وجود درد دندانی که بیش از یک یا دو روز ادامه داشته باشد
 • تشدید درد دندان
 • تب، گوش درد، یا وجود درد در ناحیه بینی

شناسایی صحیح و درمان آسیب­های دندان در جلوگیری از پخش درد در سایر نقاط صورت و جمجمه و وارد شدن عفونت­های احتمالی به جریان خون نقش با اهمیت دارد.

برای درمان درد دندان، دندان­پزشک ابتدا یک سابقه درمانی مختصر از شما دریافت کرده و دندان­های شما را بطور فیزیکی معاینه می­کند. دندان­پزشک از شما اطلاعاتی را درباره درد همچون زمان شروع آن، میزان شدت آن، محل وجود درد، آنچه باعث بدتر شدن درد می­شود، و آنچه این درد را التیام می­دهد، دریافت می­کند. دندان­پزشک دهان، دندان، لثه، فک، زبان، گلو و گردن شما را معاینه می­کند. به همراه این معاینه­ها پزشک ممکن است از رادیوگرافی نیز استفاده کند که این موضوع بستگی به نظر پزشک شما درباره علل احتمالی ایجاد درد دندان دارد.

download (2)

انواع روشهای درمان

درمان­های درد دندان بستگی به علت ایجاد آن دارد. اگر یک پوسیدگی علت دندان­ درد باشد، دندان­پزشک پوسیدگی را برطرف کرده دندان را پر می­کند و یا در صورت لزوم دندان آسیب ­دیده را می­کشد. در صورتی که درد دندان به علت التهاب عصب دندان باشد، ممکن است نیاز به عصب­ کشی وجود داشته باشد. معمولاً زمانی این مشکل ایجاد می­شود که باکتری­ها راه خود را به لایه ­های درونی دندان باز کنند و به این ترتیب اعصاب دندان را دچار مشکل نمایند. در این حالت ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک وجود داشته باشد. فتوتراپی با لیزر نیز می­تواند برای کاهش درد و آبسه ایجاد شده در نتیجه درد دندان مفید باشد.

در اکثر موارد، بهترین راه برای از بین بردن درد دندان و فک در ابتدا می­تواند تجویز داروی مسکن و آنتی بیوتیک (آموکسی سیلین) باشد. در این حالت معمولاً یک قرار ملاقات بعدی با دندان­پزشک گذاشته می­شود تا درمان­های لازم بعدی بر روی دندان انجام شود. در برخی موارد، دکتر ممکن است از تزریق موضعی داروی بی­حسی در اطراف دندان برای کنترل درد استفاده کند. اگر تورم در فک یا صورت باشد، یا اگر مریض تب داشته باشد، آنتی بیوتیک نیز ممکن است برای مریض تجویز شود.

در مطب دندان­پزشک، پر کردن دندان، کشیدن دندان، یا سایر روش­های درمانی ممکن است در صورت لزوم مورد استفاده قرار گیرند. در مورد کودکان دارای دندان شیری، رایج­ترین روش می­تواند کشیدن دندان باشد. در مورد دندان­های دائمی اگر مشکل جدی باشد، عصب­ کشی (خارج کردن عصب دندان) و روکش دندان معمولاً روش­های درمانی رایج و متداول هستند.

آنتی بیوتیک معمولاً زمانی تجویز می­شود که بیمار دارای تب یا ورم در فک خود باشد. این روش­ها معمولاً زمانی استفاده می­شوند که قصد داشته باشیم فوراً اثرات ناشی از درد دندان را برطرف کنیم و بخواهیم پس از برطرف شدن این علائم در زمانی دیگر (هفته­ها یا ماه­های بعد) اقدامات درمانی مورد نیاز برای حل جدی مشکل را انجام دهیم. در طول این دوره بیمار می­تواند به محل کار یا مدرسه خود در طول مدت بازیابی سلامتی خود بازگردد. در این حالت دندان­پزشک یا جراح روش­های درمانی مورد نیاز را در زمان مناسب­تر برای بیمار انجام خواهند داد.

اگر علت درد دندان چیزی غیر از دندان یا فک باشد، مدیریت درد و درمان آن با توجه به شرایط خاص بیمار انجام خواهد شد.

درمان خانگی

برای درد دندان

 • در ارتباط با درمان درد دندان بسیار زیاد می­توان از داروهای مسکن همچون استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کرد. هنگام استفاده از این داروها به دستورالعمل ذکر شده بر روی بسته­های آن تا زمان ملاقات با دندان­پزشک توجه کنید.
 • از خوردن غذاهای بسیار سرد یا بسیار گرم اجتناب کنید، زیرا این غذاها می­توانند درد دندان شما را افزایش دهند.
 • درد دندان می­تواند با گاز گرفتن پارچه کتانی خوابانده شده در روغن میخک کاهش پیدا کند. روغن میخک در بسیاری از داروخانه­ها یافت می­شود.

برای درد فک

 • برای درمان درد فک می­توان از مسکن­ های موجود استفاده کرد.

اگر درد فک زمانی ایجاد می­شود که شما دهان خود را بسیار زیاد باز می­کند، احتمالاً فک پایین شما منبع درد است. خمیازه کشیدن یا وارد کردن مقدار زیاد غذا به دهان می­تواند منجر به تشدید این درد شود. در این حالت ملاقات با دندان­پزشک می­تواند به تعیین علل احتمالی درد کمک کند.

images (2)

راههای پیشگیری

با توجه به اینکه اکثر موارد درد دندان در نتیجه پوسیدگی دندان ایجاد می­شوند، توجه به دستورالعمل­های بهداشتی دهان و اجرای صحیح آنها می­تواند روش مناسب برای جلوگیری از درد دندان باشد. در عمل این دستورالعمل­ها می­تواند شامل مسواک زدن منظم دندان­ها با یک خمیردندان حاوی فلوراید، استفاده از نخ دندان روزی یک بار، و ملاقات با دندان­پزشک به مقدار لازم برای چک کردن سلامتی و تمیز کردن دندان­ها باشد. علاوه بر این روش­ها، تغذیه با غذاهای دارای سطح پایین شکر و درخواست از دندان­پزشک برای تجویز نمک مخصوص و فلوراید، می­توانند نقش موثر در جلوگیری از درد دندان داشته باشند.

نتیجه گیری

روزانه به دلایل مختلفی، ممکن است به درد دندان خفیف، شدید یا عصبی دچار شویم و به فکر چاره ای برای درمان آن باشیم. درد ناگهانی دندان ممکن است هنگام خوردن آب سرد یا جویدن غذا به سراغتان آمده باشد. زمانی که به پزشک برای رفع ، درمان و تسکین دندان درد مراجعه می کنیم ؛ پزشک متخصص یکی از بهترین روش های درمان مانند پرکردن، کشیدن، عصب کشی، روکش دندان، تزریق موضعی مسکن و فتوتراپی با لیزر را انتخاب می کند. علت درد دندان امکان دارد که از دندان یا از فک باشد که تشخیص آن با پزشک متخصص است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *