درمان ریشه دندان یا عصب کشی

فرق درمان ریشه دندان با عصب کشی

درد دندان یکی از دردهایی است که بسیاری از افراد برای یکبار هم که شده آن را تجربه نموده اند. گاهی اوقات این درد بخاطر رسیدن پوسیدگی به مغز دندان و ریشه آن ایجاد می شود و نیاز به عصب کشی یا درمان ریشه دندان است. در این مطلب از سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان انواع مختلف ونیر دندانی را مورد بررسی قرار می دهیم.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده که فرق درمان ریشه دندان با عصب کشی چیست؟ درگذشته که علم دندانپزشکی هنوز پیشرفت نکرده بود، در صورت بروز درد، دندان مورد نظر را می کشیدند. اما امروزه به جای کشیدن اقدام به درمان ریشه دندان می کنند که از آن به عنوان عصب کشی نیز یاد می شود.

درمان ریشه دندان یا عصب کشی

درون دندان ها ریشه یا عصب هایی وجود دارد که در صورت گسترش پوسیدگی ممکن است در معرض خطر قرار بگیرند. درمان ریشه دندان یا عصب کشی هر دو به یک معنی هستند و شامل فرآیندی می شود که طی آن ریشه یا همان عصب خارج شده و فضای خالی آن با مواد مخصوص پر می شود تا مشکل بوجود آمده برطرف گردد.

ریشه یا اعصاب دندان زنده هستند و اگر پوسیدگی دیگر بخش های دندان به آن برسد، باعث ایجاد درد می شوند. براساس نظر پزشک اگر میزان پوسیدگی بیش از حد باشد باید عصب خارج گردد تا پوسیدگی گسترش نیابد و درد برطرف گردد. با انجام این کار دندان درد رفع شده و دندان بخاطر زیبایی در دهان باقی می ماند با اینکه ریشه و عصبی ندارد.

زمان نیاز به درمان ریشه یا عصب کشی دندان

پوسیدگی دندان می تواند در حالت های مختلف صورت بگیرد. زمانی که این پوسیدگی در سطح بالایی دندان و روی عاج یا مینا باشد با یک درمان ساده برطرف می گردد. اما اگر پوسیدگی به مغز دندان و جایی که ریشه یا همان اعصاب قرار دارد برسد، در آن صورت باید درمان ریشه به کار گرفته شود. با وارد شدن عفونت به پالپ دندان، فشار به ریشه آمده و دردهای شدیدی ایجاد می گردد.

مغز دندان یا همان پالپ بخش مرکزی دندان است که رگ ها و اعصاب در آنجا قرار دارند. در حالت عادی پالپ دندان زنده و فعال است و اعصاب آن اطلاعات مختلف را دریافت و ارسال می کنند. اگر پوسیدگی ها به این اعصاب برسند و درمان نشوند دندان به طور کلی از بین می رود. از همین رو درمان ریشه دندان یا عصب کشی از اهمیت بالایی برخوردار است.

زمانی که دارای دندان درد شدیدی باشید باید به دندانپزشک مراجعه کنید. پزشک متخصص با بررسی ها و معاینات لازم و با توجه به عکس های گرفته شده از دندان شما نوع مشکل و پوسیدگی را تشخیص می دهد. اگر درد شما به طور عمقی و با شدت زیادی باشد به احتمال بسیار زیاد ریشه دندان دچار مشکل شده و نیاز به درمان و عصب کشی دارد. به طور کلی در صورت مشاهده هرگونه عفونت در پالپ دندان نیاز به درمان آن می باشد.

روش های درمان ریشه دندان‌ کودکان | بهترین دندانپزشک اصفهان

علائم عفونت و پوسیدگی پالپ دندان

علائم مختلفی هستند که نشان می دهند پوسیدگی به ریشه یا همان اعصاب دندان رسیده و باعث عفونت آن شده اند. با مشاهده این علائم باید هر چه سریعتر به دندانپزشک متخصص مراجعه و نسبت به درمان ریشه و عصب کشی اقدام نمود.

 • درد ناگهانی و خود به خودی دندان
 • درد شبانه دندان
 • درد ناگهانی هنگام خوردن غذا
 • درد ناگهانی هنگام خوردن نوشیدنی های سرد و گرم
 • سیاه شدن دندان
 • ریختگی دیواره دندان
 • درد طولانی مدت و غیر قابل تحمل
 • لق شدن بیش از حد دندان
 • ورم لثه و صورت
 • احساس درد شدید در غدد لنفاوی

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

عوامل تاثیرگذار در عفونت پالپ دندان

عوامل مختلفی هستند که باعث رسیدن عفونت به کانال دندان یا همان پالپ شده و باعث ایجاد دردهای بسیار شدید می شوند. در صورتی که به این عوامل رسیدگی نشود و درمان ریشه دندان صورت نگیرد، عفونت گسترش یافته و پالپ دندان از بین می رود. در نتیجه باید دندان کشیده شود. از مهمترین عواملی که باعث آسیب زدن به پالپ دندان می شود می توان به عدم ترمیم و رفع انواع پوسیدگی های دندان اشاره نمود.

اگر پوسیدگی های مختلف درمان نشوند باکتری ها و میکروب ها به پالپ دندان و ریشه و اعصاب می رسند و باعث عفونت می شوند. از این رو باید در صورت مشاهده هرگونه پوسیدگی آن را در مراحل ابتدایی مهار نمود تا آسیب و خسارت بیشتری وارد نگردد. از دیگر عواملی که در آسیب زدن به پالپ موثرند و باعث می شوند درمان و یا همان عصب کشی صورت بگیرد می توان موارد زیر را نام برد:

 • شکستگی و ترک دندان در اثر ضربات مختلف
 • تحلیل رفتن و سایش شدید دندان ها
 • پر کردن عمیق و غیر اصولی
 • مواد ترمیمی نامرغوب
 • بیماری های لثه

مراقبت های بعد از درمان ریشه دندان یا عصب کشی

برای اینکه دندان شما بعد از عمل عصب کشی و درمان ریشه زودتر بهبود یافته و عملکرد طبیعی خود را باز یابد باید مراقبت های بعد از عمل را جدی بگیرید. بعد از عصب کشی دندان سعی کنید از جویدن و یا گاز گرفتن غذاهای سفت خودداری نمایید و روزی دو الی سه مرتبه مسواک به صورت صحیح بزنید. از خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده نموده و به آرامی و با لطافت و بدون آسیب رساندن به دندان و لثه مسواک بزنید. استفاده از نخ دندان نیز یکی از امور لازم و ضروری بعد از درمان می باشد زیرا مانع از رسیدن دوباره مواد خارجی به لایه های زیرین و درونی دندان می شود.


مطالب پیشنهادی :

روش های درمانی تنفس دهانی

مزیت و عوارض لیفت لثه

معرفی انواع مختلف ونیر دندانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *