درمان درد مفصل

درمان درد مفصل فک (TMJ) با ارتودنسی

اختلال مفصل گیجگاهی فکی یا TMJ یک مشکل نسبتاً شایع مفصل به شمار می‌آید. این اختلال می‌تواند به تنها به صورت یک صدای جزئی کلیک کردن هنگامی که فرد دهان خود را باز یا بسته می‌کند، باشد یا به صورت یک مشکل جدی باعث بروز درد مزمن یا ناراحتی در فرد مبتلا به این اختلال ‌شود. بسیاری از افرادی که اختلال مفصل گیجگاهی فکی را دارند ممکن است پس از گذشت سال‌ها جهت تشخیص آن اقدامی نکنند یا حتی بعد از تشخیص ممکن است هیچ قدمی برای درمان این بیماری بر ندارند. با این حال، چندین درمان ساده وجود دارند که می‌توانند اختلال مفصل گیجگاهی فکی را کاهش دهند و استفاده از بریس‌ها یکی از این درمان‌ها است. در ادامه نحوه اصلاح اختلال مفصل گیجگاهی فکی با استفاده از بریس، یکی از رایج‌ترین و اغلب مؤثر ترین درمان‌های این اختلال را توضیح خواهیم داد

اختلال مفصل گیجگاهی فکی یا TMJ چیست؟

اختلال مفصل گیجگاهی فکی زمانی اتفاق می افتد که استخوان مندیبولار (استخوان فک پایین) تراز و ترتیب مناسب و معمول خود را ندارد. این حالت می‌تواند در طول زمان اتفاق بیفتد، هنگامی که رباط‌ها و ماهیچه‌هایی که استخوان فک پایین را نگه داشته‌اند به دلیل حرکات تکراری کشیده می‌شوند یا آسیب می‌بینند یا می‌تواند به صورت ناگهانی و در اثر یک ضربه رخ دهد. این مفصل برای حرکت کردن، صحبت کردن و جویدن طراحی شده است، اما اگر بیش از حد بلغزد، اختلال مفصل گیجگاهی فکی اتفاق می‌افتد.

عامل ایجاد اختلال مفصل گیجگاهی فکی چیست؟

اطلاعات کمی در خصوص علل ایجاد اختلال مفصل گیجگاهی فکی در دسترس است، اما برخی عادت‌ها را می‌توان علت ایجاد این اختلال به شمار آورد. اول ازهمه، سایش دندان‌ها که فشار زیادی را روی مفصل گیجگاهی فکی ایجاد می‌کند، می‌تواند مشکل مفصل ملتهب را افزایش دهد. فشردن دندان‌ها نیز همین کار را می‌کند. بالشتک موجود در مفصل کاسه‌ای نیز ممکن است به راحتی از هم ترازی خارج شود، که اغلب موجب ایجاد صدای کلیک می‌شود که هنگام بستن یا باز کردن فک به گوش می‌رسد.

به طور کلی استرس یک عامل رایج بروز اختلال مفصل گیجگاهی فکی است و نه تنها به این دلیل که باعث سایش دندان‌ها روی هم یا قفل شدن فک می‌شود، بلکه همچنین می‌تواند موجب سفت شدن ماهیچه‌های صورت و فک نیز گردد، که این امر فشار بیشتری روی مفصل فک ایجاد می‌کند و باعث بروز مشکلاتی در شما می‌شود. حتی آرتریت نیز می‌تواند موجب اختلال مفصل گیجگاهی فکی گردد.

علائم اختلال مفصل گیجگاهی فکی چیست؟

کسانی که دچار اختلال مفصل گیجگاهی فکی هستند معمولاً از ناراحتی در مفصل فک شکایت دارند. این ناراحتی می‌تواند تنها یک بار اتفاق افتد یا می‌تواند به طور مداوم وجود داشته باشد. ناراحتی مفصل فک ممکن است در یک طرف صورت شما شدیدتر باشد و در طرف دیگر به این شدت رخ ندهد. این ناراحتی در زنان شایع‌تر از مردان است و به طور معمول در افراد بین بیست تا چهل سال رخ می‌دهد.

علائم دیگر اختلال مفصل گیجگاهی فکی ممکن است شامل حساسیت در فک، گردن و شانه باشند، به ویژه هنگامی که شما در حال جویدن، باز کردن دهان یا صحبت کردن هستید. ممکن است شما قادر به باز کردن کامل دهانتان نباشید، یا باز کردن کامل دهان برای شما آزار دهنده باشد. بسیاری از افراد مبتلا احساس قفل شدن فک را دارند که مانع باز شدن یا بسته شدن دهان آن‌ها می‌شود. صدای کلیک، تق تق یا خش خش در هنگام حرکت مفصل گیجگاهی فکی نیز بسیار شایع است، اما ممکن است لزوماً با درد همراه نباشد.

یکی از شایع‌ترین علائم اختلال مفصل گیجگاهی فکی وجود یک بایت نامطلوب است. شما احساس می‌کنید که فک‌های بالا و پایین شما در یک ردیف نیستند و به خوبی روی یکدیگر قرار نمی‌گیرند. تراز نشدن فک‌های بالا و پایین در اثر سایش دندان‌ها و قفل شدن فک، در واقع می‌توانند باعث ایجاد اختلال مفصل گیجگاهی فکی گردند و در عین حال علائمی از ایجاد این اختلال محسوب می‌گردند؛ در این حالت استفاده از بریس‌ها ممکن است یک درمان مؤثر یا بخشی از یک درمان مؤثر برای این اختلال باشد.

درمان

دو روش معمول و غیر تهاجمی برای درمان اختلال مفصل گیجگاهی فکی وجود دارد. اولین راه استفاده از ارتودنسی متحرک به صورت اسپلینت یا نایت گارد است که دندان‌های شما را از هم جدا می‌کند و از ساییده شدن آن‌ها به یکدیگر جلوگیری می‌نماید. کاهش فشار روی مفصل فک پایین، اغلب به مفصل امکان می‌دهد که دوباره به جای اصلی خود باز گردد و موجب کاهش اختلال در مفصل می‌شود. اسپلینت باید به صورت دائمی استفاده شود، در حالی که نایت گارد را تنها باید در طول شب استفاده کنید. مشاوره با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی می‌تواند به شما کمک کند که بدانید کدام یک از راه‌های درمانی برای شما گزینه‌ی مناسب‌تری است.

یکی از بهترین درمان‌ها برای رفع  اختلال مفصل گیجگاهی فکی در واقع استفاده از بریس‌ها است. از آن جا که اختلال مفصل گیجگاهی فکی اغلب به دلیل مشکلاتی است که در بایت وجود دارد، اصلاح کردن بایت به سرعت و به طور مؤثر یکی از بهترین راه‌ها جهت تسکین درد و فشار ناشی از  اختلال مفصل گیجگاهی فکی است. اگر دچار درد یا ناراحتی در مفصل فک خود هستید، اصلاح تراز دندان‌ها، نه تنها در کنار یکدیگر، بلکه در هر دو فک، می‌تواند به طور جدی به درمان اختلال مفصل گیجگاهی فکی شما کمک کند. در هنگام استفاده از بریس اکثر بیماران به ظاهر دندان‌های خود و ترتیب آن‌ها در فک فکر می‌کنند. بیشتر درمان‌های ارتودنسی در واقع موجب تراز و ردیف شدن دندان‌ها در مقابل یکدیگر در هر فک می‌شوند.

سایش دندان‌ها و قفل شدن فک دو مشکل رایجی هستند که توسط بریس از بین می‌روند، زیرا بریس‌ها برای ردیف کردن بهتر دندان‌ها طراحی شده‌اند. حتی بیمارانی که دندان‌های نسبتاً مرتبی دارند، هنوز می‌توانند برای برطرف کردن مشکلات نامرتبی دندان‌های خود که ناشی از اختلال مفصل گیجگاهی فکی است، از بریس استفاده کنند. گزینه‌های درمانی مورد استفاده برای حفظ اثرات درمان‌های ارتودنسی همچنین می‌توانند به اصلاح اختلال مفصل گیجگاهی فکی کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *