درمان حفره خشک ( درای ساکت )

روشهای درمان حفره خشک ( درای ساکت ) چیست؟

در این مقاله از سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی مختصر عارضه حفره خشک، روشهای درمان حفره خشک و روش های احتمالی پیشگیری آن می پردازیم.

حفره خشک ( درای ساکت )

عارضه حفره خشک یا درای ساکت عارضه ای دردناک، که پس از کشیدن دندان رخ می دهد. معمولاً ۳ تا ۵ روز بعد از جراحی دندان اتفاق می افتد. حفره خشک باعث درد شدید می شود زیرا در این شرایط اعصاب و استخوان های موجود در لثه بدون حفاظ باقی می مانند ( دندان در حالت عادی حفاظی برای عصب ها و استخوان های موجود در لثه می باشد، در صورت عدم وجود دندان این اعصاب بدون حفاظ باقی می مانند، که باعث ایجاد درد شدیدی می شود ).

حفره خشک یا استئیت آلوئولار می تواند حداکثر ۷ روز پایداری داشته باشد. اگر ذرات غذایی وارد حفره شوند. درد را تشدید می کنند. خطر عفونت را افزایش داده و بهبود را کندتر کنند. به دنبال کشیدن دندان خصوصا کشیدن دندان عقل، یک لخته خون بر روی محلی که دندان کشیده شده است برای محافظت از استخوان ها و اعصاب زیر آن ایجاد می شود. در برخی از موارد حفره خشک ، این لخته خون شکل نمی گیرد. یا قبل از بهبود زخم توسط فرد با انجام کارهایی همچون مصرف مایعات و تخلیه آب دهان و… از بین می رود.

مطالعه بیشتر : نکاتی پیرامون ایمپلنت دندان

مدت زمان پایداری حفره خشک

طبق اعلام انجمن دندانپزشکی کانادا ، حفره خشک معمولاً ۳ تا ۵ روز پس از کشیدن دندان اتفاق می افتد و تا ۷ روز ادامه دارد. دردی شدید دارد و می تواند به مدت ۲۴ تا ۷۲ ساعت ادامه یابد.

این پژوهش توصیه می کند در صورت ادامه درد فراتر از این بازه زمانی ، پیگیری بیشتری صورت گیرد. حفره خشک خیلی رایج نیست. دانشکده دندانپزشکی کلمبیا تخمین زده است که حفره خشک حدودا در ۲ تا ۵ درصد موارد، پس از کشیدن دندان اتفاق می افتد اگر علائم در طی چند روز پس از کشیدن دندان ظاهر نشود ، این که فرد دچار حفره خشک شود، بعید نیست.

یک بررسی در مجله بین المللی دندانپزشکی نشان می دهد که مردم، ۹۵ تا ۱۰۰ درصد از کل موارد ابتلا به حفره خشک را در طی یک هفته گزارش می دهند.

روشهای درمان حفره خشک چگونه است؟

دارو های بدون نسخه و درمان های خانگی اغلب برای درمان درد حفره خشک کافی نیستند. افراد مبتلا به این بیماری معمولاً برای معالجه باید به دندان پزشک خود مراجعه کنند. گاهی اوقات چندین ملاقات با دندانپزشک برای معالجه، نیز ضروری می باشد.

تحقیقات درباره ی این شرایط نشان می دهد که حدودا ۴۵ درصد مردم که مبتلا به حفره خشک شده اند نیاز دارند که چندین بار برای از پیش روی بردن این وضعیت به دندانپزشک خود مراجعه کنند دردی که بوجود آمده پس از درمان شروع به کاهش می کند و می بایست طی چند روز از بین برود در غیر این صورت ، دندانپزشک امکان دارد معالجات بیشتری را انجام دهد تا عوارض ایجاد شده را درمان کند.

علل دندان درد صبحگاهی چیست؟ | بهترین دندانپزشک اصفهان

درمان های حفره خشک شامل چه مواردی است؟

تمیز کردن حفره خشک با فشار آب محلول نمکی یا مایعات دیگر :

دندانپزشک با محلول نمکی یا مایعات دیگری که به تمیز کردن زخم ها کمک می کند ، حفره خشک را بیرون می آورد. این عمل ذرات غذایی یا میکروب هایی را که می توانند باعث درد یا عفونت شوند ، از بین می برد.

استفاده از گاز استریل :

پانسمان حفره خشک با گاز استریل می تواند باعث تسکین سریع درد شود. بسته به شدت علائم درد، ممکن است لازم باشد چندین بار پانسمان تغییر داده شود.

دارو:

مراقبت از محلی که منشاء درد است تا زمانی که حفره خشک بهبود یابد ، ضروری است. برای اینکه درد به مقدار کافی تسکین داده شود ، بسیاری از افراد به داروهایی که دندانپزشک تجویز می کند نیاز دارند. اگر علائم درد خفیف باشند داروهای مسکن بدون نسخه نیز می توانند موثر واقع شوند. افراد باید در مورد گزینه های تسکین درد موجود با دندانپزشک خود صحبت کنند. استفاده از آنتی بیوتیک، اگر حفره خشک عفونت کرده باشد و این عفونت شروع به شیوع در سایر مناطق دهان کرده باشد، نیز ضروری است.

علائم عفونت عبارتند از :

  • از حفره خشک عفونت بیرون بیاید
  • تورم و قرمزی در اطراف محل کشیدن دندان
  • تب و لرز
  • ضعف یا در کل احساس ناخوشایندی

روش های خود درمانی

علاوه بر درمان دندانپزشکی ، درمان های خانگی ( خود درمانی ) می توانند تسکینی مضاعف برای درد حفره خشک باشند.

خود درمانی و درمان های خانگی :

به آرامی مسواک زدن :

افراد می توانند دندانهای اطراف حفره خشک را با احتیاط تمیز کنند تا از تحریک و سوزش لثه ها جلوگیری شود.

تمیز کردن حفره خشک با فشار آب :

شست و شوی مرتب حفره خشک با یک محلول آب نمکی تا زمانی که بهبود یابد، می تواند است کمک کند. برای انجام اینکار، دندانپزشک شما می تواند یک سرنگ پلاستیکی به شما داده و نحوه ی انجام آن را برای شما توضیح دهد.

انتخاب محتاطانه غذاها و نوشیدنی ها :

افراد باید از هر چیزی که باعث تحریک حفره خشک شود ، از جمله غذاهای پرادویه یا اسیدی و نوشیدنی های گازدار خودداری کنند.

دوری از استعمال دخانیات یا مصرف تنباکو :

سیگار کشیدن باعث کاهش سرعت بهبودی پس از کشیدن دندان یا سایر جراحی های دندانپزشکی می شود.

استفاده از کمپرس گرم یا سرد :

افراد می توانند یک کمپرس گرم یا سرد را در برابر صورت خود قرار دهند تا تورم و درد در آن ناحیه کاهش یابد. برای ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی، آنها باید از کمپرس سرد استفاده کنند تا التهاب آن کاهش یابد. بعد از این مدت ، گرما ممکن است باعث تسکین بهتر درد شود.

حفره خشک ( درای ساکت ) یک عارضه ی نسبتا غیر معمول پس از کشیدن دندان می باشد. وقتی که این عارضه اتفاق می افتد، می تواند به شدت دردناک باشد. اگرچه، یک دندانپزشک می تواند وضعیت را برای کاهش درد و جلوگیری از عوارض آن مانند عفونت، درمان کند.

با رسیدگی و درمان:

حفره خشک معمولا بیشتر از چند روز دوام نمی آورد. در طول این مدت، روش های خود درمانی و درمان های خانگی می تواند به افراد در رفع ناراحتی و ترغیب بهبودی کمک کند.

 


مطالب پیشنهادی :

روش های حفظ بهداشت دندانها به صورت طبیعی

تاثیر ایمپلنت دندان بر زیبایی چهره

بروساژ دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *