تکنولوژی هایی جدید در دندان پزشکی

ولسکوپ:

با استفاده از نور دهان بیمار را بررسی می کند تا در صورت وجود مشکل آن را رفع کند.
این نوع تکنولوژی برای تشخیص به هنگام بیماری های دهان و دندان می باشد. با استفاده از این تکنولوژی می توان بیماری سرطان دهان را نیزتشخیص داد.

 عکسبرداری دیجیتالی:

این نوع عکسبرداری سریعتر بوده و اثرات پرتوی کمتری نسبت به عکسبرداری قدیمی دارد.
به محض اینکه عکس دیجیتالی دندان بیمار گرفته شد، بعد از چند ثانیه روی صفحه کامپیوتر ظاهر می شود. دندان پزشک با بزرگ کردن تصویر می تواند مشکلات احتمالی را تشخیص داده و سپس توصیه ها یا درمان های مورد نیاز را ارائه دهد. عکسبرداری دیجیتالی خطر کمتری برای بیماران دارند. اثرات پرتوی این عکسبرداری ۹۰% کمتر از عکسبرداری قدیمی می باشد.

ارتودنسی نامرئی:

دستگاه شفاف و غیر قابل رویتی میباشد که طرفداران خیلی زیادی را جذب خود کرده است.
افرادی که دندانهای نامنظمی دارند و دوست دارند برای مرتب کردن آنها از درمان ارتودنسی استفاده کنند،ترجیح می دهند به جای استفاده از براکت های فلزی یا سرامیکی از این نوع ارتودنسی نامرئی استفاده کنند. این دستگاه نامرئی را می توان هنگام غذا خوردن و یا تمیز کردن از دهان خارج کرد. دراستفاده از این درمان هیچ محدودتی در خوردن و آشامیدن وجود ندارد. در این روش از هیچ سیمی استفاده نمی شود، بلکه قالب هایی به کار می روند که توسط تکنولوژی سه بعدی ساخته شده است. این قالب ها قابل رویت نیستند و افرادی که قبلا به خاطر ظاهر براکت ها سراغ درمان ارتودنسی نمی رفتند، امروزه به راحتی این درمان را شروع می کنند.


دکتر سید حمید رضویان

دندانپزشک و متخصص درمان ریشه اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *