تشخیص و درمان انواع تروما و ضربه های دندانی

بررسی تشخیص و درمان انواع تروما و ضربه های دندانی

در این مطلب از سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان تشخیص و درمان انواع تروما و ضربه های دندانی را مورد بررسی قرار می دهیم.

شکستگی تاج دندان:

شدت شکستگی تاج از یک ترک حفیف مینایی تا درگیری وسیع پالپی متغیر است. شکستگی تاج در دندانهای شیری شایع نیست.این حالت به دلیل قابلیت انعطاف پذیری بالای استخوان آلویول دندانی کودکان .

تشخیص شکستگی دندان:

تشخیص شکستگی دندان بر اساس مشاهده بالینی است.دندان را باید از لحاظ لقی که می تواند گویای امکان شکستگی ریشه یا آسیب به استخوان آلوئول است،بررسی نمود.

درمان شکستگی دندان:

درمان شامل گرفتن یک رادیو گرافی قبل از درمان برای رد کردن جراحات همراه ودرگیری عصب دندانی است.ترک دندانی به درمان فوری نیاز ندارد.شکستگیهایی که در حد مینا و عاج دندانی باشد. با ترمیم دندانی انجام پذیر است. در صورتی که پالپ دندانی و عصب درگیر شود دندان فوق باید عصب کشی شود سپس ترمیم شود.

شکستگی ریشه دندان

شکستگی های ریشه دندان بندرت در دندان شیری رخ می دهند. ولی بعضی اوقات در اثر تروما در دندانهای جلویی یا قدامی فکین رخ می دهد.

تشخیص شکستگی ریشه

هرگاه لقی وسیع تاجی مشاهده گردد باید به شکستگی ریشه مشکوک شد.گرفتن رادیو گرافی از دندان مزبور می تواند به تشخیص شکستگی ریشه کمک نماید.در بعضی موارد که با رادیوگرافی معمولی شکستگی ریشه قابل تشخیص نباشد،گرفتن سی تی اسکن کامپیوتری توصیه می شود.

عوارض شکستگی ریشه دندان:

کلا شکستگی ریشه پیش آگهی دندان را ضعیف می نماید.و معمولا منجر به کشیدن دندان می شود. مگر اینکه شکستگی در یک سوم فوقانی ریشه باشدو طول ریشه بلند باشد که بایستی قسمت شکسته شده خارج شود. و مابقی ریشه از طریق ارتودنسی به حفره دهان آورده شود و درمانهای روکش برای آن دندان انچام شود که آن نیز پیش آگهی ضعیفی دارد.در مورددندان شیری درمان کشیدن دندان فوق است.

لقی دندان

لقی دندان در دندانهای شیری شایع است.شایعترین علت لقی در دنداهای شیری ضربه به آنها است.در دندانهای دایمی نیز شایعترین علت لقی ضربه و شکسنگی دندانی است.

درمان لقی دندان:

در دندانهای شیری معمولا دندان کشیده می شود. در دندانهای دایمی اگر ریشه سالم باشد باید دندان به حالت اولیه خود برگردانده شده. سپس دندانها اسپلینت و ثابت شوند.در بیشتر مواقع دندانهای لق شده احتیاج به عصب کشی و ترمیم هم دارند.

آسیب یا تروما دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

بیرون افتادن دندان

بیرون افتادن دندان هم در دندانهای شیری و هم در دندانهای دایمی در اثر ضربه رخ می دهد.در دندانهای شیری چنانچه دندانی از حفره خود خارج شود آن دندان پیش آگهی ضعیفی داشته و کشیدنی است. وارد شدن تروما به دندانهای دایمی باعث ایجاد عوارض شده و درمانهای سریع و مطلوبی را می طلبد.اغلب تروماهای وارده با جراحات سروصورت و جمجمه است .بنابراین یک بررسی جامع از تمامی نواحی فوق لازم است.

سپلینت کردن و ثابت کردن دندانهای دایمی لق و بیرون افتاده اهمیت بسزایی دارد و بایستس به سرعت انجام شود. اسپلینت کردن دندانها روشهای مختلفی دارد از جمله استفاده از سیمهای ارتودنسی و کامپوزیت ها که شایعترین روش ثابت کردن دندانهای لق یا بیرون افتاده است.پس از ثابت شدن دندانها پس از ۲ الی ۳هفته عصب کشی دندان مزبور توصیه می شود. بیرون افتادن دندان دندان دائمی به فوری ترین و سریع ترین درمانهای دندانپزشکی نیاز دارد.رابطه مستقیمی بین مدت بیرون افتادن دندان و دوباره کاشتن آن و میزان بقای دندان بیرون آمده وجود دارد.

پیش آگهی درمان دندانهایی که در ۶۰ دقیقه اول کاشته می شوند مطلوب و در دندانهایی که بیش از ۶۰ دقیقه در خارج از حفره قرار داشته اند پنجاه درصد و در مواردی که بیش از ۲ ساعت افزون گردد بسیار ضعیف است.

ضرب دیدگی یا جابجا شدگی دندان

ضرب دیدگی و جابجا شدن در دندانهای دایمی شایع است.در ضرب دیدگی هیچ نوع لقی محسوسی مشاهده نمی شود. ولی در جابجا شدگی لقی محسوسی مشاهده می شود.پیگیری دقیق از لحاظ بررسی وضعیت سلامت پالپ بسیار ضروری است.

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

درمان ضرب دیدگی یا جابجا شدگی دندان

درمان سریع و فوری عبارتست از بررسیرادیو گرافی روی دندان مبتلا و دریافت رژیم غذایی نرم بمدت یک هفته تا زمانی که حساسیت به دق وجود دارد. بهداشت بیمار ضروری است. همچنین بررسی وضعیت سلامت عصب دندان ضروری است. دندانهایی که ریشه آنها باز است و تکامل پیدا نکرده اند پیش آگهی بهتری نسبت به دندانهای با ریشه بسته دارند.

پس از ضرب دیدگی یا جابجایی بیمار باید به مدت دوهفته تحت نظر باشدو پس از شش هفته مجددا دندان باید تست حیاتی شود تا از زنده بودن یا عدم زنده بودن عصب دندان مطمین شویم.در صورت لزوم دندان فوق باید عصب کشی و ترمیم شود.

شکستگی استخوان آلوئول:

شکستگی آلوئول یک عارضه بسیار شایع در جراحات دندان دائمی است. هنگامی که یک دندان بطور قابل توجهی لق گردیده یا بیرون افتاده است. بطور قطع دچار شکستگی آلوئول شده است.وجود یک شکستگی آلوئول دارای یک پیش آگهی منفی در دندان لق شده یا بیرون افتاده است.

تشخیص شکستکی استخوان آلوئول:

هنگامی که هم استخوان الوئول شکسته باشد و هم دندان لق شود. ابتدا باید شکستگی استخوان الوئول درمان شود. در شکستگی استخوان الوئول بدون لقی احتیاج به نوع سخت اسپلینت است.حداکثر دوره بی حرکت سازی بین ۴ تا ۶ هفته است.


مطالب پیشنهادی :

تاثیر اختلالات خوردن روی دندان ها

روش های درمان ریشه دندان‌ کودکان

آشنایی با آسیب یا تروما دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *