بروساژ دندان

بروساژ دندان چیست؟

بروساژ دندان همان عمل جرم گیری دندان است. که همه ی ما اکثرا یک بار این کار برای دندان هایمان انجام داده ایم. یا انجام خواهیم داد. معمولا بروساژ دندان برای افرادی که دندان های شان در طولانی مدت و بر اثر خوردن انواع مواد غذایی رنگی شده انجام می شود. برای از بین بردن این رنگ ها و جرم های اضافی از روی دندان معمولا از بروساژ استفاده می کنند. در ادامه این مقاله از سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان درباره ی این که بروساژ دندان چیست و چرا باید انجام شود بیشتر برایتان توضیح خواهیم داد. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید :

البته باید بدانید که هر تغییری رنگی مبنی بر جرم دندان نیست و باید توسط یک دندانپزشک متخصص بررسی شود.

بروساژ دندان

بروساژ دندان روشی برای ترمیم دندان است که طی آن متخصص دندانپزشک با کمک یک سری مواد سفید کننده و برس های چرخشی ، اقدام به تمیز کردن و جرم گیری دندان ها می کند. از بروساژ معمولا برای رفع لکه ها و جرم هایی که بر اثر مصرف غذا بر روی لثه ها و دندان ها پدید آمده اند. استفاده می شود. همه ی ما احتیاج داریم که این کار انجام دهیم اما مدت زمان بین یک جرم گیری دندان تا جرم گیری بعدی به نحوه ی مراقبت ما از دندان هایمان بستگی دارد. بعضی افراد هستند که آن طور باید بهداشت دهان را رعایت نمی کنند. و تنها به یک مسواک چند ثانیه ای در روز برای دندان هایشان اکتفا می کنند. و بلکه هم اصلا مسواک نزنند.

طبیعی است که این افراد به مراتب به بروساژ بیشتری به نسبت افرادی که بهداشت دهان و دندان را بهتر رعایت می کنند، احتیاج دارند. حداقل یک بار در سال دندان ها باید جرم گیری شوند. اما شما با درست مسواک زدن و استفاده از خمیر دندان های خوب، میزان جرم دندان تان را به حداقل برسانید.

مطالعه بیشتر : تاثیر ایمپلنت دندان بر زیبایی چهره

روش های جرم گیری و یا بروساژ دندان

برای جرم گیری دندان روش های خاصی وجود دارد که این روش ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند :

• جرم گیری در مراکز دندان پزشکی :

خود دندانپزشک در این روش با کمک محلول های خاص و براش های چرخشی، بروساژ دندان شما را انجام می دهد. محلول مورد استفاده در این روش، یک محلول شامل ۳۵ درصد پراکسید غلیظ می باشد. با این روش دندان های شما به نسبت قبل ۱۲ الی ۱۶ درجه روشن تر می شوند.

آشنایی با روش ترمیم دندان یا فیلینگ filling | بهترین دندانپزشک اصفهان

• جرمگیری در خانه :

روش دوم به دست خودتان انجام می شود. اما شما ابتدا باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا او برایتان یک سری ژل که حاوی پراکسید غلیظ است را تجویز کند. شما باید ژل را خریداری کنید و هر شب به مدت چهار ساعت بر روی دندان هایتان بگذارید سپس آبکشی نمایید. این کار به مدت دو هفته باید انجام شود.

• بروساژ یا جرم گیری به کمک خمیر دندان ها :

شما می توانید با خرید یک عدد خمیر دندان قوی که بازار موجود است و مسواک کردن آن ها بر روی دندان هایتان، دندان هایتان را چند درجه روشن تر کنید. پراکسید موجود در این خمیر دندان ها معمولا به چهار درصد می رسد و برای یک درمان خانگی کافیست.

بروساژ دندان درد دارد؟

پروسه ی بروساژ یا همان جرم گیری دندان اصلا پروسه ای نیست که تراشیدن دندان در آن وجود داشته باشد این کار به کمک براش هایی با سر نرم انجام می شود که این براش های چرخان و برقی، به جرم ها ضربه زده و باعث کنده شدن آن ها می شوند. به علاوه در کنار این موارد، آبی که از دستگاه با فشار بیرون می آید باعث شست و شو و خنک کردن دندان می شود. طبیعتا در این پروسه، هیچ دلیلی برای وجود درد و استفاده از بی حسی موجود نخواهد بود.

آیا بروساژ باعث بروز صدمه به دندان ها می شود؟

جرم گیری تحت هیچ شرایطی نمی تواند برای افراد خطرناک باشد، زیرا مکانیزمی که دستگاه جرمگیری دارد بر پایه ی لرزش است اصلا نمی تواند دندان را تراش دهد یا به دندان آسیب وارد نماید. اتفاقا بروساژ یا جرمگیری برای دندان ها و لثه و بافت اطراف دندان بسیار مفید هم هست. چرا که جرم ها باعث پس روی لثه و پوشاندن دندان ها می شود. و محل خیلی خوبی برای تجمع انواع میکروب و ویروس دهانی است. از این رو نه تنها هیچ خطری متوجه دندان ها نمی شود بلکه سلامت آن ها نیز ضمین خواهد شد.

 


مطالب پیشنهادی :

راه های مراقبت و درمان مینای دندان

بررسی جراحی لثه پریو ( periodontics )

روش های حفظ بهداشت دندانها به صورت طبیعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *