بررسی مزایا و معایب آمالگام

مزایا و معایب آمالگام چیست؟

در نوشته امروز سایت دکتر حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی مزایا و معایب آمالگام خواهیم پرداخت. پر کردن و ترمیم یکی از رایج ترین شیوه های مورد استفاده در کلینیک دندانپزشکی است. که امروزه بیش از پیش رواج شده است. دندان هایی که دچار پوسیدگی می شوند را باید از طریق پر کردن، به حالت اولیه باز گرداند. اما یکی از سوالاتی که در این خصوص مطرح است، مربوط به ماده ترمیمی یا پر کنندگی دندان است. برای پر کردن دندان ها و ترمیم آن ها معمولا از ماده کامپوزیت یا آمالگام استفاده می شود.

این مطلب را نیز مطالعه کنید : علل و عوارض پوسیدگی دندان

آمالگام مزایای استفاده از آن

اما هر ماده ای دارای مزایا و معایبی است که قصد داریم در این بخش در مورد مزایای استفاده از آمالگام با ما صحبت کنیم. مهم ترین مزیت آمالگام به استحکام و پوشش مناسب آن است که در قیمت های خالی دندان ایجاد می کند. استحکام بالایی که این ماده دارد باعث شده تا از آن بیشتر برای پر کردن دندان های آسیا یا همان مولر استفاده کنند.

این ماده می تواند به خوبی تمامی فضای خالی دندان را پر کند . جلوی نفوذ باکتری ها و عواملی که باعث پوسیدگی دندان می شود را بگیرد. با این اوصاف باید بگوییم که مزیت اصلی آمالگام، مهر و موم کردن بسیار عالی درز ها است.

بررسی مزایا و معایب آمالگام | بهترین دندانپزشک اصفهان

آمالگام  و معایب استفاده از آن

اما همانطور که از مزیت های آمالگام مطلع شدید لازم است تا معایب استفاده از این ماده برای پر کردن دندان را نیز بدانید. اولین موضوعی که سبب نارضایتی برخی افراد می شود و جزو معایب استفاده از آمالگام می باشد، رنگ نامناسب و ظاهر نه چندان زیبای آن است. معمولا آمالگام نقره ای رنگ است که استفاده از آن بر روی دندان، زیبای را ایجاد نمی کند.

نبود زیبایی و نا مناسب بودن رنگ این ماده، باعث شده تا اکثر افراد اجرای کامپوزیت را به جای آمالگام برای ترمیم دندان های خود انتخاب کنند.البته این تنها عیب آمالگام نیست. وجود این ماده در دندان برای برخی افراد احساس نا خوشایندی ایجاد می کند. هنگام غذا خوردن و نوشیدن یا حتی به هنگام موجه با سرما و گرما، برخی افراد دچار حساسیت هایی می شوند. البته لازم است بگوییم که اکثر این حساسیت ها موقت و گذرا است و معمولا تا حدود ۱۵ روز نسبت به این حالت ها حساس هستند.

راه های ارتباطی با دکتر سید حمید رضویان 


مطالب پیشنهادی :

مزایای درمان ریشه دندان چیست؟

عوارض استفاده از آمالگام در پرکردن دندان

بررسی علل ایجاد لبخند لثه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *