بررسی جراحی لثه پریو ( periodontics )

آشنایی با جراحی لثه پریو ( periodontics )

پریودانتیکس که تخصص پریو یا همان جراحی لثه هم نامیده می‌شود، شاخه‌ای از دندانپزشکی است که به تشخیص و درمان بیماری‌های بافت نرم و سخت (بجز دندان) و افزایش طول تاج دندان در حفره دهان می‌پردازد. درمان بیماری‌های لثه، جراحی‌های ماینور و میکروسکوپی دهانی، اعمال زیبایی، مهندسی بافت، بازسازی و پیوند استخوان و بافت نرم دهان و کاشت دندان (ایمپلنت) از کارهای تخصصی این رشته می‌باشد. در مطلب امروز سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی و مطالعه جراحی لثه پریو ( periodontics ) خواهیم پرداخت.

پریودانشیم periodontium مجموعه‌ای از بافت‌های نگهدارنده دندان‌ها است که پیرامون آنها را احاطه کرده و شامل لثه و استخوان آلوئول alveolar bone و سمان دندان cementum و رُباط‍های اطراف دندان PDL است. دندانپزشکی که موفق به گذراندن دوره تخصصی پریو (جراحی لثه) می‌شود به عنوان پریودنتیست (متخصص جراحی لثه) شناخته می‌شود.

تعریف پریودنتیست

بیمارانی که دارای بیماری پریودنتال (مشکلات لثه) می‌باشند از خدمات شخصی به نام پریودنتیست بهره می‌برند. یک پریودنتیست دندانپزشکی است که در جهت پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری پریودنتال تخصص گرفته است و مدت سه سال در دانشکده دندانپزشکی آموزشهای ویژه تخصصی را گذرانده است. پریودنتیست در انجام آخرین تکنیک‌های تشخیصی و درمان بیماری لثه حرفه‌ای می‌باشد. علاوه بر این می‌تواند پروسه‌های پریودنتال خاصی را به جهت بهبود بخشیدن زیبایی بیماران انجام دهد. درمان‌های لثه به دو دسته عمده درمانهای غیر جراحی لثه و درمان‌های جراحی لثه تقسیم می‌شود.

این مطلب را نیز مطالعه کنید : روش های دارویی و پزشکی درمان جوش لثه

درمانهای غیرجراحی لثه:

عموم پریودنتیست ها توافق دارند که بعد از جرمگیری اکثریت بیماران نیاز به دریافت درمان‌های بیشتری مانند جراحی ندارند. به هر حال عمده بیماران نیاز به دریافت درمان‌های نگهدارنده (maintenance) جهت حفظ سلامتی دارند. درمان‌های غیرجراحی محدودیت‌های خاص خود را دارد و در صورت عدم دستیابی به سلامتی کامل پریودنتال بعد از درمانهای فوق، پیشنهاد جراحی پریودنتال جهت بازسازی آناتومی صدمه دیده و تسهیل رعایت بهداشت می‌گردد. جراحی پریودنتال زمانی الزامیست که پریودنتیست تشخیص دهد که بافت‌های پریودنتال اطراف دندان ناسالم است و امکان ترمیم آن توسط درمانهای غیرجراحی وجود ندارد.

درمانهای جراحی لثه:

درمانهای جراحی پریودنتال ۴ دسته بسیار مهم دارند:

  • درمانهای لیزر پریودنتال
  • ایمپلنت‌های دندانی

اگر شما قبلا یک دندان را در طی یک بیماری پریودنتال یا به دلایل دیگری از دست داده‌اید. می توانید از ایمپلنت‌های دندانی در جایگزینی دائم دندان استفاده کنید.

پروسه‌های زیبایی(cosmetic):

علاوه بر پروسه‌های درمان بیماری لثه، اکثر پریودنتیست‌ها جراحی‌های زیبایی را نیز برای بهبود لبخند بیمار انجام می‌دهند. از مهمتریت پروسه‌های زیبایی انجام جراحی افزایش طول تاج است.

مزایا و معایب ترمیم دندان به روش اینله اُنله | بهترین دندانپزشک اصفهان

جراحی افزایش طول تاج:

جراحی افزایش طول تاج دندان زمانی استفاده می‌شود که دندان‌های شما واقعا طول تاج مناسب دارد. اما عمده طول دندان توسط لثه پوشیده شده است. شما می‌توانید از یک پریودنتیست در ارتباط با پروسه‌ای که طی آن بتوانند وضعیت لبخند (gummy smile) شما را تصحیح کند کمک بگیرید. در این وضعیت با وجود طول مناسب تاج چون بافت لثه‌ای حجیم وجود دارد دندان کوتاه به نظر می‌رسد. جهت رفع این مشکل پریودنتیست جراحی افزایش طول تاج را پیشنهاد می‌دهد.

این جراحی می‌تواند بر روی یک یا چندین دندان انجام شود و میزان برداشت بافت لثه و استخوان بستگی به طول لبخند بیمار دارد. هرچه میزان بیشتری لب بالا برود به جهت دید میزان برداشت بافت باید بیشتر باشد. پریودنتیست ممکن است جراحی افزایش طول تاج را به جهت ایجاد امکان ترمیم بر روی یک دندان پیشنهاد دهد. اگر دندان پوسیده باشد یا زیر خط مارجین لثه شکسته باشد یا این که ساختار دندانی برای یک پروتز (روکش دندان) ناکافی باشد، باز هم نیاز به این جراحی است. جراحی افزایش طول تاج حد استخوان و لثه را در حدی قرار می‌دهد که مقدار بیشتری از دندان به جهت درمان‌های ترمیمی در اختیار قرار گیرد.

با این جراحی قدرت جویدن و زیبایی بیمار بهبود می‌یابد. ایجاد یک خط لبخند جدید و زیبا و افزایش سلامتی بافت لثه، کلیدهای اصلی جویدن و تکلم همراه با افزایش راحتی و اعتماد به نفس است.

مراقبتهای لثه:

اطراف دندانها را بافت لثه در بر گرفته است. سالم بودن لثه سلامت دندانها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در صورت وجود پلاک میکروبی بافت لثه ملتهب می‌شود. استمرار این امر سبب جدا شدن بافت لثه از دندان و ایجاد پاکت اطراف آن می‌شود. این پاکتها محل تجمع میکروبها بوده و سبب پیشرفت بیماری لثه و تحلیل استخوان اطراف دندان می‌شوند.

وجود جرم اطراف دندان نیز سبب تحلیل استخوان و کوتاه شدن عمر دندان می‌شود. استفاده منظم از مسواک و نخ دندان سبب سلامت لثه و جلوگیری از ایجاد پلاک میکروبی اطراف دندان می‌گردد.

قیمت جراحی لثه

این یک روش سرپایی است که می‌تواند در مطب پریودنتیست شما انجام شود. رکود لثه در بین بیماران دندانپزشکی بسیار شایع است و می‌تواند ناشی از بیماری پریودنتال، مسواک زدن بیش از حد تهاجمی، ژنتیک و حتی داروها باشد. عقب رفتن بافت لثه باعث می‌شود. سطح ریشه دندان در معرض حساسیت غذاهای گرم و سرد تست شده قرار گیرد. رکود لثه بدون درمان، منجر به پوسیدگی ریشه، تحلیل رفتن استخوان و حتی از بین رفتن دندان می‌شود. پیوند لثه در مقایسه با سایر روش‌های ترمیمی که در صورت عدم درمان رکود لثه ممکن است لازم باشد، نسبتاً ارزان است. در این بخش، برخی از هزینه‌هایی را که می‌توانید هنگام انجام جراحی پیوند لثه انتظار داشته باشید، بررسی خواهیم کرد.

هزینه درمان بستگی به تعداد گرافت مورد نیاز، میزان فرسودگی لثه و اینکه آیا بافت از دهان بیمار گرفته شده است. یا یک بانک بافتی. اگر بافت از یک جسد (بانک بافت) گرفته شود، هزینه عمل معمولاً بیشتر است. چند مورد می‌تواند در هزینه کلی جراحی لثه شما تأثیر بگذارد. به طور مثال هزینه پایه پیوند لثه می‌تواند بر این امر تاثیرگذار باشد. پریودنتیست متخصص است. بنابراین احتمالاً هزینه بالاتری نیز دارد. بافت اهدا کننده گرانتر از بافتی است که از سقف دهان شما برداشت می‌شود. همچنین احتمال نیاز به کانتورینگ لثه در حین پیوند لثه وجود دارد.

راه های ارتباطی با دکتر سید حمید رضویان 

هزینه‌های اضافی و تخفیف‌های احتمالی

اگر دندانپزشک عمومی شما نتواند عمل جراحی پیوند لثه را در مطب خود انجام دهد. احتمالاً شما را به یک متخصص پریودنتیست ارجاع می‌دهد که اغلب با او کار می‌کنند. برای اولین ویزیت شما، قبل از نتیجه گیری در مورد اینکه آیا عمل پیوند لثه برای شما مفید است یا خیر، پریودنتیست باید معاینه پریودنتال انجام دهد. در این صورت، از چه نوع پیوند لثه استفاده کنید. این معاینه همچنین ممکن است شامل هرگونه اشعه ایکس اضافی باشد که ممکن است برای تعیین سلامت ریشه دندان و ساختار استخوان شما لازم باشد.

بیمه دندانپزشکی شما ممکن است بخشی از هزینه‌های درمان شما را پوشش دهد. اما همچنین از طریق بیمه درمانی می‌توانید مزایایی داشته باشید. که در صورت ضرورت جراحی از نظر پزشکی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. قبل از جراحی به مزایای بیمه خود چه از نظر پزشکی و چه از نظر دندانپزشکی مراجعه کنید تا بدانید چه انتظاری دارید.


مطالب پیشنهادی :

مزایا و معایب ترمیم دندان به روش اینله و اُنله

مزایا و معایب پر کردن دندان با نقره (آمالگام)

روش های درمانی و مدیریت اختلالات غدد بزاقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *