اهمیت مراجعات مرتب به دندانپزشک

راجعات مرتب به دندانپزشكتان امري واجب است خواه دندان طبيعي داشته باشيد و يا نه.معاينه كردن دندانهاي بيمار تنها يكي از كارهاي مهم و زيادي است كه دندانپزشك انجام مي دهد. در چك آپ كردن دندانپزشك متوجه دندانهاي پوسيده شده مي گردد و با ترميم از پيشرفت آنها جلوگيري ميكند.در هر چك اپ جرم هاي سخت برداشته مي شود تا مشكل لثه ايجاد نگردد.اگر چه مسواك زدن و نخ دندان كشيدن بطور روزانه به برداشتن پلاك و جلوگيري از تشكيل اوليه جرم كمك مي كند اما هنگاميكه جرم سخت شده باشد تنها بوسيله عمل دندانپزشكي(جرمگيري)مي توان آنها را خارج كرد.دندان خيلي از اشخاص سريعتر تشكيل جرم مي دهد و ممكن است احتياج به اين داشته باشد كه دندانهايشان را حتي بيش از دو بار در سال كه توصيه شده است جرمگيري نمايند.

مسواك زدن صحيح:
مسواك زدن و استفاده از نخ دندان ، لااقل يك بار در روز ، پلاك هاي ميكروبي را بر ميدارد.فقط در صورتيكه صحيح مسواك زده شود پلاك ها برداشته مي شود در غير اينصورت در واقع كاري انجام نگرفته است.
بايد هنگام مسواك زدن اين نكات را به خاطر داشته باشيم: از مسواكي با موهاي نرم استفاده شود.مسواك را با زاويه۴۵ درجه نسبت به دندان بگذاريد و از يك حركت مالشي يا ماساژي آرام استفاده نماييد.فشار اعمال شده به لثه بايد تا حدي باشد كه كمي رنگ لثه سفيد شود و بيشتر از آن باعث آسيب به لثه مي شود.حتما سطوح داخلي دندانها و جاهايي كه محل قرار گيري پلاك سنگين است بايد مسواك زده شود دندانهاي عقب و سطوح زباني را بايد تمييز كرد. هر گاه موهاي مسواك فرسوده و سائيده شد آن را عوض كنيد(تقريبا هر ۲-۳ ماه) كه به لثهء شما آسيب نرساند.

نكات استفاده از نخ دندان:
سطوح لبي و زباني توسط مسواك تمييز و عاري از پلاك مي شود اما سطوح بين دندانها توسط الياف مسواك تمييز نمي شوند.استفاده از نخ دندان پلاك ها را از بين دندانها و زير خط لثه يعني جاهايي كه مسواك نمي تواند به آنها برسد خارج مي كند. اگر بيمار عادت به استفاده از نخ نداشته باشد هرگز براي شروع آن دير نيست.ابتدا لثه هاي بيمار ممكن است هنگاميكه شروع به نخ انداختن مي كند خونريزي نمايد.زمانيكه لثه هاي بيمار سالمتر شود خونريزي ظرف چند روز متوقف مي شود.
هنگاميكه بيمار از نخ استفاده مي كند بايد اين نكته را در ذهن داشته باشد:به آرامي نخ را بين دندانها و خط لثه اي وارد كنيد طوريكه به لثه گير نكند،بر روي ديواره هر دندان نخ رابه شكل C در آورده به آرامي نخ را بالا و پايين ببريد.هدف بيرون آوردن پلاك هاي ميكروبي از بين دندانهاست.
براي بهتر تميز كردن زير بريج ها مي توان از نخ هاي مخصوص زير بريج مثل super floss استفاده كرد. اين نخ ها يك قسمت سوزني شكل دارد كه توسط آن ورود به زير بريج ها ممكن مي شود و توسط قسمت اليافي آن ناحيهء زير بريج تمييز مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *